Bilgisayar kasası türleri: boyutlar, özellikler ve farklılıklar

Her boyutta ve renkte PC kasaları bulunmaktadır, ancak hepsinin ortak unsurları vardır. Her PC kasası türü, yapılarında bir dizi ortak tasarım modelini takip eder, böylece farklı anakartlar, genişletme kartları, güç kaynakları ve tüm bilgisayar bileşenleri ile uyumlu olurlar. PC kasalarının farklı türleri nelerdir ve nasıl farklılık gösterirler?

Halk arasında kule olarak bilinen PC kasaları, yeni bir masaüstü bilgisayar planlarken önemli unsurlardan biridir. Her ne kadar konuya girmeden önce, kendin yap tarzı toplama bilgisayarları bir araya getirmek için kullanılan kasalardan bahsedeceğimizi açıklığa kavuşturmamız gerekiyor. Bu nedenle, bazı üreticiler tarafından özel olarak tasarlanan kuleleri değil, bilgisayarımızı kendimiz toplama yapabilmemiz için kullanılan kasaları dahil edeceğiz.

Daha sonra, bilgisayarınızı kurarken bulacağınız PC kasası türlerini, bunların nasıl farklılık gösterdiğini ve bir türün neden diğerinden daha popüler olduğunu anlatacağız.

PC kasası türleri

pc kasasi boyutlar

Monte etmek istediğimiz konfigürasyona ve sahip olduğumuz alana bağlı olarak, uygun bir tür kasa türünü seçebiliriz. Bu yüzden onları sadece üzerine monte edilebilecek anakart tipine göre değil, aynı zamanda kasanın boyutuna göre de sınıflandırdık. Bunun nedeni, küçük bir şirkette bir sunucuya veya televizyonun altına bağlanacak küçük bir bilgisayarın aynı olmaması gerektiğidir.

PC kasaları farklı tipte anakartları barındıracak şekilde tasarlanmıştır ve boyutları dikkate alınır, bunların en büyüğü E-ATX tipi ve en küçüğü mini-ITX tipidir. DTX ve mini-DTX gibi görüntüde belirtilmeyen başka formatlar da vardır. Bu nedenle, bir Mini-ITX kartını bir E-ATX kasasına takmak mümkündür, ancak tersi mümkün değildir. Aşağıda tüm kasa türlerinden bahsediyor olacağız, ancak PC toplamakla ilgileniyorsanız, mutlaka aşağıda bağlantılı yazıya bir göz atın.

Super Tower kasa nedir?

super tower
Fotoğraf lisansı: Corsair

Full Tower adıyla da bilinirler. Bunlar, başlangıçta sunucu CPU’larını ve bunlara karşılık gelen anakartlarını barındırması amaçlandığından, geleneksel ATX’ten daha büyük olan E-ATX biçimli anakartları barındırmaya hizmet eden kutulardır. Bu nedenle, genellikle içinde sahip oldukları donanım nedeniyle var olan en büyük PC kasası türüdür.

Bu tür kasaların ana kullanımı SOHO (Small Office Home Office) tipi sunucuların yapımında ve bu nedenle, AMD veya Xeon durumunda bir EPYC veya Threadripper barındıran ofis veya iş istasyonlarındaki sunucular olarak kullanılır. Dolayısıyla, bu tip CPU ve ona karşılık gelen anakartları tercih etmediğiniz sürece, ihtiyacınız olandan çok daha fazlası olacaktır.

Son bir not olarak, bu tür kasalar genellikle oyun pazarında görülür, ancak en yaygın olanı ATX anakartları barındırmak için tasarlanmıştır. Büyük kutular kullanmanın avantajı, NVIDIA RTX 3090 gibi yer sorunu olan uzun ekran kartlarını ve sıvı soğutma sistemlerini kurabilme imkanıdır.

Mid Tower kasa nedir?

mid tower
Fotoğraf lisansı: Corsair

Bugün en yaygın olanlarıdır, aslında dünyadaki kullanıcı tarafından oluşturulan masaüstlerinin %98’i bu PC kasası formatını kullanmaktadır. ATX kulelerinin popülerliğini değiştirmesinin nedeni, bileşenlerin entegrasyonundan kaynaklanıyor ve 90’ların sonlarında Micro-ATX kasaları ortaya çıktığında, bir bilgisayarda ekran kartı dışında birkaç genişletme kartı görüyorduk.

O yıllarda ses kartı, modem veya ağ kartı da görürdük, ancak zamanla bu bileşenler anakarta entegre edildi, yani bu kadar çok genişletme bağlantı noktasının işgal edilmesine gerek kalmadı. Böylece, Micro-ATX kartları, ATX kartlarına göre daha az genişleme portuna sahip olmalarına rağmen yeterince iyi hale geldi ve bu, PC kulelerinin genişlik olarak olmasa da yüksekliklerinin azaltılmasına izin verdi.

Micro Tower kasa nedir?

Micro Tower
Fotoğraf lisansı: Corsair

Small Tower adıyla da bilinirler. Bunlar, mümkün olduğunca az fiziksel alan kaplayacak şekilde tasarlanmış, ancak diğer kule türlerinden çok daha sınırlı olsa da, içine bir oyun ekran kartı takmamıza izin veren minimum genişleme özelliklerine sahip kutulardır. Küçük boyutu göz önüne alındığında, soğutma ve enerji tüketimi, üst düzey bir oyun bilgisayarı veya iş istasyonununkiyle aynı değildir. Bu nedenle, genellikle bu tür ekipman için tasarlanmış, boyut olarak daha küçük ve tüketim açısından daha düşük bileşenler kurulur.

Bu kutu türü, son derece kompakt bilgisayarların oluşturulması için kullanılır, bunun mükemmel örneği, bir televizyonun altına bağlanan HTPC’dir. Mikro kule formatındaki farklı PC kasası türlerine gelince, aşağıdakilere sahibiz:

  • Mini-ITX: Hepsinden en küçüğü ve en popüleri, 17 x 17 cm boyutundaki anakartları barındırmak için kullanılır, bu nedenle ATX, Micro-ATX ve DTX’ten çok daha dardırlar. Daha az derinliğe sahip oldukları için, daha kısa ekran kartı modelleri satın almanız gerekir.
  • DTX: DTX formatı çok iyi bilinmemektedir, ATX’in Micro-ATX’ten bile daha az yüksekliğe sahip bir çeşididir, ancak uzunluğu korur, bu nedenle Mini-ITX’in aksine bu, büyük boyutlu bir GPU’yu barındırabilir. Diğer bir fark ise ek bir genişleme yuvası içermesidir.
  • Mini-DTX: Önceki ikisinin ortasında, DTX gibi iki PCIe bağlantı noktasına sahip anakartlar için tasarlanmıştır, ancak uzunluğu bir Mini-ITX’inki kadardır.

Artık DTX kasaları görmek normal değil, sebebi Micro-ATX kasaya yerleştirip kazanılan alandan daha iyi soğutma için faydalanabilmeniz. Her halükarda çok popüler bir format değildir. Bunun yerine, birçok Mini-ITX kasasının Mini-DTX kartlarını barındıracak şekilde tasarlandığını görebiliriz.