Yumurta ne kadar sürede bozulur?

Evet, yumurtalar bozulabilir ama yumurtalar ne zaman bozulur veya yumurtalar ne kadar dayanır biliyor musunuz? Bu yazıda tüm bu soruları cevaplıyorum.

Yumurtalar çürüdüğünde sadece kokmakla kalmaz, aynı zamanda kararır ve yapışkan hale gelirler. Gerçekten yaşamamanız daha iyi bir deneyim.

Bu yazıda size yumurtalarınızı nasıl taze tutabileceğinizi, yumurtaların kötü olup olmadığını nasıl anlayabileceğinizi ve “taze yumurta ne kadar dayanır?” sorusunun cevabını vereceğim.

Yumurtalar Neden Bozulur?

Yumurtalar buzdolabındayken bile bozulur; kesinlikle bir son kullanma tarihleri ​​vardır. Genellikle kartonun üzerinde yazılı olan tarih değildir.

Yumurtalar ne kadar dayanır? Yumurtaların bozulmaları biraz daha uzun sürebilir, ancak şüphesiz bozulacaklardır. Yumurtalar yumurtlandığında, bakterileri yumurtadan uzak tutan ve yumurtayı daha uzun süre taze tutan bir kütikül veya doğal örtü olan “çiçeklenme” adı verilen bir şeyle kaplanırlar.

Bu, tavukların başarılı bir şekilde üremesine yardımcı olan evrimsel bir avantajdır ve kolayca kontamine olabilen yumurtadan civciv çıkmaz veya zayıf ve hasta civcivler çıkar.

Marketten satın alınan yumurtalar ne kadar dayanır diye merak ediyorsanız; sadece yumurtalar bozulmakla kalmaz, marketten alınan yumurtalar soğutulduğunda bile daha hızlı çürür. Bunun nedeni, kabuktan giren ve albümini (yumurta akı) ve sarıyı kirleten bakterilere karşı daha duyarlı olmalarıdır.

Yumurtalar Nasıl Bozulur?

Bakteriler yumurtaya girdikçe çoğalır ve büyür, besinlerle beslenir; özellikle de yumurtaları buzdolabında değil de rafta bıraktıysanız. Sonunda yumurtaya o kadar çok bakteri girer ki iç kısımlar kararır ve çok kokuşmuş hale gelir.

“Yumurtaların bozuk olup olmadığını nasıl anlarsınız” diye merak ediyorsanız, bunun birkaç farklı yolu var. Koku testini geçiyor mu (yani kokuyor mu)? Herhangi bir koku alırsanız, sadece atın. Taze, sağlıklı yumurtalar hiç kokmaz.

Yumurtalar Buzdolabında Ne Kadar Süre Kalır?

Yumurtaları çürümeden önce ne kadar süre dışarıda bırakabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bu soruların birkaç farklı cevabı var. Taze yumurtalar oldukça uzun süre dayanabilir: 2 ila 3 hafta. Ancak, sizin için taze veya sağlıklı olmayacaklar.

Yumurtanın “yağlı” ucundaki hava kesesinin daha büyük olduğunu fark edeceksiniz. Ayrıca, onları kırdığınızda, yumurta sarısının akıcı olabileceğini (bunun nedeni, sarıyı bir arada tutan zarın zamanla zayıflamasıdır) ve yumurta akının berrak olduğunu fark edeceksiniz.

Peki, soğutulmuş yumurtalar ne kadar dayanır? “Yumurtalar bozulur mu?” sorusunu da yanıtlayan USDA’nın bir parçası olan Amerika Birleşik Devletleri Gıda Güvenliği ve Denetim Servisi’ne göre, soğutulmuş yumurtalar, son kullanma tarihlerinden 4-5 hafta sonra hala soğutulabilir; yani taze ama soğutulmuş olanlar buzdolabında 2 aya kadar dayanabilirler.