Sivrisinek ısırığı kaşıntısı nasıl geçer?

Dünya üzerinde 3.500’den fazla sivrisinek türü vardır, ancak tüm sivrisinekler insanları ısırmaz. Sivrisinek ısırıklarına dişi sivrisineklerin iğneye benzer ağız kısımlarıyla derinizi delip kanınızla beslenmesi neden olur. Yumurtalarını üretmelerine yardımcı olmak için kanınıza ihtiyaçları var.

Sizi ısırdıklarında cildinize tükürük enjekte ederler. Vücudunuz bu tükürüğe tepki verir ve kaşıntılı olabilen küçük, kırmızı yumrular oluşur. Genellikle bu ısırıklar herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan birkaç gün sonra geçer. Özellikle son zamanlarda ortaya çıkan daha zehirli sivrisinekler daha sessiz hareket ederek avını çok daha kötü ısırıyor. Bu tip sivrisineklere maruz kalan bazı insanlar çok fazla şişlik, kaşıntı, kızarıklık ve ağrı gibi daha ciddi semptomlar yaşamaya başladı.

Bazen dünyanın belirli bölgelerindeki sivrisinekler sıtma ve dang gibi ciddi enfeksiyonlar taşır; bu hastalıklara yakalanırsanız bir doktora görünmeniz gerekir. Nadir durumlarda, bazı insanlar, acil tıbbi tedavi gerektiren anafilaksi adı verilen sivrisinek ısırıklarına karşı hayatı tehdit eden bir alerjik reaksiyon gösterebilir.

Sivrisinek ısırıkları neye benziyor?

Diğer birçok böcek ısırığı gibi, sivrisinek ısırıkları da genellikle cildinizde küçük, kırmızı yumrular gibi görünür. 1 yumru olabilir veya birkaç kez ısırıldıysanız 1’den fazla olabilir. Isırıkların çevresinde bir miktar şişlik görebilirsiniz ve bunlar ayrıca acı verebilir, çok kaşıntılı, ağrılı veya sıcak hissedebilir. Bazen ısırıldığın yerde kabarcıklar da olabilir.

Sivrisinek ısırmasına başka birinin verdiğinden farklı tepki verebilirsiniz ya da hiç tepki göstermeyebilirsiniz. Çoğu insanın hafif semptomları vardır; küçük, kırmızı yumrular genellikle hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve birkaç gün sonra herhangi bir tedavi olmaksızın kaybolur. Bazen ısırıklar, ısırıldıktan yalnızca birkaç gün sonra ortaya çıkabilir ve iyileşmesi günler veya haftalar alabilir. Ve bazen sadece birkaç gün veya daha uzun süre sonra semptomlar alabilirsiniz, bu da ısırığınızın enfekte olduğunun bir işareti olabilir.

sivrisinek isirigi

Sivrisinek ısırıklarından hangi hastalıkları kapabilirsiniz?

Sivrisinek ısırıkları genellikle zararsızdır. Ancak dünyanın bazı bölgelerinde sivrisinekler viral enfeksiyonlar taşıyabilir. Ve bu enfekte sivrisinekler sizi ısırırsa, viral enfeksiyon size geçebilir. Bu hastalıklardan bazıları, sıtma gibi diğerlerinden daha yaygındır. Sivrisineklerin yayabileceği enfeksiyonlar şunlardır:

 • Sıtma
 • Dang humması
 • Sarıhumma
 • Zika virüsü
 • Batı Nil Virüsü
 • Chikungunya virüsü
 • Ensefalit virüsleri: Japon ensefaliti veya La Crosse dahil
 • Beyin iltihabı

Sivrisinek ısırıklarından nasıl kurtulurum?

Sivrisinek ısırıkları genellikle 3 ila 10 gün içinde kendi kendine iyileşme eğilimindedir. Isırdığınız anda, şu kişisel bakım önlemlerini deneyin:

 • Şişme ve kaşıntı gibi semptomlara neden olan sivrisinek tükürüğünü temizlemek için bölgeyi sabun ve suyla yıkayın
 • Herhangi bir şişmeyi dindirmek için buz torbası veya soğuk, nemli bir bez gibi soğuk kompresler kullanın
 • Ağrıya yardımcı olması için basit ağrı kesiciler alın; ancak bu ilaçları nasıl güvenli bir şekilde alacağınız ve kullanacağınız konusunda önce bir eczacı ile konuşun
 • Isırıklarınızı kaşımayın çünkü cildinizi kırabilirsiniz ve ellerinizdeki bakteriler selülit gibi bakteriyel bir cilt enfeksiyonuna yol açabilir

Sivrisinek ısırığı kaşıntısı nasıl durdurulur?

Kaşıntıyı gidermek için, cildinizi yatıştırmak için bir buz torbası veya soğuk, nemli bir bez kullanın ve şu tedavileri deneyin:

 • Isırık bölgesine kalamin losyonu sürün
 • Hidrokortizon kremi gibi bir steroid krem kullanın
 • Şişme ve kaşıntıya yardımcı olması için antihistaminik ilaçlar alın; hangi kremlerin veya tabletlerin sizin için en iyi sonucu vereceği konusunda bir eczacı ile konuşun
sivrisinek

Sivrisinek ısırıkları tedavisi

Enfekte bir böcek ısırığının tedavisi, sahip olduğunuz enfeksiyona bağlı olacaktır. Bazı koşullar diğerlerinden daha ciddidir, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede bir doktordan tavsiye almak önemlidir. Tedavi seçenekleri şunları içerir:

Selülit veya diğer cilt enfeksiyonlarınız varsa antibiyotik kullanın.

Sıtma için antimalaryal ilaç kullanın. Sıtma yaşamı tehdit edebileceğinden, mümkün olan en kısa sürede tedavi görmek önemlidir. Ancak enfeksiyon erken tedavi edilirse çoğu insan iyileşir.

Dang humması, sarı humma, Zika, chikungunya veya ensefalit gibi hastalıkların tedavisi yoktur. Tedavi, enfeksiyondan kurtulana kadar vücudunuzu desteklemeye odaklanır. Evde dinlenmek, bol sıvı içmek ve ağrınız varsa veya ateşiniz varsa basit ağrı kesiciler almak buna dahildir. Ancak önce bu ilaçları nasıl güvenli bir şekilde alacağınız ve kullanacağınız konusunda bir eczacı veya doktorla konuşun. Örneğin, dang hastalığınız varsa, ibuprofen veya aspirin kanama sorunlarına neden olabileceğinden sadece parasetamol almalısınız.

Bu hastalıklar sizi çok hasta ediyorsa, kolunuza (IV) damlatarak damardan sıvı, oksijen veya ilaç gibi tedavi almak için genellikle hastaneye gitmeniz gerekir.