Fermata müzikte nedir?

Bir fermata, bir notanın veya akorun istendiği kadar uzun süre tutulmasına izin veren bir artikülasyon işaretidir. Bir fermata da bir tempo komutu olarak kabul edilebilir.

Daha düşük bir hareket düzlemini etkiliyorsa, fermata elemanların altına baş aşağı yazılır (görseldeki en üstteki elemana bakın). Bir çizginin üzerine bir fermata yazılırsa, ölçüler arasında bir duraklama olacaktır.

Ayrıca şu isimlerle bilinir: kuş gözü, tutma, point d’orgue (Fransızcada), Fermate (Almancada), calderón (İspanyolcada).

Fermata nedir?

Bir fermata, notanın, nota değerinin gösterdiğinden daha uzun süre sürdürülmesi gerektiğini belirten bir müzik notasyonu öğesidir. Tam olarak ne kadar uzun tutulacağı, icracı veya orkestra şefinin takdirine bağlıdır, ancak iki kat daha uzun olması olağandışı değildir.

Genellikle yukarıda, ancak bazen daha uzun tutulması gereken notanın altında yazdırılır. Zaman zaman ayırmalar ayrıca, sınırsız süreli bir duraklama olduğunu gösteren dayanakların veya çizgi çizgilerinin üzerine yazdırılır.

Bu sembol 15. yüzyılda ortaya çıkmıştır ve Dufay ve Josquin’in eserlerinde oldukça yaygındır. Bir parçanın sonunda bir fermata oluşabilir veya bir parçanın ortasında olabilir ve ardından kısa bir mola veya daha fazla nota gelebilir.

Johann Sebastian Bach ve Barok’un diğer bestecilerinin koral düzenlemelerinde, fermata genellikle sadece bir cümlenin sonunu, bir nefesin alınması gerektiğini belirtir. Birkaç organ bileşiminde, sağ ve sol el ve ayaklar için farklı ölçülerde fermatalar meydana gelir. Lunga kelimesi bazen daha uzun bir süreyi belirtmek için bir fermatanın üzerine eklenir.