Basketbolda defans nasıl yapılır?

Basketbolda defans oynamak ilginç bir beceridir. İlginçtir çünkü teknik beceriler ve yüksek düzeyde rekabet etme tutkusu ve arzusu gerektirir. Savunmada harika olmak isteyen basketbolcular, harika bir savunmacı olma zihniyetini benimsemelidir.

Oyunculara yönelik bu basketbol makalesi, basketbolda defans oynamanın anahtarlarını sağlayacak ve elit seviyede bir defans oyuncusu olmak için gerekenlere odaklanacak. Yani ister kendi başınıza savunmanızı geliştirmek isteyen bir oyuncu, ister bir oyuncunun becerilerini geliştirmek isteyen bir koç olun, bu savunma anahtarları size basketbolda savunmanız üzerinde çalışmanız gereken şablonu verecektir.

1. Savunmacı İletişimi

İletişim, herhangi bir oyuncunun iyi olabileceği bir beceridir çünkü bunu yapmaya karar vermek yeterlidir. Basketboldaki en iyi savunma takımları, işi bitirmek için birlikte çalışan oyuncularla doludur. Ancak bu, ancak her oyuncu sorumluluklarını bildirirse ve takım arkadaşları, olmaları gereken yerde olduklarına güvenebilirse olur. Savunmada birçok hareketli parça var, bu yüzden ne yaptığınızı ne kadar iyi iletebilirseniz, takım arkadaşlarınız için o kadar kolay olur. İletişiminiz, takım arkadaşlarınızın herhangi bir savunma durumunda ne yapmaları gerektiğini bilmelerini sağlayacaktır.

2. Savunma Pozisyonu

Savunmanın büyük bir kısmı pozisyon almaktır. Hücum eylemi gerçekleştirilmeden önce kendinizi ne kadar iyi konumlandırırsanız, onu o kadar iyi korursunuz. Yardımda, boşlukta vs. olmak olsun, her zaman nerede olmanız gerektiğini bilmeniz ve sonra orada olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Bu, takım savunmanıza ve koçunuzun ne tür bir savunma planı uyguladığına bağlı olarak değişebilir. Bu yüzden takımın tam olarak hangi savunmada olduğunu ve her durumda ne yapmanız gerektiğini bildiğinizden emin olun.

3. Atletik Duruş

Genel olarak bir basketbolcu, her zaman atletik bir duruş içinde olmak için elinden gelenin en iyisini yapmalıdır. Eğer dimdik ayakta duruyorsanız, herhangi bir atletik hareket yapmadan önce yüklenip sonra gitmek zorunda kalacaksınız. Bu sizi çok daha yavaş yapar.

Halihazırda atletik bir duruş içindeyseniz, patlayıcı olmanızı ve hemen gitmenizi sağlayacaktır. Bir defans oyuncusu olarak, topun üstünde ve dışında atletik bir duruş sergilemekten kendinizi sorumlu tutmalısınız.

4. Savunma Beklentisi

Bu savunma ipucu, mükemmel bir savunmacı olmak isteyen herkes için çok önemli olacak. Hücumu ne kadar çok okuyup ne yapacaklarını tahmin edebildikçe, savunma yapmak için doğru pozisyonda olmanız sizin için o kadar kolay olacaktır. Bu, kumar oynamak ve kontrolden çıkmak anlamına gelmez, ancak karşı tarafın ne yapmak üzere olduğunu anlamak ve ardından buna hazırlanmak anlamına gelir.

Bu, doğru pozisyonda olmaya sizi geri götürür. Hücumun ne yapmaya çalıştığını ne kadar erken anlarsanız, doğru pozisyona geçmeniz o kadar kolay olur.

5. Defansif Gözcülük

Farklı oyuncuların farklı beceri setleri vardır. Yani bir oyuncunun en çok neyi yapmaktan hoşlandığını ve aynı zamanda neyle mücadele ettiğini bilmelisiniz. Bunu biliyorsanız, yapmaktan en çok hoşlandıkları şeyi alıp rahat olmadıkları bir şeye zorlayabilirsiniz.

Örneğin, harika bir şutör tutuyorsanız, sıkı bir şekilde kapatmak ve top sürmesini sağlamak istersiniz. Bir top sürücüyü savunuyorsanız, onları kısa sürede kapatmak ve zorlu bir atış yapmaya zorlamak istersiniz. Ancak bunu koruduğunuz oyuncuyu ve ne yapmaktan hoşlandığını biliyorsanız yapabilirsiniz.

Ayrıca, gözcülük sonrası keşif raporunuzun oyunun ortasında ayarlanması gerekebilir. Roller değişebilir ve buna uyum sağlamanız gerekebilir.

6. Çaba ve Enerji

Ne kadar yetenekli olursanız olun veya ne kadar iyi oynarsanız oynayın, her zaman kontrolünüzde olan bir şey enerjiniz ve çabanızdır. Hücumda ne kadar iyi oynarsanız oynayın ya da oyunun gidişatından bağımsız olarak, savunma için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız.

Ancak bu, kontrolden çıktığınız ve kafası olmayan bir tavuk gibi etrafta koşturduğunuz anlamına gelmez. Yaptığınız işte disiplinli olun, ama aynı zamanda elinizden gelenin en iyisini yapın.

7. Defansif Disiplin

Bir savunma oyuncusu olarak, savunma yaparken disiplinli kalmalısınız. Ve sadece rakibinizi savunma şeklinizde değil, aynı zamanda takımın savunma şemasında da disiplinli olmalısınız.

Topa ulaşmak, risk almak vb. cazip gelebilir, ancak bu, takımınızın savunma stratejisi değilse, kendinizi tutacak kadar disiplinli olmalısınız. Üst düzey savunma oynamanın ayrıntılarına bağlı kalırsanız, kumar oynamadan ve takımınızı zor duruma sokmadan top çalmalar yapabilir ve hücumu kötü şutlara zorlayabilirsiniz.

8. Savunma Oyununu Bitirin

Bir savunmanın yapması en zor şeylerden biri, tüm bir topa sahip olmak için sağlam bir savunma yapmak, yalnızca bir engel koymak için hücum ribaundundan vazgeçmek veya sonra başka bir topa sahip olmak için tekrar savunma yapmak zorunda kalmaktır. Bu, bir defans oyuncusu olarak defansif oyunu bitirmek için elinden gelenin en iyisini yapması gerektiği anlamına gelir.