Imagine Dragons grubu hakkında bilgi

2008 yılında kurulan Imagine Dragons grubu, dünyanın en büyük rock gruplarından biri olmak için 2012’de Las Vegas’tan yola çıktı.

Başlangıçta alternatif rock grubu olarak kendinilerini gösterdiler, ancak pop, rock ve elektronik müziğin unsurlarını müthiş bir şekilde bir araya getirerek fırtına estirdiler ve ana müzik listelerine girdiler.

Imagine Dragons grubunun kuruluşu

Imagine Dragons grubu vokalisti Dan Reynolds, 2008 yılında Brigham Young Üniversitesi’nde öğrenciyken daha sonra grubun davulcusu olacak olan Andrew Tolman ile tanıştı.Kısa sürede Reynolds ile Tolman, Andrew Beck, Dave Lemke ve Aurora Florence ile anlaştılar.

Imagine Dragons ismi bir anagramdır ve grup üyelerinin adıyla atıfta bulunan kelimeleri oluşturur.Grubun ilk kadrosu 2008’de Speak To Me adlı bir kısa albüm kaydetti. Beck ve Florence kısa sürede gruptan ayrıldı ve onların yerini gitarda Wayne Sermon ve klavyede Andrew Tolman’ın karısı Brittany Tolman aldı. Dave Lemke Imagine Dragons’tan ayrıldığında, yerini Wayne Sermon’un Berklee sınıf arkadaşı Ben McKee aldı.

Imagine Dragons grubunun yükselişi

Grup ilk başlarda Utah Provo’da yerel bir hayran kitlesine ulaştı. Ardından 2009’da Dan Reynolds’un memleketi Las Vegas’a taşındılar.

2009’da rock grubu Train’in baş vokalistinin hastalanması sonucu Bite of Las Vegas Festivali’nde aniden Imagine Dragons sahne alarak boşluğu doldurur. Sahneyi o sırada 26 bin kişi takip eder. Bu performans ile grubun yükselişi hızlandı.

2011’de gruptan Tolman’lar ayrıldı ve yerine Daniel Platzman geçti. Klavyeci Theresa Flaminio da 2011’in sonlarında gruba katıldı, ancak ilk albümlerinin yayınlanmasından kısa bir süre sonra ayrıldı. Kasım 2011’de Imagine Dragons, Interscope Records ile bir kayıt sözleşmesi imzaladığını ve ilk albümlerinde İngiliz yapımcı Alex da Kid ile çalışma planını duyurdu.

Imagine Dragons grup üyeleri

Baş vokalist Dan Reynolds Nevada Las Vegas’ta doğup büyüdü. Gençliğinin sonlarında, iki yıl boyunca Nebraska’da misyoner olarak çalıştı. Dan Reynolds, 2010 yılında alternatif rock grubu Nico Vega’nın açılış sahnesine davet edildiğinde grubun solisti Aja Volkman ile tanıştı. Mısırlı ikili olarak birlikte bir kısa albüm kaydettiler ve 2011’de evlendiler.

Baş gitarist Wayne Sermon, Utah American Fork’ta büyüdü. Çocukken hem gitar hem de çello çalmayı öğrendi ama gitara odaklanmaya kararlıydı. Wayne Sermon, Berklee Müzik Koleji’ne katıldı ve 2008’de mezun oldu. 2011’de balerin Alexandra Hall ile evlendi.

Bas gitarist Ben McKee, California Forestville’de yaşıyor. Lisede bir caz üçlüsünde bas çaldı ve Berklee Müzik Koleji’ne girdi ve burada gelecekteki Imagine Dragons grup arkadaşları Wayne Sermon ve Daniel Platzman ile tanıştı.

Davulcu Daniel Platzman Georgia Atlanta’da doğdu ve büyüdü. Berklee Müzik Koleji’ne girdi ve film müziği dalında derece aldı. Berklee’ye katılırken, gelecekteki grup arkadaşları Ben McKee ve Wayne Sermon ile tanıştı. 2014’te Daniel Platzman’ın Africa Investigates belgeselinin orijinal müziklerini besteledi.

Imagine Dragons grubunun yıldızlaşması

Imagine Dragons’un Interscope için ilk sürümü, 14 Şubat 2012’de Sevgililer Günü’nde mağazalara ulaşan kısa albümü Continued Silence’di. Grup Billboard albüm listesinde 40. sıraya yükseldi. Grubun ilk kez 2010 yılında kaydettiği “It’s Time” şarkısı Ağustos 2012’de single olarak piyasaya çıktı. Reklamlarda ve Glee gibi TV programlarında yoğun bir şekilde yer aldıktan sonra, “It’s Time” pop listelerinde tırmanmaya başladı. Şarkı, Billboard Hot 100’de 15 numaraya ve alternatif radyoda 4 numaraya ulaştı. Eylül 2012’de piyasaya sürülen Night Visions albümünün başarısının önünü açtı.

Night Visions, ABD albüm listesinde 2 numaraya ulaştı. İlk 10 hit single “Radioactive” ve “Demons”ı içeriyordu. Imagine Dragons, 2013’ün çıkış yapan rock gruplarından biri oldu. “Radioactive” adlı şarkıları, Yılın Rekoru ve En İyi Rock Performansı dallarında Grammy Ödülü’ne aday gösterildi ve ikincisini kazandı.

Imagine Dragons’un 2015’te piyasaya çıkan ikinci albümü Smoke + Mirrors, ticari bir hayal kırıklığıydı. Albüm grafiğinde 1 numaraya ulaştı, ancak en iyi 10 pop hit single’ını üretemedi. Çıkış single’ı “I Bet My Life” pop listelerinde 28. sıranın üstüne çıkamadı. Şubat 2017’de üçüncü albümleri Evolve’den önce “Believer” single’ını yayınladılar. “Believer”, Billboard Hot 100’de 4 numaraya yükseldi ve yetişkin pop radyosunda 1 numaraya ulaştı.

Imagine Dragons grubunun iyi müzik klipleri

“It’s Time”

Imagine Dragons tarafından Interscope’ta yayınlanan bu ilk single, ilk olarak 2010’da Tolman’lar hala Imagine Dragons üyesiyken seslendirildi. Aralık 2010’da YouTube’a yüklendi, ancak resmi olarak yayınlanmayarak 2012’ye kadar Interscope albümü için beklendi.

“Radioactive”

Bu şarkı Imagine Dragons grubu tarafından yapımcıları Alex Da Kid ile Night Visions albümü için yazılmıştır. Ekim 2012’de bir single olarak yayınlandı ve övgüyle karşılandı. “Radioactive” daha sonra ABD pop grafiğinde şimdiye kadarki en yavaş tırmanışlardan birine başladı. Sonunda, ilk çıkışından dokuz ay sonra, Haziran 2013’te Billboard Hot 100’de 3. sıraya yükseldi.

“Demons”

“Radioactive’in” pop listelerindeki uzun başarısının ardından, “Demons”, albümün ilk çıkışından bir yıl sonra, Eylül 2013’te Night Visions’dan bir single olarak pop radyosuna terfi etti.

“Believer”

2017’de Evolve albümünün çıkış single’ı olarak yayınlanan “Believer”, grubu dört yıl aradan sonra ilk kez pop top 10’a geri getiren ticari bir başarı elde etti.