Hyperloop nedir?

Hyperloop, yolcu ve yük taşımacılığı için amaçlanan bir ulaşım aracıdır. Terminoloji ilk olarak Tesla ve SpaceX’ten ortak bir ekip tarafından yayınlanan açık kaynaklı bir basınçsız tren tasarımını tanımlamak için kullanıldı. Hyperloop, kapalı bir tüp veya bir kapsülün hava direnci veya sürtünme olmadan hareket etmesine izin veren düşük hava basıncına sahip tüpler sistemi olarak tanımlanır. Düşük basınçlı veya neredeyse vakumlu tüpleri bir taşıma sistemi olarak kullanma kavramının uzun bir geçmişi vardır. Bununla birlikte, 2013’te ‘Hyperloop Alpha’ araştırma makalesiyle kavramı popülerleştiren girişimci Elon Musk’tı. Ardından birçok kişi geldi.

Hyperloop nedir?

Hyperloop nedir ve trenden farkları nelerdir? Hyperloop, geleneksel raydan iki şekilde farklıdır. İlk olarak, yolcuları taşıyan bölmeler, sürtünmeyi en aza indirmek için havanın çoğunun boşaltıldığı tüplerden geçer. Sonuç olarak, kapsüller saatte 1200 km kadar yüksek bir hızda seyahat edebilir. İkincisi, bir tren veya araba gibi tekerlekler üzerinde hareket etmek yerine, bölmelerin havada yüzmesi veya sürtünmeyi en aza indirgemek için manyetik kaldırma kullanması amaçlanmıştır.

Hyperloop ne kadara mal olur?

Elon Musk tarafından tasarlanan LA’den San Francisco’ya Hyperloop’un yaklaşık 6 milyar dolara mal olması bekleniyor. Projenin maliyetinin büyük bir kısmı, tüp, sütunlar, vakum pompaları ve istasyonların maliyetini içeren tüp ağının oluşturulmasında yatmaktadır. Kapsüllerin maliyetinin parça başına yaklaşık 1,35 milyon dolar olduğu tahmin ediliyordu; 54 milyon dolara mal olacak hizmet için 40 kapsül gerekli.

hyperloop nedir

Hyperloop zorlukları neler olacak?

Hyperloop harika görünse de, inşaat, toplum, sağlık ve çevre açısından çeşitli zorluklarla karşılaşacağı açıktır.

  • Maliyet: Milyonlarca dolar olması beklenen teknolojinin ve sofistike tüp sisteminin maliyetini hafife alamayız.
  • Teknoloji: Uzun vakum tüpünün imalatı, pahalı ve bakımı riskli olan ileri teknik becerilere ihtiyaç duyacaktır.
  • İnsan Hayatı: Kapsülün içindeki sınırlı alan insan hayatı ve sağlığı için risk oluşturabilir. Aşırı G kuvveti bulantı ve hipertansiyona neden olabilir.
  • Yasalar: Tüplerin inşası için gerekli kamulaştırmalar ve arazi satın almaları, çeşitli yasal izinler ve tazminat gerektiren durumlar ortaya koyacaktır.
  • Çevresel: Tüplerin montajı alan gerektirecek ve bu nedenle çok sayıda ağaç ve ormanın kesilmesine neden olarak habitat kaybına ve çölleşmeye yol açacaktır.

İnsanlar üzerindeki etkisi ne olacak?

Hyperloop projesinin topluma olası faydaları üzerine yapılan araştırma, Londra’dan Birmingham’a yolculuğun sadece dokuz dakika süreceğini gösteriyor. Daha hızlı yolculuklar iş fırsatlarını artıracak ve turizm ve sürdürülebilirlik üzerinde olumlu sonuçlar doğuracaktır. Ayrıca, eğitim kurumlarının evden uzaklığı artık bir zorluk olmayacağından, Hyperloop eğitime erişimi iyileştirecektir. Hyperloop, zaman faktörünün yanı sıra konut krizinin çözümünde de önemli bir rol oynayacak. Londra ve New York gibi metropollerde yaşamanın maliyeti, ekonomik istikrarsızlık nedeniyle savunmasız sakinleri dışarıda bırakıyor. Ülke çapındaki yerlere hareketi ekonomik hale getirerek, insanların şehir dışında yaşama olasılığı daha yüksek olacak.

İlk Hyperlooplar ne zaman kullanıma sunulacak?

Birkaç şirket, Hyperloop kavramını işleyen bir ticari sisteme dönüştürmek için birbirleriyle rekabet ediyor. Temel konsept uzun yıllardır var olmasına rağmen, Hyperloop teknolojisi şu an itibariyle hala geliştirilme aşamasındadır, en erken hyperloop’un 2030 yılına kadar çalışır hale gelmesi bekleniyor, ancak teknolojinin test edilmesi hala devam ettiğinden çoğu hizmetin daha sonra çalışması bekleniyor.

Hyperloop’ların kurulacağı yerler ise henüz belli değil. Ancak, birçok şirket ABD, Avrupa ve başka yerlerde rotalar planladı. Muhtemel rotalar arasında New York’tan Washington DC’ye, Pune’den Mumbai’ye, Kansas City’den St Louis’e, Bratislava’dan Brno’ya ve Vijaywada’dan Amaravati’ye yer almaktadır.

Hyperloop’a binmek nasıl bir şey olacak?

Hyperloop eleştirmenleri, mide bulantısına neden olabilecek aşırı G kuvveti nedeniyle tüpte seyahat etmenin keyifli bir deneyim olmayabileceğini öne sürdüler. Ancak destekçileri, bir hyperloop yolculuğunun bir asansörde veya bir yolcu uçağında seyahat etmek gibi hissedeceğini söylüyor. Hyperloop’u yapan şirketler, son derece hızlı hareket eden bir araç olmasına rağmen, inşa ettikleri sistemlerin Boeing 747’deki kalkışa benzer tolere edilebilir G-kuvvetleri ile hızlanacağını iddia ediyor. Hızlanma ve yavaşlama süreçleri, tolere edilebilir G-kuvvetleri ve türbülans ile kademeli olacak.

Hyperloop bileti pahalı olacak mı?

Elon Musk tarafından öngörülen Hyperloop’un LA’dan San Francisco’ya versiyonu, nominal 20 $’dan bilet sunacak, ancak Virgin Hyperloop One planlarında şüpheli. Şu andan itibaren, maliyet önemli ölçüde rotaya bağlı olacak ve hedef, onu herkes için uygun hale getirmek. Hyperloop Transportation Technologies (HTT), düşük bilet fiyatı projeksiyonları ile karlı bir sistem beklediğini söyledi. Ancak herhangi bir yeni teknoloji gibi, eleştirmenler bunun da pahalı bir seyahat yolu olacağını düşünüyor.