Yanan ütü tabanı nasıl temizlenir?

Tüm ev aletleri gibi, ütü de en iyi durumda tutulmalıdır. Ütünüz yanarsa, giysilerinizde çıkarılması zor donuk izler bırakma riskiniz vardır. Tüm cihazlarımızda olduğu gibi, en önemli şey, daha uzun bir kullanım ömrüne sahip olmaları için onlara iyi bakmaktır, ancak o zaman en iyi durumda kalırlar. Ve demir bir istisna değildir. Yanarsa, tüm giysilerinizi lekeleyerek donuk, çıkarılması zor izler bırakır.

Bu nedenle, ütünüzü yeni gibi bırakmak ve en sevdiğiniz giysinizi mahvetmesini önlemek istiyorsanız, ütüdeki lekeleri nasıl çıkaracağınızı öğrenmek için bu ipuçlarına dikkat edin. Bu kolay ipuçlarına göz atın!

Ütü yanan alt temizliği

1. Bulaşıkları yıkamak için kullandığınız süngeri (metal değil) sıcak veya ılık beyaz sirke içinde nemlendirin ve ütünün tabanını ovalayın. Bunu yapmak için ütünüzün fişten çekilmiş ve tamamen soğuk olması gerektiğini unutmayın. Daha sonra sadece silin ve temiz bezle kurulayın.

2. Dilerseniz beyaz sirkeye 3 yemek kaşığı karbonat veya tuz ekleyebilirsiniz. Aradaki fark, sirkenin bu sefer sıcak olması gerektiğidir. Ardından pürüzsüz bir macun oluşana kadar karıştırın. Son olarak ütünün tabanına uygulayın ve 5 dakika etki etmesini bekleyin. Son olarak macunu temizleyin ve temiz bezlerle kurulayın.

utu alt temizligi

3. Yanmış bir ütüyü temizlemenin bir başka ev yapımı hilesi de mum kullanmaktır. Ütüyü önceden ısıtmanız ve mumu tabana sürmeniz gerekir, böylece mum ona yapışır. Ardından, fazla balmumu kuru bir bezle çıkarın. Ütünüz yeni gibi görünecek ve en iyi yanı, kullandığınız zaman hiçbir giysinize zarar vermeyecek olmasıdır!

4. Bu, yanmış bir ütüyü temizlemek söz konusu olduğunda az bilinen ama çok kullanışlı bir ev numarasıdır. Yıldız bileşen tuzdur, evet, evde sahip olduğunuz ve neredeyse her gün kullandığınız o baharattır. Ütünüzü temizleme adımları çok basittir. Kullanmadığınız bir beze biraz sofra tuzu serpin. Daha sonra ütüyü ısıtın ve üzerinden geçirin yani normal olarak ama tuzun üzerinden ütüleyin. Son adım olarak, ütüyü kapatın, soğumaya bırakın, nemli bir bezle silin ve sonunda kuru bir bezle silin.