Tuvalet kokusunu gidermenin doğal yolları

Banyoya girerken kapıyı kapatmanın bir nedeni var. Gizlilik denir. Ama ne yazık ki, kapıyı kapatmak, orada ne yapıyorsanız onu her zaman gizleyemez. Dışarı çıktığınız an, büyük olasılıkla porselen tahtta neler olduğuna dair bazı işaretler olacaktır.

Uyandığınızda bıraktığınız zehirli bulut konusunda utangaçsanız, muhtemelen zararlı kokuyu silmek için bir kamyon dolusu numara denemişsinizdir. Ama işe yarıyorlar mı? Yoksa sadece daha mı kötüleştiriyorsunuz? Banyo kokularıyla nasıl mücadele edileceğine dair gerçekten büyüleyici bazı gerçekleri ortaya çıkardık.

1. Pencere açın

Kirliliğin çözümü seyreltmedir. Bu durumda, havadaki çok güzel olmayan kokuları dağıtmanız gerekir. O koku bombasını dışarı gönderin! Açılacak pencere yok mu? Bir fan açın. Sadece proaktif olduğunuzdan emin olun; bu strateji, banyoya girer girmez onu açarsanız en iyi sonucu verir. Çıkarken değil.

2. Sifonu zorlamayın

Tuvaletin başında durmak ve sürekli sifonu çekmek, banyo dışındaki insanlara obsesif kompulsif bozukluk sorununuz olduğunu düşündürmekten başka pek bir işe yaramaz. Yıkama, havadaki kokudan kurtulmanıza yardımcı olmaz.

Ancak, düşük akışlı bir komodin kullanıyorsanız ve işler beklendiği gibi gitmediyse? Bu durumda, herhangi bir atık görmeyinceye kadar lütfen tekrar ve gerekirse belki bir kez daha sifonu çekin. Sizden sonra gelen kişi bu hareketi takdir edecektir.

3. Havaya koku püskürtün

Düşündüğünüz/umut ettiğinizin aksine, ortalama bir oda spreyi Pac-Man gibi ağır kokuları yutmaz: Kokuyu basitçe maskeler. Ve çoğu zaman, pek iyi değil. Çam kokusu, sadece ormana sıçmışsınız gibi kokmasını sağlıyor.

Zaten havayı temizlemeyi bu kadar zorlaştıran nedir? Temel olarak, saklamaya veya yok etmeye çalıştığınız kokunun yoğunluğuna iner. Hızlı bir bilim dersi: Sindirimin iyi bir kısmı kontrollü çürümedir. Kokladığınız ya da yapmamaya çalıştığınız banyo kokularının çoğu bağırsak bakterilerinden kaynaklanır.

Sonuç, örneğin puro dumanı veya yanmış tosttan çok daha kokulu. Ve elbette, kokunun şiddeti ne yediğinize bağlıdır. Sarımsak ve soğan gibi sülfür bileşikleri veya nitrojen içeren bileşikler bakımından zengin gıdalar, koku ne olursa olsun, parfümün aerosol etkisi ile evcilleştirilmesi özellikle zor olan kokular yayacaktır.

4. Tuvalete koku giderici püskürtün

Olası sorunları önceden gidermeyi mi tercih ediyorsunuz? Her zaman elinizin altında bir şişe tuvalet koku giderici bulundurabilir ve doğa çağırmadan önce klozete püskürtebilirsiniz.

Bu spreylerin çoğu, sudaki kokuları tutmaya söz veren uçucu yağlar içerir. Adında “kaka” olan herhangi bir ürün hakkında şüpheci olmak kolay olsa da, altının kükürt bağladığı bilindiğini bilmelisiniz. Ve bu bir şeye değer, değil mi?

5. Kibrit yakmayın

Kibrit yakmanın sorunu şu ki, herkes neden yaktığını biliyor. Göze çarpmayan, hatta klas bir hareket gibi görünse de, sadece başka bir koku ekliyorsunuz. Prensip olarak, bir kibrit yakmak, atıklardan çıkan gaz olan metanı tüketebilir.

Ancak metanın kokusu yok ve konsantrasyon [insanların yaydığı] çok düşük. Gerçekten yanacak kadar metan olsaydı, kibrit daha parlak olurdu ya da oda patlardı.

6. Karbonat kullanın

Bir kutu karbonat veya bir kase kahve telvesi buzdolabınızdaki kokuyu nasıl giderebilir biliyor musunuz? Aynı prensip banyonuz için de geçerlidir. Odanın bir yerine küçük bir kase veya vazoda karbonat veya beyaz sirke koyun. Havadaki kokunun çoğunu emecekler.

Bu yöntemle ilgili sorun? Karbonat ve hava arasında temas için fazla zaman olmadığından, bir kerelik tuvalet olayını çabucak dağıtmaz. Ancak genel olarak keskin kokularınız varsa, uzun vadede denemeye değer.

7. Tuvaletinizi derinlemesine temizleyin

Banyonuzda kronik bir kötü koku var; yani oradan kim çıkarsa çıksın koku asla gitmez mi? Sert bir tuvalet temizliği zamanı gelebilir. Koltuğun sökülmesi ve tüm hedef bölgelere karbonat ve su macunu sürülmesi işe yarayabilir. Birkaç dakika oturmasına izin verin, ardından ovalayın.

Bunu hem içeride hem de dışarıda yapın ve jantın altındaki alanlara ekstra dikkat edin. Daha fazla tazelik için, kaseye iki antasit tableti bırakın. 20 dakika boyunca köpürmelerine izin verin ve banyonuz hiçbir şey gibi kokmamalı. Ve bu iyi bir şey.