D sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır?

D sınıfı ehliyet, sürücü adaylarının merak ettiği konular arasındadır. D sınıfı ehliyet alabilmek için belirli koşulları yerine getirmek gerekir. D sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır ve D sınıfı ehliyet nasıl alınır gibi sorulara bu yazıda yanıt bulabilirsiniz. D sınıfı ehliyet hakkında merak ettiklerinizi sizler için derledik.

D Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

Tüm araç türleri kullanmak için farklı sürücü belgesi ve farklı ehliyet sınıflarına ihtiyaç duyuluyor. Sizler de gerek seyahatler için gerekse ticari amaçlı olarak otobüs kullanmak istiyor ya da zorundaysanız, D sınıfı ehliyet ve sürücü belgesine de sahip olmak zorundasınız.

2015 yılına kadar D sınıfı sürücü belgesi ve ehliyetine sahip olan sürücüler tır ve kamyon gibi büyük araçları kullanabiliyorlardı. Ancak getirilen yeni düzenleme sonucunda, artık bu ehliyet sınıfına sahip olan sürücüler yalnızca otobüs kullanabilme hakkına sahiptir.

2016 yılı itibariyle hayata geçirilen bu ehliyet sınıfının kullanım alanı da tır ve kamyon çeşitlerinden otobüs çeşitlerine geçmiş bulunuyor. D sınıfı ehliyet çeşitleri aynı zamanda D1 ve D1E sınıfı olarak da içerisinde ayrılıyor. D1 sınıfına sahip olanlar da mutlaka yaş sınırı 21 olarak kayda geçiyor.

D Sınıfı Ehliyet İçin Güncel Şartlar Nelerdir?

D sınıfı ehliyete sahip sürücüler otobüs kullanma hakkına sahiptir. Ticari ya da farklı amaçlara bakılmaksızın, D sınıfı otobüsten başka hiçbir otomobil türünde kullanılmaz. D sınıfı ehliyet kendi içerisinde ikiye ayrılır. D1 ve D1E sınıfı olarak ayrılan bu türlerin de kullanım araçları farklıdır.

D1 sınıfı ehliyet sahibi olmak için en az 21 yaşını doldurmuş olma şartı aranıyor. D1 sınıfı ehliyet ile minibüs kullanılabiliyor. D1E sınıfı ehliyet ise minibüs ve buna bağlı römorkları taşımak için aranan bir ehliyet sınıfıdır.

D Sınıfı Ehliyet İçin Geçerli Evraklar Nelerdir?

D sınıfı ehliyet şartları sürücü adayları tarafından merak edilir. Tüm ehliyet sınıflarını alabilmek için her seferinde elbette gerekli ve geçerlilik şartı aranan evraklar mevcuttur. Bu evraklar içerisinde öncelikle nüfus cüzdanlarınızın güncel olması gerekiyor.

Bunun yanı sıra adli sicil kaydınızın temiz olması ve resmi şekilde çıkarılmış olması gerekiyor. D sınıfı ehliyet almanın en önemli ve ilk şartı ise 24 yaşını doldurmuş olmaktır. 24 yaşını dolduran şartları, evrakları tamamlayan herkes D sınıfı ehliyet alma hakkına da sahip olur. D sınıfı ehliyetinin geçerlilik süresi ise alındığı yıldan itibaren toplamda 5 yıldır.

D sınıfı ehliyet harcı sürücü adayları tarafından merak edilen konular arasındadır. D sınıfı harç ücreti 4.154,70 TL, Değerli Kağıt Bedeli 624 TL, vakıf payı 145 TL, toplamda ise 4.923,70 TL’dir.