Türkiye’de ilk elçilik açan devlet

Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki ilk büyükelçilik hangisidir? Çoğu zaman seyahat tutkunları ve başka bir ülkeye gitmek isteyen insanlar hayatlarında en az bir kez büyükelçilikleri ziyaret etmek zorunda kalmışlardır. Türkiye’de ilk elçilik açan devletten bahsetmeden önce elçiliklerin ne olduğuna dair genel bir fikir edinelim.

Hepimizin bildiği gibi, tüm ülkelerin büyükelçilikleri vardır. Ancak her ülkenin her ülkede büyükelçiliği yoktur. Ülkelerin birbirileri ile ilişkileri de büyükelçilik açılmasına yol açar. Büyükelçilik, bir ülkenin diğer bir ülkedeki diplomatik temsilcilerinin ana ofisi. Mecburi olmasa da, esas olarak o ülkenin başkentinde bulunur. Büyükelçiliklerin temel sorumlulukları konsolosluk hizmetleri de dahil olmak üzere tüm hizmetleri sunmaktır.

Peki Türkiye’deki ilk büyükelçilik hangisidir? Hangi ülke tarafından ve hangi ilde açıldı? Türkiye’deki ilk büyükelçi kimdi? Tarihsel gerçekler her zaman hem ilginç hem de heyecan vericidir. Çünkü hayatımızın bir parçası gibi görünen sıradan şeylerin ne zaman, nasıl, neden ve kim tarafından ilk yaratıldığını bilmeye özel bir ilgi duyarız.

Türkiye’de ilk büyükelçilik Gürcistan tarafından açılmıştır. Türkiye’de Gürcistan tarafından açılan ilk elçilik, başkent Ankara’da açılmıştır. Türkiye’deki ilk büyükelçi, Gürcistan Büyükelçisi Medivani’dir.

Türkiye’nin (TBMM) ilk büyükelçilik açtığı ülke Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’dir (SSCB) ve ilk büyükelçi Ali Fuat Paşa’dır. Türkiye’nin büyükelçilik açtığı ilk Müslüman ülke Afganistan’dır ve Fahrettin Paşa görevlendirilmiştir. Türkiye’nin yurt dışında açtığı ilk temsilcilik Azerbaycan’dır.