En çok zeytin ağacı hangi ülkede?

Salatalarınıza dökün, makarna yemeklerinize karıştırın ve ağız sulandıran biftekleri kızartmak için kullanın. Zeytinyağı lezzetlidir ve sağlığa pek çok faydası vardır. Ancak, nereden geldiğini ve hangi ülkelerin en iyi zeytinyağını ürettiğini biliyor musunuz?

Bu ürünün mükemmel çeşitleriyle gurur duyan 10 ülke bulduk. Bu ülkelerin birçoğu Avrupa’da gezerken görülebilir. Peki zeytinyağı neyden yapılır? Peki en çok zeytinyağı üreten ülke hangisidir? En iyi evrensel, lezzetli sıvı altın hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada öğrenin.

Zeytinyağı nasıl yapılır?

Zeytinyağının nasıl yapıldığı süreci nispeten basit ve anlaşılması çok kolaydır. Her şey zeytinle başlar, bu yüzden “zeytinyağı zeytinden mi yapılır?” diye merak edenler için cevap evet.

Zeytinler, yağlarını çıkarmak için mekanik veya kimyasal olarak öğütülür. Bu ürün, zeytinlerin kendi sıvı yağından yapılır. En iyi zeytinyağı, iyi yetişmiş zeytinlerden ve pürüzsüz ve verimli bir yağ yapım sürecinden gelir. Aşağıda sektörde öne çıkan ülkeleri bulacaksınız.

Zeytinyağı üretiminde kuvvetli ülkeler

Bunlar dünyanın en çok zeytinyağı üreten ülkeleridir. Bu destinasyonların her birinin önde gelen zeytinyağı çiftlikleri vardır ve bu lezzetli yağı yerel mutfağı ile kutlar. Bu ülkeler aynı zamanda en geniş zeytin ağacı alanına sahiptir.

1. İspanya

İspanya, yıllardır kaliteli zeytinyağı üretiyor. İspanya şu anda yıllık 6.559.884 ton üretim ile dünyanın önde gelen Zeytin üreticisidir. Hangi ülkenin en çok zeytinyağı ürettiğini merakla bekliyorsanız, tam burada.

2. Yunanistan

Yunanistan, en sevdiğimiz mutfak yağını üretmek için topraklarının %60’ını kullandığı kaydedildi. Ülke çapında 2.800’den fazla zeytinyağı değirmeni ile Yunanistan’ın zeytinyağına olan tutkusunu hissedebiliyoruz. Rekor miktarda üretim için en ünlü bölge Mora bölgesidir. Yunanistan şu anda yıllık 2,343,383 ton üretime sahiptir.

3. İtalya

İtalya’nın en büyük zeytinyağı üreticilerinden biri olduğu bilinmektedir. İtalya’daki zeytinyağının çoğu Sicilya, Basilicata ve Sardunya gibi güney bölgelerinden geliyor. Olağanüstü zeytinyağıyla tanınan en saygın çiftliklerin bulunduğu yer burasıdır. Bu çiftlikler, Güney İtalya turunun önemli anlarının tadını çıkarırken görülebilir. İtalya şu anda yıllık 2,092,175 ton üretime sahiptir.

4. Türkiye

Türkiye en kaliteli zeytinyağı üreticilerinden biridir. Ülkenin Batı topraklarında, özellikle Ege Bölgesinde zeytin ağacı çoktur ve çok sayıda zeytinyağı üreticisi vardır. Türkiye şu anda yıllık 1,730,000 ton üretime sahiptir.

5. Fas

Fas, zeytinyağı uzmanlığıyla uluslararası alanda tanınmaktadır. Ürünlerinin %80’inden fazlası, havyar benzeri bir zeytin çeşidi olan Picholine zeytinleri ile yapıldığından, büyülü bir tatta sızma zeytinyağı garanti ediyoruz. Fas şu anda yıllık 1,416,107 ton üretime sahiptir.

6. Tunus

Tunus, Kuzey Afrika’da bulunan bir ülkedir ve başlıca tarımsal ihracatı zeytinyağıdır. Üstün kaliteli zeytinyağı sağlamak için bir üne sahiptir. Tunus, ABD, İspanya, Portekiz ve Fransa gibi ülkelere bu üründen yılda tonlarca sevkiyat yapıyor. En gelişmiş zeytinyağı rezervlerinden bazılarıyla Tunus, bu ihracatla bizi şaşırtmaktan ve memnun etmekten asla vazgeçmiyor. Tunus şu anda yıllık 700,000 ton üretime sahiptir.

7. Mısır

Zeytin ağacının doğum yeri olarak bilinen yaşam ve sihir tanrıçası İsis’in Mısırlılara zeytinyağı yapmayı öğrettiğine dair bir efsane vardır. Bu sadece bir efsane olmasına rağmen, bu ürünün bu ülkede üretildiği tutkunun tadını çıkarıyoruz. Mısır’ın en iyi zeytinyağı markalarından bazıları Golden Field, Isis ve Pioneer’dir. Nil Mücevher maceramızda Mısır’ın kadim ihtişamının tadını çıkarabilir ve büyüsünü keşfedebilirsiniz. Mısır şu anda yıllık 694,309 ton üretime sahiptir.

8. Portekiz

Zeytinyağı üretimi için en eski yerlerden biri olarak bilinen Portekiz, bize bu ürünü getiriyor. Zeytin ağaçları Portekiz’de çok geniş bir alanı kaplar ve o zamandan beri Roma’nın egemenlik dönemine kadar uzanır. Portekiz şu anda yıllık 617,610 ton üretime sahiptir.

9. Amerika Birleşik Devletleri

ABD gibi bir ülkenin zeytinyağı üretimi ile ünlü olması şaşırtıcı değil. Kaliforniya, tüm ülkedeki tek önde gelen zeytinyağı üreten eyalettir. COOC gibi şirketler, üretilen tüm zeytinyağının bir kalite mükemmelliği mührüne sahip olmasını ve saflık açısından test edilmesini sağlar. Bunun nedeni, Kaliforniya’nın gelişen zeytin ağaçları da dahil olmak üzere hemen hemen her şeyi yetiştirmek için en iyi iklime sahip olmasıdır. ABD şu anda yıllık 159,600 ton üretime sahiptir.

10. Avustralya

Avustralya’da zeytinyağı üretimi henüz etkileyici bir uluslararası statüye ulaşmadı. Ancak bu ülke, en çok bilinen zeytin ağacı yetiştiren uluslardan biri olarak yükselişte. Kalite standartları harikadır ve Avustralya Zeytinyağı Standartları tarafından düzenlenir. Avustralya gerçekten dünyanın en çok yönlü ülkelerinden biridir. Avustralya şu anda yıllık 75,083 ton üretime sahiptir.

En çok zeytin ağacına sahip ülkeler

Aşağıda en çok zeytin ağacına hektar bazında sahip olan ilk 10 ülke sıralanmıştır.

  1. İspanya 2.573.473
  2. Tunus 1.646.060
  3. İtalya 1.165.562
  4. Fas 1.008.365
  5. Yunanistan 887.177
  6. Türkiye 845.542
  7. Suriye 765.603
  8. Cezayir 424.028
  9. Libya 357.797
  10. Portekiz 355.075