Dünyada kaç Hristiyan var?

Çoğu insan için Hristiyanlık, Noel, Cadılar Bayramı ve Kara Cuma için partiler, hediyeler ve arkadaşlarınızla ve ailenizle kaliteli zaman geçirmek anlamına gelir. Hristiyanlık dünyadaki en popüler dindir ve Pew Araştırma Merkezi’ne göre önümüzdeki kırk yıl boyunca da öyle kalması muhtemeldir.

2021 itibariyle, dünya çapında tahmini 2,6 milyar Hıristiyan var. Dünya nüfusunun üçte birini temsil ediyorlar ve en fazla sayıda Hristiyan ve en yüksek oranda Hıristiyan olmasıyla övünen ABD ile coğrafi olarak yaygınlar. 1910’da tahminen 600 milyon olan dünya çapındaki Hıristiyanların sayısı, 2010’da 2 milyonun üzerine çıktı.

2010 ve 2050 yılları arasında dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 35 artması bekleniyor. Dünyada Hristiyanların sayısının yüzde 35 artması beklenirken, dünya genelinde Müslümanların sayısının yüzde 73 artması bekleniyor. Sonuç olarak, 2050 yılına kadar, Müslümanların sayısı ilk kez dünyadaki Hıristiyanların sayısına neredeyse eşit olacak.

2010 yılında, Hıristiyanlar toplam ABD nüfusunun dörtte üçünden fazlasını oluşturuyordu. Bununla birlikte, 2050 yılına kadar, sayılarının yaklaşık üçte ikisine düşmesi muhtemeldir. İslam, ülkedeki en büyük Hıristiyan olmayan din olan Yahudiliği de geçecek. ABD’deki Hristiyanların sayısının 2010’da yüzde 78’den 2050’de yüzde 66’ya düşeceği tahmin edilirken, diğer dinlere inananların sayısının neredeyse iki katına çıkması bekleniyor.

Bu arada kendini ateist, agnostik olarak tanımlayan ve herhangi bir dine mensup olmayanların sayısının dünya genelinde azalması bekleniyor. Ancak ABD ve Fransa’da sayılarının artması bekleniyor. ABD’de, herhangi bir dine bağlı olmayan insan sayısının 2010 yılında toplam nüfusun tahmini yüzde 16’sından 2050’de yüzde 26’ya çıkması bekleniyor.