ABD’nin ürettiği en iyi arabalar

Pek çok kişi Amerika’da yaşamın hayalini kuruyor, peki konu araba satın almak olunca ABD’de yapılan arabaları merak ediyor musunuz? ABD’de üretilen çok sayıda güzel araba modeli var. Amerikan arabası denilince akla Ford, General Motors ve eskiden FCA olarak bilinen ve şimdi Stellantis olarak bilinen şirket gelebilir. Otomotiv endüstrisi, fabrikalar ve tedarikçilerden oluşan karmaşık bir uluslararası ağdır. Dolayısıyla Ford ve GM gibi Amerikan şirketleri, denizaşırı ülkelerde otomobillerin tamamı olmasa bile birçok parça üretebilir ve Honda ve Toyota gibi yabancı üreticiler genellikle Amerika’da araçlar üretirler.

Bu yüzden burada dikkatimizi ABD markalarına değil, ABD’de üretilen araba modellerine vereceğiz. 2022 için En İyi Amerikan Yapımı Araçlar listesini beş faktörü göz önünde bulundurarak derledik: montaj yeri, parça tedariki, araç üretimine göre ABD fabrika istihdamı, motor tedariki ve şanzıman tedariki. İlk 10’dan beşi yabancı üreticilerden. Diğer ikisi Tesla’dan. Ve Toyota Tundra, ironik bir şekilde, en iyi Amerikan yapımı tam boyutlu pikap. En Amerikan yapımı 10 arabaya göz atın.

1. Tesla Model 3

Montaj yeri: Freemont, California

tesla model3
Fotoğraf lisansı: Tesla

Elektrikli araç pazarındaki daha uygun fiyatlı seçenekler arasında 2021 Tesla Model 3, şüphesiz en çok bilinen isim. Şirketin Model S sedan ve Model X SUV’sinden bazı stil ipuçlarını ödünç alıyor, ancak benzersiz bir iç tasarım ve tamamen cam bir çatı ile kendi yolunda ilerliyor. Hızlanma çabuktur ve Model 3’ün şasisi de eğlencelidir; özellikle daha sportif bir süspansiyon ve bir pist sürüş modu alan Performance modeli. Ancak EV alıcıları, hız veya yol tutuşundan ziyade sürüş menzili ile daha fazla ilgileniyor ve Model 3 de bunu sağlıyor.

2. Ford Mustang

Montaj yeri: Flat Rock, Michigan

ford mustang
Fotoğraf lisansı: Ford

Ford Mustang ailesinin efsanevi bir geçmişi var ve farklı kişiliklere sahip modellerle dolu. Bu yıl, bu tarih, ilk olarak 1969 ‘Stang’de görülen Mach 1 takma adının yeniden canlanmasıyla hatırlanıyor. 2021 Mustang yine de bir coupe veya cabrio olarak gelecek ve istikrarlı yüksek performanslı teklifleri her zamanki gibi dolu olacak. Turboşarjlı dört silindirli EcoBoost veya V-8 motorlu GT olsun, orijinal midilli arabasının her versiyonu Chevy Camaro veya Dodge Challenger benzerlerine meydan okumak için paletli silahlarla donatılabilir. Ford’un güzel gövdesi, geniş kişiselleştirme seçenekleri ve pratik iç mekanı, aynı zamanda, tur sürelerini daha az ve sportif günlük ulaşımı daha çok önemseyen insanlar için çekici hale getiriyor. İşte bu yüzden Mustang bir ikon olmaya devam ediyor: herkes için bir şeyler sunuyor.

3. Tesla Model Y

Montaj yeri: Fremont, California

tesla modely
Fotoğraf lisansı: Tesla

Daha küçük Model 3’ün şasisini, iç mekanını ve güç aktarma organını kullanan 2021 Tesla Model Y, markanın sunduğu daha uygun fiyatlı ürünlere ek bagaj alanı, isteğe bağlı üçüncü koltuk sırası ve SUV stili ekler. Model Y’nin çift yerleşik elektrik motorlarından gelen güç bol miktarda bulunur; Temel Standart Menzil modeli arkadan çekiş ile gelir, ancak Uzun Menzil ve Performans modelleri standart olarak dört tekerlekten çekişe sahiptir. İç mekan Mercedes-Benz GLC sınıfı veya Volvo XC60 gibi EV dışı rakiplerin gösterişinden yoksun olsa da, kenarları biraz pürüzlü olsa da yine de oldukça rahat ve pratik.

4. Jeep Cherokee

Montaj yeri: Belvidere, Illinois

jeep cherokee
Fotoğraf lisansı: Jeep

2021 Jeep Cherokee, sınıfında lider arazi ve çekme yetenekleriyle tipik kompakt crossover’dan ayrılıyor. Jeep şeceresi, bazıları kaldırımın bittiği yerin ötesine geçebilecek bir araca ihtiyaç duyabilecek olan dış mekan türlerine hitap edecek. Cherokee’nin şişkin gövdesi Instagram’da çok az beğeni alacak olsa da, dayanıklı Trailhawk modeli özellikle gelişmiş aktarma organları ve diğer özel donanımlarıyla görsel ve mekanik olarak daha heyecan verici. Tüm Cherokee modelleri dört tekerlekten çekişli olabilir ve sağlam bir V-6 ve torklu turboşarjlı dört silindir dahil olmak üzere sağlam bir motor seçimi vardır. Yine de, 2021 Cherokee’nin 4500 pound maksimum çekme kapasitesinden yararlanmayı düşünmeyen veya kaldırımdan hiç ayrılmayan insanlar, düşük yakıt ekonomisi, sınırlı kargo alanı ve şüpheli değeri ile hayal kırıklığına uğrayacaklar.

5. Chevrolet Corvette

Montaj yeri: Bowling Green, Kentucky

chevrolet corvette
Fotoğraf lisansı: Chevrolet

1950’lere uzanan bir kök ile Chevrolet Corvette, performans otomobili kültürünün temel dayanağıdır ve mevcut C8 modeli, yolcu bölmesinin arkasına monte edilmiş 490 beygirlik bir V-8 motor ve bir hala uygun fiyat etiketine sahiptir. Supercar serisindeki performans ve cerrahi açıdan hassas yol tutuşu, Corvette’i Z51 paketi ile donatıldığında bir pist günü sevgilisi haline getiriyor; ancak zorlu yollarda sürüşü beklenmedik şekilde pürüzsüz. Hem bir coupe hem de üstü açılır bir araba sunulmaktadır ve coupe, açık havada sürüş için bir kaldırılabilir tavan paneline sahiptir. Motorun arkasındaki ve kabinin önündeki depolama alanları, bir hafta sonu kaçamağı için yeterli bagaj alanı sunuyor, ancak önceki nesil Vette’nin sunduğu gibi hatchback pratikliği beklemeyin.

6. Honda Ridgeline

Montaj yeri: Lincoln, Alabama

honda ridgeline
Fotoğraf lisansı: Honda

Bagaj yatağına sahip tek Honda olan 2021 Ridgeline, geleneksel kamyonetlere tek beden uyan bir alternatiftir. Ridgeline serisi, araziye hazır bir model veya isteğe bağlı bir dizel motor içermese de, rakiplerinden herhangi birinden daha geniş ve daha konforlu standart bir mürettebat kabinine sahiptir. Minibüs tabanlı destekleri ve V-6 güç aktarma sistemi, 5000 pound’dan fazla çekmesine izin vermiyor, ancak Ridgeline’ın çabuk bir şekilde hızlanmasına, yakıtı verimli bir şekilde tüketmesine, rekabetçi bir yük derecesi sağlamasına ve rakipsiz çeviklik ve zarafetle sürmesine izin veriyor.

7. Honda Odyssey

Montaj yeri: Lincoln, Alabama

honda odyssey
Fotoğraf lisansı: Honda

2022 Honda Odyssey, yol gezilerinden şehir içi bakkal koşularına kadar her aile için ideal bir arkadaştır. Kabini geniştir ve ister bir futbol takımını, ister bir sürü ev geliştirme malzemesini taşımak için ihtiyacınız olsun, bolca esneklik sunar. Menüde uzun mesafeli sürüşün olduğu zamanlar için, akıcı ve verimli V-6 motoru seyir halindeyken göze çarpmaz ve geçiş için yeterince güçlüdür. Teknolojik özellikler çoktur ve tüm modeller, Odyssey’in değerli kargosu ile yakındaki bir şeritte ortaya çıkan kargaşa arasına başka bir güvenlik katmanı koymayı amaçlayan bir dizi sürücü yardımı özelliği ile birlikte gelir.

8. Honda Pilot

Montaj yeri: Lincoln, Alabama

honda pilot
Fotoğraf lisansı: Honda

2022 Honda Pilot, pratikliğe önem veren ancak minivan yaşam tarzına fazla meraklı olmayanlar için bir sığınak sağlıyor. Açık olmak gerekirse, üç sıralı SUV, bir platformu ve hızlı bir V-6 aktarma organını paylaştığı Honda Odyssey’nin ferahlığını ve çok yönlülüğünü kopyalayamaz. Pilot’un kayar kapılardaki ve üçüncü sıradaki uzayan boşluktaki eksikliğini, daha yüksek bir sürüş konumu, mevcut dört tekerlekten çekiş ve 5000 pound’a kadar çekme yeteneği ile telafi ediyor. Ayrıca geniş ve konforlu bir kabinin yanı sıra bir dizi standart sürücü asistanı ve popüler özelliklere sahiptir. Özellikle Kia Telluride ve Hyundai Palisade gibi görsel açıdan heyecan verici rakipleriyle karşılaştırıldığında, dış görünüşünün tamamen unutulabilir olması çok kötü.

9. Honda Passport

Montaj yeri: Lincoln, Alabama

honda passport
Fotoğraf lisansı: Honda

Mekaniklerinin çoğunu üç sıralı Pilot ve Ridgeline kamyonetiyle paylaşan Passport, Honda’nın 1990’lardaki serisinden tanıdık bir isim kullanıyor ancak birçok standart güvenlik ekipmanı ve isteğe bağlı teknik özelliklerle tamamen modern. Standart V-6 motoru güçlüdür ve iç mekanı pratik ve geniştir.