En iyi Kore müzik grupları

Aşağıdaki Kore müzik grupları dünyanın en popüler ve başarılı grupları olarak kabul edilir. “Gangnam Style” 2012’de viral hale geldiğinden beri, çok sayıda K-pop grubu dünyayı kasıp kavurdu! O halde en popüler 10 K-pop grubuna bir göz atalım!

1. BTS

bts

2013 yılından beri aktif olan grup yedi üyeden oluşuyor: RM, J-Hope, Jimin, V, Jin, Suga ve Jungkook. BTS, dans odaklı K-pop’u hip-hop etkileriyle harmanlıyor; performansları için kendileri beste yapar, üretir ve şarkı sözü yazarlar. Amerikan Müzik Ödülleri’nde performans sergileyen ve Billboard Müzik Ödülü kazanan ilk K-pop grubu ve Twitter’da 40 milyon takipçiye ulaşan ilk Güney Koreli grup, Bangtan Boys ve Beyond the Scene olarak da bilinen BTS, dünyayı K-pop büyüsü altında ayağa kaldırdı.

2. EXO

exo

EXO, S.M. Entertainment tarafından 2011’de kuruldu. Grup, 2012’de on iki üyeyle çıkış yaptı; iki alt gruba ayrıldılar, EXO-M ve EXO-K, farklı dillerde (sırasıyla Mandarin ve Korece) müzik yapıyorlar. K-pop grubu, hem 2014 hem de 2015’te Forbes Korea Power Celebrity tarafından “en etkili ünlü” olarak kabul edildi! 2012’den beri aktif olan EXO şu anda beş üyeden oluşuyor: Xiumin, Lay, D.O., Kai ve Sehun.

3. BLACKPINK

BLACKPINK
Fotoğraf lisansı: YG Entertainment

Jennie Kim, Lisa, Jisoo ve Rosé’yi hayatınıza kabul ettiğinizde, gitmelerine izin vermek zor olacak. Bu neslin en popüler K-pop eylemlerinden biri olarak kabul edilen BLACKPINK’in şarkılarının hepsi hit oluyor; herhangi bir şarkıyı dinlemeye ve günlerce kafanıza takılmasına izin vermemeye size meydan okuyorum. Dinamik ve cesur şarkılarının yanı sıra öğrenmek zorunda kalacağınız muhteşem koreografileriyle yıllar boyunca müzik listelerinde tarih yazdılar.

4. Stray Kids

Stray Kids

Bu K-pop grubu adını sebepsiz yere almadı. Stray Kids, reality yarışma şovunun adı! Yarışmadan geçtikten sonra, seçilen çocuklar aynı adı taşıyan K-pop grubunu kurdular. 2017’de kurulan grup 2018 yılında 9 üye ile çıkış yaptı: Woojin, Changbin, Hyunjin, Han, Lee Know, Felix, Seungmin, I.N ve Bang Chan. Süper kaygısız ve vahşi imajlarıyla grup, ilk albümleri birden fazla ülkede iTunes Listelerinde bir numara olarak dünya çapında bir hit oldu!

5. TXT

txt
Fotoğraf lisansı: txt_bighit / Instagram

TXT, Tomorrow X Together anlamına gelir, lider Soobin, Beomgyu, Yeonjun, Taehyun ve HeuningKai olmak üzere beş üyeden oluşan bir Güney Koreli pop grubudur. 2019’da Big Hit Music altında çıkış yaptılar. TXT’nin ilk EP’si The Dream Chapter: Star, Geon Albüm Listesi’nde zirveye ulaştı. Crown, Run Away, 0x1=LOVESONG, Blue Hour, Drama gibi şarkılarının çoğu k-pop dinleyicileri tarafından seviliyor.

6. NCT

NCT

NCT son derece popüler bir k-pop grubudur, sınırsız sayıda üyesi olan ilginç bir konsepttir. NCT, “Neo Culture Technology” anlamına gelir. Şu anda 21 üyeden(!) oluşmaktadır. Bir başka ilginç gerçek, grubun dünyanın birçok farklı şehrinde bulunan birçok alt birime bölünmüş olmasıdır! NCT U, grubun çıkış yapan ilk birimiydi (Nisan 2016’da) ve NCT’nin ana grubu olarak tanıtıldı. İlk başta sadece iki üye duyurdu: Mark ve Jaehyun, ancak daha sonra 7 üye daha eklendi. NCT 127 ikinci alt birimdi, NCT Dream ve WayV daha sonra ortaya çıktı. Peki NCT127’nin merkezi Seul’deyken, diğer alt birim WayV’in Çin’de olduğunu biliyor musunuz?

7. Seventeen

Seventeen

Grubun ismine rağmen, Seventeen (SVT olarak da stilize edilmiştir) sadece on üç üyeden oluşur: S.Coups, Jeonghan, Joshua, Jun, DK, Mingyu, The8, Seungkwan, Hoshi, Wonwoo, Woozi, Vernon ve Dino. Ancak, bazen grup 16 üyeden oluşuyordu! Öyleyse Onyedi ismi ne anlama geliyor? Sayının, 2015’te grup oluşumu sırasında üyelerin ortalama yaşını ifade ettiği ortaya çıktı! Grup, her biri farklı bir uzmanlık alanına sahip üç takıma ayrılmıştır: vokal, hip-hop ve performans. Dahası, kendi koreografi ve diskografilerinin bestelenmesi ve prodüksiyonunda yer alıyorlar, bu yüzden onlara “kendi kendini üreten” bir idol grubu takma adı bile verildi. Grup, 2015 yılında Pledis Entertainment tarafından kuruldu.

8. Mamamoo

Mamamoo

Güçlü bir auraya ve etkileyici performansa sahip bir kız grubu geliyor, Mamamoo. Mamamoo, lider Solar, Hwasa, Moonbyul ve Wheein dahil olmak üzere dört üyeden oluşan Güney Koreli bir kız grubudur. Mamomoo, dikkat çekici güçlü vokal performansıyla retro, caz ve R&B öğelerini kapsamasıyla tanınır. Taller Than You, Um Oh Ah Yeh, You’re The Best, Decalcomanie, New York, Emotion, birçok k-pop dinleyicisinin listelerine eklediği Mamamoo’nun ünlü şarkılarından bazıları.

9. Got7

Got7

Got7, JYP Entertainment tarafından kurulan bir K-pop erkek grubudur. JB, BamBam, Mark, Jackson, Yugyeom, Jinyoung ve Youngjae: ABD, Tayland, Güney Kore ve Hong Kong’dan gelen çok uluslu yedi üyeden oluşur. 2014 yılının başında mini albümleri “Got It?” ile çıkış yapan grup, oldukça hızlı bir şekilde popülerlik kazandı. Sahnedeki performansları genellikle sokak dansı ve dövüş sanatlarının çeşitli unsurlarını içeriyor, bu yüzden asla sıkıcı değil!

10. Monsta X

Monsta X

Monsta X, 2015 yılında ilk albümleri “Trespass” ile çıkış yaptı. Bu yedi üyeli Koreli hip-hop grubunun Kuzey Amerika’yı ele geçirmesi uzun sürmedi! İlk uzun metrajlı stüdyo albümleri olan “The Clan”, ABD’de Billboard’un Dünya Albümleri’nde bir numara oldu! Grup 7 üyeden oluşuyor: Minhyuk, Shownu, Wonho, Hyungwon, Kihyun, Joohoney ve I.M.

11. ITZY

ITZY
Fotoğraf lisansı: JYP Entertainment

Güney Koreli beş üyeli kız grubu ITZY, lider Yeji, Ryujin, Lia, Chaeryeong ve Yuna’dan oluşuyor. ITZY, “It’z Different” adlı single albümleri ile Şubat 2019’da çıkış yaptı. ITZY’den Dalla Dalla, Gaon Music Chart’ta birinci oldu. Bunun yanı sıra ITZY, WANNABE, SURF, CHERRY, Be in Love, vb. gibi çeşitli single’lar yayınladı. Aradan sadece iki yıl geçmesine rağmen, ITZY şimdiden diğer tüm k-pop grupları arasında adını duyurmaya ve yol almaya başladı.

12. Winner

winner

Winner bir realite hayatta kalma şovu aracılığıyla oluşturuldu! Gösterinin adı “Win: Who Is Next” idi ve performans, şarkı yazma ve koreografide kimin en iyi olduğu konusunda birbirleriyle rekabet eden iki takım etrafında dönüyordu. Kazananları hayranlar belirledi, yani temelde Winner böyle doğdu! 2014’teki çıkışları destansıydı; emsalsiz başarılarından dolayı onlara “Canavar çaylaklar” bile deniyordu. K-pop grubu 4 üyeden oluşur: Seunghoon, Mino, Jinwoo ve Seungyoon.

13. Astro

Astro

Astro, 6 üyeden oluşan bir K-pop grubudur: Jinjin, Moonbin, Sanha, MJ, Rocky ve Eunwoo. Çıkış yapmadan önce, Fantagio iTeen altında bir yetenek geliştirme programında eğitim alırken hepsi iTeen Boys idi. Kısa süre sonra “To Be Continued” adlı bir web drama dizisinde rol aldılar ve ancak ondan sonra 2016 yılında mini albümleri Spring Up ile çıkış yaptılar. Billboard onları yılın en iyi yeni K-pop gruplarından biri olarak bile seçti!

14. ATEEZ

ATEEZ
Fotoğraf lisansı: ATEEZ / Facebook

ATEEZ genç ve sektörde yeni, ama gerçekten de bunu sonsuza kadar yapıyorlarmış gibi geliyor. K-pop tarihinin tartışmasız en güçlü çıkışlarından birine sahip olan bu grup, dünyayı fırtına gibi estirdi. Güçlü vokaller, güçlü rap ve çok yoğun koreografi ile kasabanın yeni çocukları burada kalacak ve kimse onları görmezden gelemez.

15. Red Velvet

Red Velvet
Fotoğraf lisansı: SM Entertainment

Red Velvet, SM Entertainment altında lider Irene, Seulgi, Wendy, Joy ve Yeri’den oluşan beş kişilik bir kız grubudur. Red Velvet, 2014 yılında “Happiness” single’ı ile çıkış yaptı. Grup, elektronik, funk ve hip-hop gibi çok yönlü türleri, hafif bir ballad ve caz dokunuşuyla kapsıyor. Melodi gibi seslerinin yanı sıra kızlar göz kamaştırıcı ve güzel görselleriyle de ünlüler. Psycho, Bad Boy, Red Flavor, Peak-A-Boo, Russian Roulette, Dumb Dumb, herhangi bir ReVeluv’un listesinde bulunan birkaç popüler Red Velvet single’ı.