Bitkileri yazın sıcaktan koruma

Hala yaz sıcağına günler var ve belki de yüksek sıcaklıklarla bahçenizdeki veya terastaki bitkilerin nasıl solduğunu ve bitkin göründüğünü geçen yazdan deneyimlediniz, havalar ısınmadan önce bir şeyler yapmanın zamanı geldi. İşte bitkilerinizi kavurucu güneşten ve yüksek sıcaklıklardan korumaya çalışan bazı ipuçları ve püf noktaları.

Sulama, temel görev

Bahçenizdeki veya terastaki bitkilerin yüksek sıcaklıklarda hayatta kalmasını istiyorsanız, ilkbahardan yaz sonuna kadar sulama, ilgilenmeniz gereken en önemli görev haline gelir.

Açıkça görülen günlük sulamaya ek olarak, bitkilerinizin yeterli su almasını sağlamalısınız. EN iyisi, daha sonra programlayabileceğiniz bir damla sulama sistemine sahip olmaktır. Bu şekilde günde birkaç sulama programlayabilirsiniz (bölgeye ve sıcaklığa bağlı olarak iki ila üç arasında) ve bitkileriniz ihtiyaç duydukları suya sahip olacaklardır.

Doğru sulama için ipuçları

Sadece sulamak değil, aynı zamanda doğru şekilde yapmak da önemlidir. Aklınızda bulundurmanız gereken bazı öneriler var:

  • Her zaman sabah veya öğleden sonra güneş battığında ilk iş sulayın. Suyun hızla buharlaşmasını önlemek için maksimum ısı ve güneş saatlerinden kaçınılması tavsiye edilir.
  • Saksıda yetiştirilen bitkilere daha fazla su verin.
  • Sıcaklıklar aşırı ise, onları yenilemek için bitkilerin üzerine su püskürtün. Nemli ve serin bir ortam oluşturmak için buğulanma sistemi kurabilirsiniz, tam güneşte bırakmadığınız sürece (yapraklarda yanıklara neden olmaz).

Saksı bitkilerinde sulama

Bahçeye ekilen türler bile sıcaktan zarar görürse, kaplarda yetiştirilenler çok daha fazla acı çeker. Bu yüzden sizden özel ilgi bekliyorlar.

Sulama suyu saksılarda bahçe toprağına göre çok daha hızlı buharlaşır, bu nedenle saksı bitkilerinizle aşırı önlemler almalı ve onları mümkün olduğunca sıcaktan korumalısınız. Onları daha sık sulayın, su basmasına izin vermemeye dikkat edin.

bitkileri-sicaktan-koruma-2

Çok büyük boyutlu kaplar

Bir bitki yetiştirdiğiniz saksı ne kadar büyük olursa, yazın sıcaklıklar aşırı derecede yükselirse, o kadar az zarar görür. Daha büyük bir kap, su baskını olmadan daha fazla sulama suyu alır, daha az su buharlaşır ve böylece bitkinin su ihtiyacı daha iyi karşılanır.

Bu nedenle, bahar geldiğinde terasınızda daha büyük bir saksıya nakledilebilecek bitkiler varsa, düşünmeyin ve yapın. Haftalar sonra, yazın ortasında size teşekkür edecekler.

Onları gölgeleyin

Bitkilerinizin mutlu olmasını ister misiniz? Onlara biraz gölge sağlayın. Gölgelendirme ağları, fundalık perdeler, kafesler vb. ile yapabilirsiniz. Bunu başarmak için tenteleri bile kullanabilirsiniz. Bitkilerin sıcakta hayatta kalmasını sağlamak için herhangi bir fikir iyidir.

Örneğin bitkileri korumak için en iyi tenteler, iyi yerleştirilmiş duvarlara, direklere veya ağaçlara demirlenen gölgeliklerdir. Bunları takarken, yağmur durumunda su birikmemesi için eğimli yerleştirmeye dikkat edin.

Dış mekan bitkilerinizi etkileyen ısıyla savaşmanıza yardımcı olacak diğer fikirler, terasta panolarla veya başka herhangi bir öğeyle gölgelik perdeleri yerleştirmektir. Güneş doğrudan saksıların üzerinde parlamazsa, bitkilerinizin daha serin olacağını unutmayın.

bitkileri-sicaktan-koruma-4

Malçlama sayesinde kökler korunur

Malçlama, diğer şeylerin yanı sıra aşırı ısının bitkilerinizin köklerine zarar vermemesini sağlamanıza yardımcı olacak yaygın bir bahçecilik tekniğidir.

Bitkinin etrafındaki bahçe toprağını iyi bir organik madde tabakasıyla kaplamaktan ibarettir. Bu sayede güneşin doğrudan yeryüzüne düşmesini engelleyecek ve suyun buharlaşmasının daha az ve daha yavaş olmasını sağlamış olacaksınız. Ayrıca, alt tabakanın sıcaklığını biraz daha düşük tutmayı da başarır.

Bunun için kompost, çim biçmekten arta kalan çim kalıntıları, çam kabuğu, preslenmiş saman vb. kullanabilirsiniz.

bitkileri-sicaktan-koruma-3

Bitkileri terasta gruplandırın

Yaz aylarında, saksı bitkileri için mümkün olduğunca serin ve nemli bir köşe oluşturmaya çalışmak uygundur. Hepsini aynı anda sulamanız daha kolay olacağından, hepsini gölgeli bir bölümde toplamak harika bir fikir olabilir.

Yaz aylarında sulama düzeninin değiştiğini ve bunu her gün, hatta günde iki kez yapmanız gerekeceğini unutmayın. Programlanmış bir sulama sistemi olmadığında saksıların birlikte gruplandırılması daha rahattır. Ayrıca sulama suyunun bir kısmı buharlaşırsa en azından o köşede nem artar.