Android sanal RAM oluşturma

Gittikçe daha fazla cep telefonunda sanal RAM belleği var. Size ne olduğunu, hangi telefonlarda bulunduğunu ve akıllı telefonunuzda varsa sanal RAM'i nasıl genişletebileceğinizi anlatıyoruz.

Sanal RAM belleği, giderek daha fazla üreticinin akıllı telefonlarında tanıttığı özelliklerden biri olduğundan, gelecekte çok duyacağınız bir terimdir. İlerlemek ve bunun ne olduğunu bilmeniz için bu kılavuzda sanal RAM belleğinin ne olduğunu, hangi telefonlarda zaten bulunduğunu ve bunlardan birine sahipseniz, onu nasıl genişletebileceğinizi veya kapatabileceğinizi açıklıyoruz.

Cep telefonunun RAM’i fiziksel olarak genişletilemeyecek bir şey, bu nedenle Xiaomi ve vivo gibi şirketler onu sanal olarak genişletmeyi seçti. Düşük kaynaklı terminallerin performansını artırmayı amaçlayan bu araç, mevcut bilgisayarların disk belleği dosyasına benzer şekilde çalışır. Bu bilgilerle ne olduğunu zaten hayal edebiliyorsanız, aşağıdaki bilgilerle onu tamamen keşfedeceksiniz.

Sanal RAM nedir ve nasıl çalışır?

Cep telefonunuzun RAM belleği kısa vadede gerekli olacak verilerin depolanmasından sorumludur. Dahili depolamanın aksine, ultra hızlı hafızadır ve telefonun davranışı doğrudan buna bağlıdır. Her şeyden önce, bu GB RAM, işletim sistemi, çalıştırması gereken işlemler ve diğer öğeler tarafından işgal edilir.

Serbest GB ise kullandığınız uygulamaların verileri içindir. O alan yeterliyse RAM hızında bir çok uygulamayı kullanabilir, arka planda tutabilir ve hızlı bir şekilde geri dönebilirsiniz. Ancak, bu GB’lik serbest RAM minimum düzeydeyse, bunlar doğrudan işletim sisteminin ihtiyaçları tarafından işgal edilir, bu nedenle uygulamaların verileri her yürütüldüklerinde sıfırdan yüklenerek telefon performansının düşmesine neden olur.

Düşük kaynaklı cep telefonlarının davranışındaki bu yavaşlamayı geride bırakmak için, işletim sisteminin bunları RAM belleği gibi kullanması için gigabaytlarca dahili depolamanın ödünç alınmasından oluşan sanal RAM belleği gelir. Bu sayede cihazdan daha iyi bir performans elde edilir.

Uygulamaların ve oyunların yürütülmesi, RAM belleği gibi hızlı olmayacak, ancak daha gelişmiş çoklu görevlere izin verecek. Elbette cep telefonunuzun RAM belleğini bu şekilde genişletmek için akıllı telefonunuzun dahili deposunda boş gigabaytlara sahip olmanız gerekir.

Hangi cep telefonlarının sanal RAM belleği var?

Daha iyi performans sağlamak için bu aracı bazı cep telefonlarında kullanıma sunan birkaç üretici zaten var. En yenisi, kullanıcıların 2 GB’a kadar daha fazla RAM’in keyfini çıkarabilmeleri için Redmi Note 10 Pro 5G ile Xiaomi oldu.

Bu sayede 6 GB RAM sürümüne sahip kullanıcılar 8 GB’a kadar genişletebilirken, 8 GB RAM modeline sahip olanlar 10 GB’a kadar genişletebiliyor. Redmi Note 10 Pro 5G, 128 GB ve 256 GB dahili depolama sürümlerinde satılmaktadır, bu nedenle RAM’e ödünç vermek için 2 GB boş yer bulmak kolay görünüyor.

Aynı alternatifi seçen bir başka üretici de OPPO Reno5’te kullanıcıların dahili depolamaya dayalı olarak RAM’i 8 GB’a kadar genişletebilecekleri sanal bir RAM ile OPPO oldu. Öte yandan Huawei, bu tür bellekleri 2 GB’a kadar genişletebilen kendi sanal RAM sistemi olan Memory Turbo’yu geliştirdi.

Halihazırda birkaç modelde sanal RAM uygulayan başka bir Çinli üretici daha var. 3 GB’a kadar dahili belleği RAM gibi kullanabilen vivo X60 ve vivo V21 5G’dir.

Gördüğünüz gibi, sanal RAM belleğini genişletme imkanı sunan birkaç akıllı telefon zaten var. Xiaomi gibi bir devin bu teknolojiye en son katılanlardan biri olduğunu bilerek, yakın zamanda Android cep telefonlarında sanal RAM bellek çok yaygınlaşacak gibi görünüyor.

Android cep telefonunuzda sanal RAM belleği oluşturma

Android cep telefonunuzda sanal RAM belleği zaten mevcutsa, büyük olasılıkla terminal ayarlarından etkinleştirebilirsiniz. Örneğin Xiaomi’nin bu aracı hazırladığı öğrenildiğinde gördüğümüz gibi, şirketin telefonlarında “Ayarlar” uygulaması üzerinden erişebileceğiniz “Hafıza uzantısı” adlı bir işlev bulunuyor.

sanal ram bellegi olusturma

Ayarlar bölümünde ilgili işlevi ekleyen diğer üreticilerin terminallerinde olan budur. Cep telefonunuz Huawei ise, “Hafıza Güçlendirme” bölümünü arayın, vivo’da “Sanal RAM” öğesini arayın. Bu sanal RAM belleği daha fazla cihaza ulaştığından ve hepsinden önemlisi, Çin’in ötesinde kullanıma sunuldukça, her üreticide izlemeniz gereken adımları açıklamak için bu makaleyi güncelleyeceğiz.

Şüphesiz, bu sanal RAM bellek, en sınırlı cep telefonlarının, özellikle de 3 veya 4 GB RAM’e sahip olanların performansını artırmak için harika bir seçenektir. Samsung bu trene katılacak mı? Bize sadece zaman gösterecek.