Yerleşik ekran kartı iGPU nasıl kapatılır?

PC toplarken veya madencilik teçhizatı kurarken anakart BIOS ayarlarını kontrol etmek önemlidir. Özellikle madencilik amaçlı teçhizat kurarken yerleşik GPU’yu devre dışı bırakmanız önerilir.

Onboard GPU’ların NiceHash OS sisteminde GPU sıcaklıklarını veya fan hızlarını doğru göstermeme sorunlarına yol açtığı biliniyor. Ayrıca halihazırda Nvidia veya AMD harici ekran kartı kullanıyorsanız işlemcinize ait yerleşik GPU’nuzun kapalı olması gerekir.

Bu kılavuzda, yerleşik GPU’yu nasıl devre dışı bırakacağınızı göstereceğiz. Tüm CPU’lar yerleşik ekran kartı desteğine sahip değildir. Çoğu Intel işlemcisi ve yalnızca birkaç AMD işlemcisi bunu destekler. CPU’nuz entegre video desteği sağlamıyorsa, bu kılavuz sizin için uygun değildir.

iGPU nasıl kapatılır?

Her anakart üreticisinin biraz farklı bir BIOS düzenine sahip olduğunu unutmayın. Bu nedenle, iGPU’yu kapatmak ve yerleşik GPU’yu devre dışı bırakmak, bu kılavuzda gösterilenden biraz farklı olarak adlandırılabilir veya menü içinde başka bir yerde bulunabilir.

Her şeyden önce, anakart BIOS’unuza erişmeniz gerekecek. Erişmek için donanımınızı yeniden başlatın. Teçhizat açıldığında, DEL, F2, F8 veya F12’ye art arda basın. Her anakartın BIOS’a erişmek için aynı düğmeye sahip olmadığını unutmayın. Daha fazla bilgi için anakartınızın kılavuzuna bakın.

BIOS’a girdikten sonra, çoğu modern BIOS’ta önce Gelişmiş moda (Advanced) gitmeniz gerekir. Bu normalde F7 düğmesine basılarak yapılabilir. Genellikle anakart BIOS’ları harici ekran kartı takılıysa iGPU’yu otomatik olarak devre dışı bırakır, yine de aşağıdaki açıklamaları takip ederek kontrol edebilirsiniz.

ASUS anakart bios’unda iGPU’yu kapatma

 1. Advanced sekmesine gidin.
 2. System Agent (SA) Configuration’a gidin.
 3. Graphics Configuration’a gidin.
 4. iGPU Multi-Monitor’u bulun ve Disabled olarak ayarlayın.

Asrock anakart bios’unda iGPU’yu kapatma

 1. Advanced sekmesine gidin.
 2. Chipset Configuration’a gidin.
 3. iGPU Multi-Monitor’u bulun ve Disabled olarak ayarlayın.

MSI anakart bios’unda iGPU’yu kapatma

 1. Settings > Advanced sekmesine gidin.
 2. Integrated Graphics Configuration’a gidin.
 3. Initiate Graphic Adapter’i PEG olarak ayarlayın.
 4. IGD Multi-Monitor’u bulun ve Disabled olarak ayarlayın.

Gigabyte anakart bios’unda iGPU’yu kapatma

 1. Chipset sekmesine gidin.
 2. Integrated Graphics’i bulun ve Disabled olarak ayarlayın.

Anakarta bağlamak işe yaramayacağından monitörün şimdi fiziksel GPU’nuza bağlanması gerektiğini unutmayın. Monitörün kablosunu harici ekran kartınızın girdisine bağlamayı unutmayın.