Uzayda basınç var mı?

Uzayda, Dünya atmosferinin dışında, Uluslararası Uzay İstasyonunu çevreleyen gazda neredeyse hiç molekül yoktur. Moleküllerin olmaması, hava basıncının son derece düşük olduğu anlamına gelir; aslında neredeyse sıfırdır, yani neredeyse mükemmel bir vakumdur.

İnsanlar, bizi her zaman aşağı iten Dünya atmosferinin baskısı altında yaşamak üzere evrimleşmişlerdir. Atmosferik basınçla başa çıkmak için, insanların buna eşit olacak bir iç basıncı vardır. Cildimizin içindeki basınç, cildimizin dışındaki basınca eşittir.

Birkaç farklı nedenden dolayı, Soyuz gemisi içindeki yaşam destek sistemlerine bağlanarak hava basıncını koruyan özel olarak tasarlanmış Sokol uzay giysileri giymedikçe, uzay boşluğu insanlar için inanılmaz derecede tehlikelidir.

Uzayın basıncı nedir?

1.322 × 10-11 Pa

Dış uzayda, basınç 1.322 × 10-11 Pa’dır; çok az hava olduğu ve neredeyse hiç su olmadığı için esasen sıfırdır. En yakın komşumuz olan ay, geceleri 3 x 10-15 bar (veya 3 x10-10 Pa) yüzey basıncına sahiptir.

Buna karşılık, Mars’ı çevreleyen, çoğunlukla karbondioksitten oluşan bir gaz tabakası vardır. Sonuç olarak, Mars yüzeyindeki atmosferik basınç ortalama 750 Pa (0,109 psi) veya Dünya’nın yaklaşık 1/100’ü kadardır. Mars’taki herhangi bir yerde, hava basıncı %50’ye kadar değişebilir.

Belirli bir konumdaki Dünya’nın basınç değişimleri, bu diğer konumlara kıyasla küçük görünüyor. Dünyanın basınç değişimlerini ölçmek de oldukça kolaydır ve genellikle 100 kPa mutlak basınç sensörü ile gerçekleştirilir.

Uzayda insan vücudu patlar mı?

Uzay boşluğu havayı vücudunuzdan çeker. Vücudunuzun geri kalanındaki oksijen de genişler. Normal boyutunun iki katına kadar şişersinzi, ama patlama olmaz. Cildiniz sizi bir arada tutacak kadar esnektir.

Vücudunuzdaki sıvılar buharlaşmaya başlayacaktır. Böylece dilinizin ve gözlerinizin yüzeyleri kaynar. Akciğerlerinizde hava olmazsa, kan beyninize oksijen göndermeyi durdurur.

Yaklaşık 15 saniye sonra bayılacaksınız. Maruz kaldıktan 90 saniye sonra boğularak öleceksiniz. Ayrıca uzay çok soğuktur. Sonunda katı olarak donacaksınız. Uzayda nerede olduğunuza bağlı olarak bu 12-26 saat sürer, ancak bir yıldıza yakınsanız, bunun yerine kıtır kıtır yanarsınız. Her iki durumda da, vücudunuz uzun süre bu şekilde kalacaktır.

Bağırsak bakterileri sizi içten dışa yemeye başlar, ancak uzun sürmez, bu nedenle çok yavaş ayrışırsınız. Milyonlarca yıldır değişmeden uzayda yüzüyor olabilirsiniz. Kim bilir, belki gelişmiş bir uzaylı ırkı sizi keşfeder!