Balık ve kaplumbağa aynı akvaryumda yaşar mı?

Birçoğumuzun ilk evcil hayvanı balık ve kaplumbağa olmuştur, elbette her biri birbirinden güzel birkaç renkli balığın bulunduğu bir akvaryumumuz var. Balıkların bakımı çok kolaydır ve genellikle sağlıklı hayvanlardır, bu nedenle birkaç yıl sorunsuz yaşamaları gerekir. Peki kaplumbağaları balıklarla aynı akvaryuma koyarsak ne olur?

Kaplumbağalar çok özel bir yaşam ritmine sahip harika varlıklardır, genellikle inatçı, uysal ve sakin hayvanlardır. Ayrıca bakımı kolay ve çok ucuzdur, ancak kaplumbağaları nereden aldığımıza dikkat etmeliyiz.

2 veya 3 renkli balık bulunan bir akvaryuma sahip olmak çoğu evde genellikle normal bir şeydir, bu nedenle bugün balık ve kaplumbağaların bir akvaryumda uyum içinde yaşayıp yaşayamayacağı sorusuna cevap vermek istiyoruz.

Balık ve kaplumbağa aynı akvaryumda yaşayabilir

Her iki tür de bir akvaryumda birlikte yaşayabilir, ancak bir dizi gereksinim dikkate alınmalıdır. Bu durumdaki ayrıntı, hiçbir hayvanın zarar görmemesi veya acı çekmemesi için tarafımızdan özetlenmiştir.

Kaplumbağalar su altında nefes almazlar, akciğerleri vardır, bu yüzden yüzebilecekleri bir yüzeye ihtiyaçları vardır ve eğer güneş alırsa daha da iyi olur. Bu hayvanlar güneşi severler ve bunun olumsuz bir yanı vardır, o da akvaryumdaki yeşilimsi oluşumları arttırır, bu yüzden balıklar sorun yaşar.

Her iki türün de uyum içinde yaşamasını istiyorsak akvaryumun temizliğini daha sık yapmalıyız. Ayrıca iki tür olduğu için daha fazla yer olması gerekir, bu yüzden daha büyük bir akvaryum kullanmak gerekiyor.

Kaplumbağalar için dinlenme yüzeyi asla kenara yakın olmamalıdır, çünkü bu hayvan zıplayabilir ve kaçabilir. Kaplumbağalar çok maceracıdır ve nadiren hiçbir şeyden korkmazlar. Ayrıca, kaplumbağanın dışarıya erişimi varsa, kaplumbağalar nedeniyle tüm bu kirler suya girerek balıkların acı çekmesine neden olur.

Kaplumbağalar çok avlanırlar, bu yüzden onlardan çok daha küçük olmadıkça asla yemeseler de balıkları kovalamaları muhtemeldir. Bu, balıklar için stres ve kaplumbağalar için hayal kırıklığı yaratarak yaşam kalitesini düşürebilir ve her iki türün de daha kısa yaşamasına neden olabilir.

Kaplumbağaların idrarı çok asidiktir, bu nedenle balıklar bunun sonuçlarını tekrar yaşayacaktır, bu nedenle, su bulanıklaşırsa veya balıktan daha fazla kaplumbağa varsa haftada iki kez suyu değiştirmeniz ve akvaryumu temizlemeniz gerekir.

Her türün akvaryumun bir tarafında yemeye alışması önemlidir. Örneğin, yüzeydeki balıklar sağ tarafta ve kaplumbağalar sol tarafta veya kuru alanın yanında. Kaplumbağa türüne bağlı olarak, belirli bir tür yiyeceğe ihtiyacınız olduğunu unutmayın.