Altın renkleri neden farklı?

Beyaz altın, yeşil altın ve gül rengi altın gibi terimler nedeniyle hiç kafanız karıştı mı? Saf altın güneş gibi altın sarısıdır, peki diğer renkler altına nasıl uyum sağlar? Onlar sahte mi? Bunun gibi birçok soruya cevap bulmak için altın renkleri hakkında hazırladığımız bu kapsamlı kılavuzu takip edin.

Hayır, kesinlikle farklı renkli altınlar sahte değiller! Bu ‘diğer’ altın renkleri, alaşımlardan yapılmıştır. Alaşımlar, iki veya daha fazla farklı metalin birleştirilmesiyle oluşturulan yeni metallerdir. Standart sarı altın bile (gerçek altın rengi), 24 ayar saf altın olmadığı sürece alaşımlardan oluşur.

1. Saf Olmayan Tüm Altınlar Alaşımlardan Oluşur

Farklı renkteki altın alaşımları, sarı altın muadilleri kadar “gerçek”tir. Saf altın genellikle zaten mücevher için kullanılamayacak kadar yumuşaktır, bu nedenle mücevher yapımı için hangi altın rengi kullanılırsa kullanılsın, neredeyse her zaman ona başka metaller eklenir. Bunu metallerden yapılmış bir kek hamuru gibi düşünün. Her tarif farklı malzemeler gerektirir. Un, şeker ve yumurta yerine değişen miktarlarda bakır, nikel, alüminyum ve diğer metaller eklenir.

2. Karat İçeriği Altın Alaşımı Oluşturmada Rol Oynar

Karışımda ne kadar saf altın bulunduğunu belirtmek için parmağınızdaki yüzük 18K, 14K veya 10K olarak işaretlenmiştir. K, bir eşyada ne kadar saf altın bulunduğunu belirtmek için kullanılan sistem olan karat anlamına gelir. İşte altın karat sisteminin kısa bir özeti:

  • 24K altın saf altındır.
  • 18K altın, 18 kısım altın ve 6 kısım başka metal(ler) içerir, bu da onu %75 altın yapar.
  • 14K altın, 14 kısım altın ve 10 kısım başka metal(ler) içerir, bu da onu %58,3 altın yapar.
  • 12K altın, 12 kısım altın ve 12 kısım başka metal(ler) içerir, bu da onu %50 altın yapar.
  • 10K altın, 10 kısım altın ve 14 kısım başka metal(ler) içerir, bu da onu %41.7 altın yapar. 10K altın, ABD’de hala altın olarak adlandırılabilecek minimum karat tanımıdır.

18K altın bile, kuyumculara benzersiz ve genellikle ticari markalı bir renk yaratmak için 6 parça rastgele metal kullanarak renklerle oynama fırsatı verir.

3. Beyaz Altın Alerjiye Neden Olabilir

Nikel, beyaz (veya gri) bir renk oluşturmak için altınla karıştırılabilir, ancak nikelin bazı insanlarda dermatite neden olabileceğini unutmayın (nikel oldukça yaygın bir alerjendir).

Paladyum, beyaz altın alaşımları oluşturmak için kullanılan başka bir metaldir. Platin ile ilgili olarak, nikelden daha pahalıdır, ancak nikelden daha az alerjik reaksiyonlara neden olma olasılığı daha düşüktür. Paladyum, Art Deco döneminden pek çok eski mücevherde kullanılır, bu nedenle rengin sarıdan daha gri olduğunu göreceksiniz. Daha gri renkli olduğu için vintage takılar, birçok modern beyaz altın takı gibi rodyum kaplamaya ihtiyaç duymaz.

Rodyum kaplama yıprandığında yüzüğünüz donuk ve sarı görünecektir.

4. Gül ve Pembe Altın Alaşımları Daha Pahalıdır

Birçok altına renkli alaşım yapmak için bakır eklenir, ancak ek bakır pembe ve gül tonları oluşturur. Bakır ne kadar fazlaysa etki o kadar derindir. Bunun sonucu olarak fiyatlar da yükselir.

5. Yeşil Altın Gümüşle Yapılmıştır

Altına gümüş eklenerek yeşilimsi tonlar oluşturulur. Bu tonlar, gümüş içeriğinin kararması nedeniyle zamanla koyulaşabilir.

6. Her Renkte Altın Yapılması Mümkün Değildir

Alaşım yapmak göründüğü kadar basit değildir. Yeni bir alaşım oluşturmadan önce metalürji uzmanları, metallerin birbirleriyle nasıl reaksiyona gireceğini düşünmelidir. Bir metalden veya diğerinden çok fazla eklemek karışımı kırılgan, çok sert veya üzerinde çalışılması zor hale getirebilir. Bazı bileşenler ayrıca çok yumuşak bir karışıma neden olabilir.

Metalürji uzmanları, çekici, dayanıklı ve başarılı bir şekilde mücevher parçalarına dönüştürülebilecek kombinasyonlar üretmek için tariflerine ince ayar yapıyor.

7. Siyah Altın Siyah Değildir

Bazı modaya uygun altın renkleri, bir alaşım işlemi kullanılarak yapılmaz. Bunun yerine, yaygın bir altın alaşımı karışımı, renkli bir rodyum veya metal kaplama ile kaplanır. Siyah altın renklerinde durum böyledir.

Altını siyaha çevirmenin başka bir yöntemi de metali oksitlemek ve böylece metale bir patina eklemektir. Altın üzerinde siyah bir yüzey oluşturmanın başka yolları da vardır, ancak bunların hiçbiri kalıcı değildir. Altın bir aşınma maddesi olduğundan, sonunda yüzey kaplaması aşınacak ve bir başkasının eklenmesi gerekecektir.