Sedasyon nedir nasıl yapılır?

Sedasyona genellikle anestezi sonrası bakım denir. Lokal anesteziye ek olarak, işleminizin sizi daha rahat ettirecek ek bir ajana ihtiyaç duyduğunu düşündüklerinde diş hekiminiz tarafından önerilir. Ağız ameliyatınız için daha rahat olmanıza yardımcı olacaktır.

Sedasyon en yaygın olarak bir oral ve maksillofasiyal cerrahın ofisinde yapılır. Farklı sedasyon türleri vardır. Çoğu genel diş hekiminin aksine, ağız cerrahisi uzmanları her türlü sedasyonu sağlayabilir. Daha derin sedasyon formları, endişeliyseniz veya ağzınızı uzun süre açık tutmaktan rahatsızlık duyuyorsanız veya hassas bir tıkama refleksine sahipseniz veya yirmi yaş dişi çekimi gibi invaziv bir cerrahi prosedüre ihtiyacınız varsa faydalıdır.

İhtiyacınız olan sedasyon seviyesi, işlemin türü, vücudunuzun anesteziye nasıl tepki verdiği, yaşınız ve tıbbi durumunuz ve sağlık alışkanlıklarınız gibi birçok faktöre bağlı olacaktır.

Üç temel sedasyon seviyesi vardır; minimal, orta ve derin. Minimal sedasyon rahatlamanıza yardımcı olur, ancak muhtemelen uyanık olacaksınız. Sözlü ve fiziksel uyarılara kolayca yanıt verebileceksiniz. Minimal sedasyon genellikle oral ilaç veya gülme gazı kullanılarak sağlanır. Çoğu genel diş hekimi minimum sedasyon sağlayabilir. Yirmilik diş çekimi gibi invaziv diş prosedürlerine ihtiyacınız varsa yeterli olmayabilir.

Orta derecede sedasyon, kendinizi daha da uyuşuk hissettiğiniz zamandır ve işlem sırasında uykuya dalınabilir. Prosedürün çoğunu hatırlayabilir veya hatırlamayabilirsiniz. Sizi uyandırmak daha zor olabilir. Bu tipik olarak intravenöz ilaçlar (bir veya iki ilaç) kullanılarak elde edilir. Bu tür sedasyonu gerçekleştirmek için diş hekiminizin özel eğitime ihtiyacı vardır.

Derin sedasyon, kendinizi rüyada gibi hissettiğiniz ve uykuya dalacağınız alacakaranlık sedasyonu gibidir. Tamamen bilinçsiz değilsiniz, ama sizi uyandırmak daha zor olurdu. Sözlü ve fiziksel uyarıya orta derecede sedasyon kadar kolay yanıt vermezsiniz. Prosedür boyunca uyuyacaksınız ve prosedür hakkında çok az hafızanız olacak. Bu genellikle yirmilik diş çekimi veya diğer zor çekimler gibi daha karmaşık ağız cerrahisi prosedürleri için veya önemli bir diş fobiniz varsa veya çok endişeliyseniz önerilir.

Derin sedasyon, uzmanlık alanında daha da uzmanlaşmış bir eğitim gerektirir ve derin sedasyon yapabilmesi için tesisin sıkı bir akreditasyondan geçmesi gerekir. Çoğu derin sedasyon sadece dişhekimliği camiasındaki ağız ve çene cerrahları tarafından yapılır.