Bisiklete binmenin faydaları nelerdir?

Bisiklet ekolojik ve ekonomiktir, aynı zamanda zinde ve sağlıklı kalmamıza yardımcı olur. Bisiklete binmek zinde ve sağlıklı kalmanın en eğlenceli yoludur. Herkese uygun ve kısa süreli sonuçları olan bir egzersizdir. Ayrıca bisiklet sürmek için arabayı tamamen bir kenara bırakmanıza gerek yoktur.

Biraz stresli veya endişeli hissettiğimizde bisiklete binmek zihnimizi boşaltmak için harika bir seçenek olabilir. Tabii ki her zaman koruma kitiyle ve güvenli bir mesafeyi koruyarak. Hepimiz pedallayalım! Bisiklete binmek için çok neden var! İşte size bazılarını söylüyorum.

1. Akciğer kapasitesini artırmaya yardımcı olur. Bisiklet sürerken göğüs kafemizi genişleten derin nefesler alırız. Bu sayede, organlarımızın daha fazla oksijenlenmesine yardımcı olan oksijeni emme konusunda verimliliği artırır.

2. Sindirimi ve bağırsak ritminin düzenini iyileştirir. Bu da ideal kilomuzu korumamıza yardımcı olur.

3. Kilo kontrolüne yardımcı olur. Bisiklete binmek, eklemlerimizi aşırı zorlamadan yavaş bir tempoda pedal çevirirken kalori yakmak için ideal bir egzersizdir. Ancak başka hangi aktiviteleri yapmanız gerektiğini veya ne tür bir diyet yapmanız gerektiğini belirlemek için her zaman bir uzmana danışmayı unutmayın.

4. Kas yapmanızı sağlar. Bisiklet sürerken bacaklar, kalçalar ve karın kaslarını çalıştırırız. Tabii ki, fiziksel ısınma, yaralanmaları önlemek için çok önemlidir ve her zaman yavaş bir tempo ile hızlanarak daha azdan daha fazlaya gitmeyi unutmayın.

5. Kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Bisiklete binmek kan basıncını düşürür ve dolaşımı iyileştirir.

6. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. “Ne kadar pedal çevirirsen, kendini bulaşıcı hastalıklardan o kadar korursun” derler. Bakterilerle savaşan fagosit adı verilen hücreler düzenli döngü ile daha hızlı hareket ederler.

7. Sırt ağrısıyla savaşın. Bisiklete binmek, omurgayı güçlendirmeye ve titreşimlerden ve şoklardan korumaya yardımcı olur. Ek olarak, gövde öne eğikken iyi bir duruş, sırt kaslarının gerilmesine ve gövdenin dengelenmesine yardımcı olur.

8. Zihinsel refahı teşvik eder. Bisiklet sürerken, iyimserlik ve daha hayati ve olumlu bir tutum yaratan endorfinler salgılanır. Bu, anksiyete ve depresyon semptomlarıyla savaşmaya ve bunları iyileştirmeye yardımcı olur.

9. Gezegeni kurtarmaya yardım eder. Bisiklet, fosil yakıta ihtiyaç duymadığı için ekolojik bir ulaşım aracıdır, karbon monoksit ve dioksit ile havayı kirleten diğer parçacıkların seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

10. Tasarruf yapmanıza yardımcı olur. Ulaşım için bisiklet kullanmak, yakıt, park, araç bakımı, toplu taşıma için para harcamak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir.

Herhangi bir spor aktivitesinde olduğu gibi, bisiklete binmek için bazı detayları dikkate almalıyız:

  • Duruşunuza dikkat edin. Doğru sürüş için gerekliliklerden biri, koltuğu doğru yüksekliğe yerleştirmektir. Pedal aşağıdayken bacak uzatılmalı, ancak diz eklemi tam olarak gerilmemelidir. Bu küçük ayrıntı, gelecekte eklem ağrıları ve yaralanmaları önlemek için çok önemlidir.
  • Her zaman koruma ile gidin. Bisiklete binerken kask takın ve yayalar ve sürücüler tarafından görülebildiğinizden emin olun. Bisikletinizin ön ve arka ışıklarının olması bu konuda yardımcı olacaktır.
  • Dikkatli sürün. Trafik kurallarına uyun ve hareketlerinize dikkat edin. Tercihen kalabalık caddelerden geçerseniz müzik dinlemeyin, dikkatinizi dağıtabilir.