Kedi idrar kokusu nasıl giderilir

Kedi idrar lekelerini temizlemek için koku ve bakterilerin tamamen ortadan kaldırılması, sağlık için ve hayvanın bölgesel alışkanlığının tekrarını önlemek için önemlidir. Ancak kullandığımız ürünün kedi için toksik olmaması da önemlidir.

Kedimiz ne kadar iyi eğitimli ve çok temiz bir hayvan türü olursa olsun, kedinin yaşamı boyunca idrarının koku, hatta birlikte yaşayanların geri kalanı için bile sağlık sorunu oluşturabileceği durumların olması kaçınılmaz olabilir.

Kedinin alışkanlıkları bakımından çok bölgesel bir hayvan olduğunu unutmamalıyız, çünkü onun için evi aile ile sosyal bağdır, bu nedenle kedi bir tür stres yaşarsa veya sadece İşlerin onun hoşuna gitmediği konusunda bizi uyarmak istiyorsa, muhtemelen bir iletişim aracı olarak idrarı seçecektir.

Öte yandan, idrar kutusunun dışına idrar yapmak da sağlık sorunlarından kaynaklanabilir, bu nedenle 5 yaşından büyükse ve sorun devam ederse, bu sorunun kökeninin ne olduğunu kontrol etmek için veterinere gitmeniz şiddetle tavsiye edilir.

İdrarı diğer hayvanlardan daha nahoş ve daha derin bir koku gibi görünse de, bileşimi hala çoğu memelininki gibi %95 sudur. Sadece %5’i kokusundan ve kalıcılığından sorumlu bileşenlerdir, en net kokusu amonyak ve ürik asittir. Bu bileşikleri bilmek, hangi ürünlerin kullanılacağına karar vermemize yardımcı olabilir.

Kedi idrar kokusuna karşı doğal ürünler

En tavsiye edilen şey evde sahip olabileceğimiz doğal ürünleri kullanmaktır, ancak sorun kimyasal çözümlere başvurmak zorunda kalacak kadar ciddi ve sürekli ise bilmeniz gereken en önemli şey veterinerin asıl rolü oynaması gerektiğidir.

Kedi idrarının bileşimine karşı evde kullanımı en kolay karışım karbonat ve hidrojen peroksit olacaktır. Yapmanız gereken ilk şey, idrarı mümkün olduğunca kağıt havlu ile emmek ve kuruduğunda biraz bulaşık deterjanı ekleyebileceğiniz suyu uygulamaktır.

Oranlar şöyle olacaktır: yarım bardak hidrojen peroksit, yarım bardak karbonat, çeyrek bardak sirke ve 1 çay kaşığı sabun. Bu karışımı uygulamak için bir bez veya sünger kullanmak, bastırmadan, malzemeler üzerinde aşındırıcı lekelere neden olmayacak şekilde dikkatlice ovalayarak daireler yapmak ideal olacaktır. Temizledikten sonra tekrar yumuşak bir bez veya sünger kullanarak sıcak su ile durulayın.

Dikkate alınması gereken bir komplikasyon, kedi kendi bölgesini gönüllü olarak işaretlediğinde, bunu mobilyalar, duvarlar veya dikey yüzeyler olduğu için temizlemesi biraz daha karmaşık olan nesneler üzerinde yapacaktır.

Kokuya karşı ve hassas yüzeyler için

Temizleyeceğiniz malzeme ne kadar hassas olursa, o kadar az ovalayabilirsiniz ve bu da kokuyu zorla bitirmenizi engeller. İşin püf noktası sirke konsantrasyonunu arttırmaktır.

Sadece karbonat, hidrojen peroksit, sirke ve sabun kullanarak temizliği yapmış olsanız ve koku devam etse bile, sadece beyaz sirke ve eşit oranlarda seyreltilmiş su ile başka bir yıkama yapabilirsiniz. Sirke daha az aşındırıcıdır ve genellikle bu kötü kokuyu temizlemek için daha derine inebilirsiniz.

Döşemedeki lekeler ve kokular

İster halı ister kanepe olsun, tekstil yüzeylerindeki idrar izlerini gidermek için işlem benzerdir ancak başka bir şekilde düzenlemek daha iyidir: önce sirke ve suyla ovalayın. Ardından bölgeyi ılık suyla durulayın.

Ardından karbonatı başka bir madde ile karıştırmadan tekstilin üzerine sürün. Yaklaşık 5 dakika çalışmasına izin verin. Ardından karbonatı hidrojen peroksit ve sıvı sabun karışımıyla çıkarın. Ve son olarak, kalan tüm kalıntıları, özellikle karbonatı temizlemek için süpürge ile vakumlayın.

Bu işlemi önce aynı tekstilin ancak görünmeyen bir alanında gerçekleştirmeniz, malzeme üzerinde aşındırıcı bir etki oluşturmadığını kontrol etmek için önemlidir. Ve eğer halı ise, kullanmadığınız veya evin daha az seyahat edilen bir alanında bulunan başka bir halıyı deneme amaçlı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Enzim temizleyiciler nelerdir?

Piyasada idrar veya kan gibi biyolojik maddeleri ortadan kaldırmak için özel olarak tasarlanmış temizlik ürünleri bulunmaktadır ve bunlar çevreye duyarlı oldukları ve bu istenmeyen kalıntıları çözmek için enzimler kullandıkları için enzimatik temizleyiciler olarak adlandırılırlar.

En önemlisi, kimyasal olmadıkları için evcil hayvanlara ve çevreye toksik değildirler, leke ve kokuların giderilmesinde oldukça etkilidirler. Pek çok temizleyici türü vardır, bu nedenle ihtiyaçlarınıza en uygun olanı, bu durumda kedi idrarını daha iyi seçmek için ürün etiketini doğru bir şekilde okumanız önerilir. Kan, yağ ve borular için özel enzim bileşikleri de vardır.