Atatürk çiçeği nasıl yetiştirilir?

Ponsetya olarak da bilinen Atatürk Çiçeğinin nasıl yetiştirileceğine dair tam bir kılavuz hazırladık. Ponsetya, Meksika’dan gelir ve sıcak ılıman, subtropikal veya tropikal bir iklime sahiptir. Yaprakları tipik olarak etli olmasa da, etlidir. Orta yeşil renktedirler ve ara sıra kırmızıya boyanırlar. Bitkinin sapları da bazen kırmızı olabilir.

Ponsetya, sapları kesildiğinde veya hasar gördüğünde sütlü bir özsu salgılar. Özsu bazı insanlarda tahrişe neden olabileceğinden cilt temasından kaçının. Bahçede, bitkiler 4 metreye kadar uzayabilir ve onları sınırlar içinde tutmak için düzenli budamaya ihtiyaç duyarlar. Sadece 1-2 m’ye kadar büyüyen birçok cüce çeşidi de vardır. Atatürk çiçeğinin yıldız özelliği, dal uçlarında üretilen “çiçek”tir. Saksılarda ve bahçede bunlar çiçeklenme döneminde yaprakları tamamen boğabilir.

Atatürk çiçeği genellikle kışın çiçek açar. Güney yarım kürede Noel için renk elde etmek için bitkiler, ışık ve sıcaklık kontrollü seralarda yetiştirilir ve onları kandırarak yaz değil kış olduğunu düşünürler. Alacalı yaprakları ve kremsi beyazdan allık pembesine kadar değişen bracts ile birçok Atatürk çiçeği çeşidi mevcuttur. Çoğu, orijinal kırmızı türlerden daha kompakt ve daha yoğundur.

Atatürk Çiçeği ismi nereden gelir?

Öncelikle Atatürk Çiçeği isminden bahsedelim. Bu çiçek ilk defa Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türkiye’ye getirildiği için adı Atatürk Çiçeği olarak anılmış ve bu şekilde kabul edilmiştir. Bu isim sadece Türkiye’de geçerli olup çiçeğin global adı ise Ponsetya’dır.

Büyütme Koşulları

Ponsetya bir saksıda veya bahçede sıcak bir alanda yetiştirilebilir. Tam güneşi yarı gölge pozisyonuna tercih eder; yoğun gölgede çiçek açmaz veya renklenmez. Dallar oldukça kırılgan olduğu için kuvvetli rüzgarlardan korunma esastır. Bol kompost ve yaşlı hayvan gübresi ile zenginleştirilmiş, iyi drene edilmiş toprak, sağlıklı ve güçlü büyümeyi teşvik edecektir.

Soğuk iklimlerde Atatürk çiçeği, korunaklı bir konuma taşınabilen, güneş tarafından ısıtılan ve donlardan ve soğuk rüzgarlardan korunan bir saksıda daha iyi sonuç verir. Her zaman iyi drene olan üstün kaliteli bir saksı karışımı ve bitkinin kök topunu rahatça tutan bir saksı boyutu kullanın. Asla küçük bir bitkiyi büyük bir saksıya koymayın.

Atatürk çiçeği nasıl yetiştirilir?

Atatürk çiçeği, ilkbahar veya yaz aylarında alınan gövde kesimlerinden yetiştirilebilir:

Sütlü özsuyu tatlı suda yıkayın. Atatürk çiçeği kesimlerini, yayılma karışımı veya kaba yıkanmış kum içeren bir tepsiye veya saksıya koyun. Kökler oluştuğunda, saksı bitkileri ayrı ayrı büyür.

Atatürk çiçeği bakımı

Atatürk çiçeği bitki bakımı nispeten kolaydır. Etli olmasına rağmen, Atatürk çiçeği makul miktarda nemi sever. Yaz boyunca en az haftada bir kez (daha sık saksılarda veya çok sıcak ve kuru olduğunda) sulamaya ihtiyacı olacaktır. Her seferinde iyice ıslattığınızdan emin olun. Hava soğudukça sıklığı azaltın, ancak tamamen kurumasına izin vermeyin.

Çiçek başlarında iyi rengi teşvik etmek için, çiçeklenme mevsimi boyunca her 3-4 haftada bir, potasyum içeriği yüksek (etikette basılı olan “NPK” oranında potasyum veya “K” olan) suda çözünür veya sıvı bir gübre uygulayın. Altı aya kadar besleyen kontrollü salımlı bir gübre de önerilir; çiçekli bitkiler veya bahçe yatakları için birini seçin.

Bir saksıda Atatürk çiçeği yetiştirirken, her zaman birinci sınıf bir saksı karışımı kullanın. Karışımın dışarı akmasını önlemek için saksıdaki tahliye deliklerini sineklik teli ile kapatın.

Bahçede ve saksılarda kurulan bitkiler, çiçeklenmeleri bittiğinde budanmalıdır. Oldukça sert olabilirsiniz; bitki yemyeşil yeni büyüme ve verimli çiçeklenme ile yanıt verecektir.

Atatürk çiçeği zararlıları ve hastalıkları

Atatürk çiçeği bazen yaprak bitleri veya tripler tarafından eklenebilir. Piretrum gibi doğal bir böcek ilacı bunları kontrol edecektir.

Saksılarda, saksı karışımındaki mantar sivrisinekleri (küçük kara sinekler) kök hasarına neden olabilir. Toprağa uygulanan organik bir böcek ilacı sorunu çözebilir, ancak çözmezse, bitkiyi yeni satın alınan bir torbadan taze, birinci sınıf kaliteli saksı karışımına yeniden koyun.