Gece muz yemek zararlı mı?

Muz, yemesi çok kolay bir meyvedir, çünkü kolayca kabuğunu soyup ısırmaya başlamanız yeterlidir, ancak gerçek şu ki, çilek veya kiraz gibi tartışmasız bir meyve değildir. Muzların karbonhidrat oranı yüksektir, bu nedenle besin değerlerini düşürmese de keto diyetine kesinlikle izin verilmez. Peki, yatmadan önce muz yemek iyi bir fikir mi?

Muz, kolay çiğnenmesi ve sindirimi, lezzeti ve kolay ulaşılabilir olması nedeniyle çocuklardan yaşlılara farklı nesilleri birleştirebilen ender meyvelerden biridir. Çoğu insan tatlı olarak her zaman meyve yer ve bazen şeftali, çilek, yaban mersini, üzüm, kivi, ananas vb. meyveleri seçmeye meyilli olsak da muz yemeyi tercih edenler var.

Akşam yemeğinde, uygun şekilde dinlenmek için triptofan açısından zengin yiyecekler yemek uygundur ve böylece ara sıra can sıkıcı uykusuzluk dönemlerinden kaçınmak mümkün olur. Kötü bir dinlenme, kardiyovasküler hastalıklar, obezite, anksiyete, diyabet, serebrovasküler kollaps vb. riskinde artışa neden olur.

Geceleri muz yemek uykusuzluğu azaltır

Spor yapmamıza, iyi beslenmemize ve sağlıklı olmamıza rağmen uyumakta zorlandığımız günler oluyor. Ama şu ya da bu nedenle kafamız durmuyor ve bizi sabaha kadar uyanık tutmaya karar veriyor.

Muzlar, serotonin ve melatonini uyaran besinlere sahiptirler. Magnezyum ve potasyum, kasları ve sinir sistemini gevşetmeye yardımcı olur, böylece tam gevşemeyi destekler ve iyi dinlenmeyi destekler. Bu sayede muz yedikten sonra uykusuzluğa veda ederek rahatlamayı ve uyumayı başarırız.

Unutulmamalıdır ki, yatmadan en az bir buçuk saat önce hiçbir şey yememeliyiz, aksi takdirde zayıf sindirim dinlenmemizi engelleyebilir. Geceleri muz her zaman sindirimi engelleyen bir meyve olarak damgalanmıştır, ancak bu tamamen doğru değildir. Nişastalar midenin iltihaplanmasını önler ve ayrıca bağırsaklarımızın sağlığını iyileştirir.

Rahatlatıcı etkileri arttırmak için muzu şekersiz doğal yoğurt gibi bir tür süt ürünüyle karıştırabiliriz. Fıstık ezmesi (şekersiz ve mümkün olduğu kadar doğal), yüksek bir triptofan içeriğine sahip olduğu ve muzla mükemmel bir şekilde birleşerek uykuya dalmamıza yardımcı olduğu için iyi bir seçenektir.

Serotonini düzenlememize yardımcı olan kivide de benzer bir şey yapar. Bu nörotransmitter, vücut ısısını, iştahı, libidoyu, ruh hallerini ve duyguları düzenlememize ve ayrıca triptofan açısından zengin gıdaların alımı yoluyla uyumamıza yardımcı olur.