Atlara neden nal çakılır?

Atların neden ayakkabı giydiğini hiç merak ettiniz mi? At nallarının amacı nedir? Pekala, biz burada size bazı hızlı cevaplar vermek için buradayız!

At Nalının Amacı

At nalı oldukça yaygındır: neye benzediğini bilmeyen birine rastlamak nadirdir. Ama neden bunlar var? Ve neden neredeyse tüm atlar (vahşi olanlar hariç) onları giyiyor?

At nalı, çalışan atlarda toynakların dayanıklılığına yardımcı olmak için kullanılır. Toynağın kendisi, keratin adı verilen tırnağınızla aynı malzemeden oluşur. Bununla birlikte, toynak, kopça adı verilen yaralanabilecek yumuşak ve hassas bir iç kısma sahiptir. Atlar yürürken toynak doğal olarak yıpranacaktır, bu nedenle toynak üzerine bir ayakkabı eklemek bunu azaltmaya ve kurbağayı sağlıklı durumda tutmaya yardımcı olur.

At Nalı Hangi Malzemeden Yapılır?

Bunun bazı istisnaları olsa da, çoğu durumda at nalı çelikten yapılır. Yarış atları genellikle daha hafif oldukları için alüminyum at nalı giyerler ve bu nedenle hız en önemli öncelik olduğunda daha iyi performans gösterirler. Ayrıca toynak veya ayak yaralanması durumunda atların giyebilecekleri “çizmeler” de vardır. Bu “botlar” kauçuktan yapılmıştır ve içinde çok daha yumuşak bir yürüme yüzeyi ve daha önemli destek sağlayan kauçuk bir at nalı bulunur.

At Nalı Nasıl Takılır?

Atlara nal takan kişilere nalbant denir. Nalbantlar, at nalını toynaklara tutturmak için çivi kullanırlar. Daha önce de söylediğimiz gibi, atların toynakları tırnağınızla aynı malzemeden yapılır ve tıpkı tırnağınızı kestiğinizde olduğu gibi atlar nalını tırnağa takarken hiçbir şey hissetmezler. Çiviler tırnağın dış kenarından geçirildiğinde, nalbant onları büker, böylece bir tür kanca yaparlar. Daha sonra, iyi bir uyum sağlamak için kalan keskin noktaları ve tırnağın bir kısmını törpülerler. Toynak büyüdükçe, sonunda ayakkabının üzerine binecektir; bu, ne zaman yeniden ayakkabı giymeleri gerektiğini bilmenizi sağlar.