Dünyanın en büyük içecek firması

İçecek endüstrisi, alkolsüz içecekler, sağlık içecekleri, kahveler ve çaylar gibi alkolsüz içeceklerin yanı sıra şarap ve likör gibi alkollü içecekler satan çok çeşitli işletmeleri içerir. En büyük içecek firması hangisidir?

Bunaltıcı sıcakta yapılacak en iyi şey soğuk bir içecek alıp gevşemek. İster uzun bir gün geçirmiş olun, ister güneş çok parlak olsun, hoş bir içecek susuzluğunuzu giderecek ve kendinizi tazelenmiş hissetmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle, içecek şirketlerinin bu günlerde son derece karlı olması şaşırtıcı değil.

Onlarca yıldır, dünyanın en iyi 10 içecek markası küresel içecek endüstrisine hükmediyor. Bugün, tüketicilerin en sevdiği içeceklerin önde gelen sağlayıcıları ve endüstrinin büyümesine en büyük katkıda bulunanlar arasında yer alıyorlar. En iyi içecek markaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

1. FEMSA

FEMSA

FEMSA, dünyanın lider içecek ve perakende şirketidir. Birincil işi, tüm dünyada alkolsüz içeceklerin üretimi, dağıtımı ve satışıdır. Alkolsüz içecekler, gazsız ve gazlı sular, hazır çay, kahve, meyve suları, meyve içecekleri, spor içecekleri, enerji içecekleri ve zenginleştirilmiş içecekler, içecek ürün portföyünün bir parçasıdır. FEMSA’nın merkezi Meksika’dadır ve Coca-Cola FEMSA, FEMSA Comercio ve FEMSA Negocios Estratégicos dahil olmak üzere çeşitli yan şirketler aracılığıyla faaliyet göstermektedir.

2. Kweichow Moutai

Kweichow Moutai

Kweichow Moutai, Çin devletine aittir. Sorgum, buğday ve arpadan yapılan geleneksel ve güçlü bir alkollü içki olan baijiu, Çin içecek pazarının en iyi ve en lüks alkolü olarak kabul edilmektedir. Guizhou’da 1999 yılında kurulan Kweichow Moutai, öncelikle Çin’de baijiu ürünleri üretmekte ve satmaktadır.

3. Diageo

Smirnoff

Diageo, dünyanın en büyük alkollü içecek şirketidir. Öncelikle alkollü içkiler, biralar ve şarap üretir, pazarlar ve dağıtır. Scotch, bira, votka, Hint yapımı yabancı likör (IMFL), viski, rom, RTD alkollü içecekler, likör, şarap, cin ve tekila, Diageo’nun alkol ürünleri portföyünün bir parçasıdır. Smirnoff, Johnnie Walker, Baileys, Guinness, Mot & Chandon, Veuve Clicquot ve Hennessy en bilinen alkollü içecekleridir. Kuzey Amerika, Avrupa, Afrika, Latin Amerika, Karayipler ve Asya Pasifik’te faaliyet gösteren şirket, genel merkezi İngiltere’dedir.

4. Anheuser-Busch InBev

Corona icki

Anheuser-Busch InBev, küresel bir bira pazarı lideridir ve dünyanın en büyük on içecek şirketinden biridir. Şirket, dünya çapında 100’den fazla ülkede satılan bira, rom, malt, alkolsüz içecekler ve diğer alkolsüz içecekleri üretir ve dağıtır. Merkezi Belçika’da bulunan Anheuser-Busch InBev, Budweiser, Corona, Stella Artois, Beck’s, Hoegaarden ve Leffe gibi dünyanın en popüler bira markalarından bazıları dahil olmak üzere 200’den fazla markayı işletmektedir.

5. Heineken

Heineken

Heineken şu anda 192 ülkede mevcut olup, markanın küresel popülaritesini göstermektedir. Heineken markası her zaman bizi güldüren, gülümseten ve arkadaşlarımızla geçirdiğimiz güzel zamanları hatırlatan akılda kalıcı reklamlar yaratmıştır. Heineken, 2016 yılında yeni bir pazarlama dönemi başlattı. Tadı değiştirmeden stratejiyi değiştirmek, markanın değer artışını daha da hızlandırabilir.

Bu içecek markası, 150 yılı aşkın bir süredir dünyanın en tanınmış içecek şirketlerinden biri olmuştur. Artık dünyanın en büyük ikinci bira üreticisidir. Dünyanın dört bir yanından 250 bira ve elma şarabı ile bölgesel, yerel ve özel bira ve elma şarabı konusunda uzmanlaşmıştır. Amstel, Desperados, Sol, Affligem, Tiger, Tecate, Red Stripe ve Krusovice, şirketin uluslararası bira markaları arasındadır.

6. PepsiCo

PepsiCo

PepsiCo, satış ve piyasa değeri açısından dünyanın en büyük içecek şirketidir. Bu harika marka, meyve suyu ve smoothie’lerden şişelenmiş suya kadar çeşitli ürünleriyle dünyanın en büyük meşrubat şirketlerinden biridir.

PepsiCo, ürünlerini Pepsi-Cola, Frito-Lay, Yedigün, Fruko, 7up, Tropicana, Mountain Dew, Lipton ve diğerleri gibi ikonik ve prestijli meşrubat markalarıyla 200’den fazla ülkede satmaktadır.

7. Coca Cola

Coca Cola

Coca-Cola, dünyanın en büyük içecek şirketlerinden biridir. Coca-Cola Company, başta gazlı içecekler olmak üzere su, enerji ve spor içecekleri, meyve suyu içecekleri, hazır çay ve kahve gibi çeşitli kategorilerde satılan ürünlerle 500’ün üzerinde içecek markasının sahibi ve satışını yapmaktadır. Coca-Cola, Sprite, Fanta, Cappy, damla, Schweppes ve Powerade en bilinen içecek markalarıdır.

Coca-Cola muhtemelen her zaman kolalı içeceklerde bir numaralı marka olacak, ancak tüketiciler daha az şeker ve daha doğal içecekler arıyor. Şirket ürün yelpazesini sürekli olarak geliştirerek yeni arayışlara girmeye devam ediyor.

8. Red Bull

Red Bull

Enerji içecekleri, halk sağlığı endişeleri nedeniyle yıldan yıla popülerliğini kaybediyor. Red Bull, tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak için yıllar boyunca 13 farklı aromayı piyasaya sürdü. Şirketin attığı en önemli adımlardan biri, hedef pazarını daha sağlıklı tutma konusundaki endişelerini ve arzusunu yansıtan şekersiz bir enerji içeceği sunmaktı.

Belki de spor faaliyetlerine verdikleri destek ile müşterileri aktif bir yaşam tarzı seçmeye teşvik etmek markanın en güçlü noktalarından biri.

9. Budweiser

Budweiser

Bir Alman göçmeni olan Adolphus Busch, 1876’da Amerika’ya Budweiser’ı tanıttı. O zamandan beri marka güçlü ve büyük. Budweiser, müşteri sadakati ve mükemmel tadı nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler bir bira markası olmaya devam ediyor.

10. Gatorade

Gatorade

499 global marka ile rekabet edebilecek kadar yüksek değere sahip tek spor içeceği markasıdır. PepsiCo’nun sahibi olduğu Gatorade, 1965’ten beri piyasada. Dünya çapında en çok bilinen spor içeceklerinden biridir ve 80’den fazla ülkede mevcuttur. Gatorade aktif bir yaşam tarzını teşvik eder ve özellikle sporcuların ve diğer sporcuların ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır.