Fenoloji nedir?

Fenoloji, yaprak ve çiçeklerin ortaya çıkışı, kuş göçü ve yuvalama ve hayvanların kış uykusu gibi doğanın döngüsel olaylarının zamanlamasının incelenmesidir. Bilim adamları özellikle bunların mevsimler ve iklimle nasıl ilişkili olduğuyla ilgileniyorlar.

Fenoloji kelimesi, Yunancadan türetilmiştir ve “görünüşün incelenmesi” anlamına gelir. Fenolojik gözlemler yapmak için bilim insanı olmanıza gerek yok ve daha fazlasını öğrenmenize yardımcı olacak birçok araç var. Fenoloji, özel düzenlemeler yapmadan veya süslü ekipman kullanmadan gençleri bilimsel gözlemlere dahil etmenin iyi bir yoludur.

Doğayı gözlemlemek, meşgul dünyamızda kaybolan bir sanattır, bu nedenle bu temel beceriyi geliştirmek için aktivitedeki bu duraklamadan yararlanın. Küçük çocuklar bile not alabilir, eskiz yapabilir veya fenolojik olayların fotoğraflarını çekebilir. Gözlem tarihinizi kaydettiğinizden ve o andaki sıcaklık, yağış veya rüzgar modelleri gibi hava koşulları hakkında not aldığınızdan emin olun. Bunlar bir akıllı telefonun hava durumu uygulamasında kolayca görülebilir.

Bitkiler, gözlemlenmesi kolay olduklarından ve hayvanlar gibi uzaklaşamadıklarından, araştırmak için harika bir konu. Başlamak için çok uzağa gitmeye gerek yok. Aslında, birinin bahçesinden veya mahallesinden başlamak, özel bir gezi yapmadan rutin gözlemler yapma olasılığını artırır. Birkaç bitki seçin ve bir defterde kayıt tutmaya başlayın. Yeni yaprakların ortaya çıkması veya çiçek tomurcuklarının açılmak üzere olduğuna dair ilk ipucu gibi değişim belirtileri arayın. Bir çiçeğin ne kadar süre açık kaldığını kaydedin ve ziyarete gelen tozlayıcıların bir listesini tutun. Yılın ilerleyen aylarında meyve ve tohumların oluştuğuna dair işaretler arayın. Aynı bitkiyi birkaç yıl boyunca gözlemlemeye devam edin, desenler ortaya çıkmaya başlayacaktır.