House Builder inceleme

House Builder, ev inşa etmek için bir simülatör oyunudur. Sıradan evleriniz değil ama. House Builder, konumlarıyla alakalı çeşitli benzersiz meskenler inşa etmeniz için sizi dünyanın dört bir yanına götürür. Geliştirici FreeMind Game’in en son sim oyununu sizler için inceledik.

House Builder inceleme

Oyunu bilgisayarınıza kurup başlattığınızda, ilk gördüğünüz şey basit ama temiz bir ana menü. Her menü açılır penceresi, oyunun temasına uyan, plan tarzı bir arka plana sahiptir. Menülerin arkasında, oyuna başlamayı seçtiğinizde ana odak noktası haline gelen muhteşem Dünyamızı görebilirsiniz. Gezegenin etrafında gezinmek, size ilk başta inşa etmeniz için iki alan sağlar ve işleri tamamlarken daha fazla kilitli öge açılır.

House Builder’daki her seviye, attığınız her adım için size net bir talimat seti sunar. HUD kullanıcı arayüzü taşıdığınız araçları, sahip olduğunuz malzemeleri ve şu anda üzerinde çalıştığınız işin tamamlanma yüzdesini gösterir. Ayrıca, oyunun para birimi olarak hareket eden şu anda sahip olduğunuz puanların miktarını ve o anda hangi görevi tamamlamaya çalışmanız gerektiğine dair size hızlı bir genel bakış sağlayan yararlı bir araç ipucunu da içerir.

house-builder-inceleme-2

House Builder oynanış

Doğrudan Grönland’da, haritadaki belirli noktalardan buz blokları keserek yapılması gereken bir eskimo binası inşa etmeye karar verdim. Kısa sürede bunun hızlı bir iş olmayacağını anladım; Tek bir buz bloğu için bıçağımla işaretli bir bölümü tekrar tekrar keserken, ne kadar süreceği konusunda endişelendim. Ancak bu işlemin sadece beş dakikasında, hasat edilen buz miktarını ikiye katlamamı sağlayan bir yeteneğin kilidini açtım. Birkaç dakika daha geçti ve her kesme işlemi için artık çok daha fazla buz alabildiğimi bildiren başka bir beceri simgesi belirdi. Kendinizi donmaktan alıkoyacak bir yangını sürdürmek zorunda kalmanın ek hayatta kalma unsuruyla bile, bu, başlangıçta beklediğimden çok daha az zaman aldı.

house-builder-inceleme-3

House Builder, yalnızca oynayarak açılan, yalnızca bir bölüm daha oluşturmak istemenize yetecek kadar sürekli bir beceri akışı ilerlemesi sağlar. Örneğin, üçüncü seviyede bir kütük kulübesi inşa ediyorsunuz. Bir ağacı kesersiniz, kabuğunu çıkarırsınız ve sonra onu yaklaşık olarak doğru boyutta kesersiniz. Seviyenin sonunda, bir ağaç, evin üzerine yerleştirebilmek için gereken kütük boyutu için çok daha büyük bir boşluk ile birkaç gövde (kabuksuz) sağlar.

house-builder-inceleme-4

Oyun içi beceri ağacı çok basittir, ancak sprint hızında bir artış ve ne kadar malzeme taşıyabileceğiniz de dahil olmak üzere hemen hemen her eylem için inanılmaz derecede yararlı zaman kazandırıcılar sunar. Aynısı House Builder’daki seviyelerin çoğu için de söylenebilir. Yavaş başlıyorsunuz, oyun size her seviye mekaniğini öğretirken, bir şeyleri o kadar hızlı inşa etmeden önce neredeyse bir LEGO oyunu oynadığınıza yemin edeceksiniz.

Bu daha sonra dördüncü seviyeye (bir Japon evi) başladığınızda değişir, çünkü oyun kaynakları toplama ihtiyacını ortadan kaldırır ve size ihtiyacınız olan her şeyi verir. Özellikle bu seviye, şimdiye kadar oyunun geri kalanından farklı hissettirdi. Sağlanan malzemeleri kaybederseniz tüm malzemelerinizi satın almak için bir mağaza sistemini tercih edersiniz ve araçlara olan ihtiyaç ortadan kalkar.

house-builder-inceleme-5

Bu daha sonraki seviyelerde devam ediyor ve sonunda, Kanada banliyölerinde iki katlı bir ev inşa ederken elbette ağaçları kesmeniz veya biraz çamur karıştırmanız gerekmeyeceğinin farkına vardım. Bunun yerine, bir vinç veya bir ekskavatör kullanarak yolunuza çıkan metruk evi yok etme şansına sahipsiniz. Buna karşılık, her seviye biraz farklı şekilde oynanır ve size dünyanın o bölgesinde bir ev inşa etmenin nasıl bir şey olacağı konusunda bir fikir verir. Sadece bu değil, aynı zamanda House Builder’ın çeşitli haritalarında aynı görevi çok nadiren yapmanıza neden olacak kadar oynanışı karıştırıyor.