İstanbul’da gerekli uygulamalar

Faydalı, ilginç veya merak uyandıran. İstanbul'da yaşıyorsanız, bu uygulamalar akıllı telefonunuzdan eksik olmamalı.

Cep telefonu uygulamaları olmadığı zamanlar nasıl yaşadığımızı neredeyse unutmuştuk. Bu uygulamaları hemen hemen her şey için kullanıyoruz: iletişim kurmaktan alışverişe veya kendimizi eğlendirmeye kadar. Ancak bulabildiklerimiz arasında, İstanbul’da yaşıyorsanız özellikle ilgi çekici olanlar da var. En seçkin olanları sergiliyoruz.

İstanbul’a yeni mi taşındınız? İstanbul’da olmazsa olmaz 10 uygulamadan bazılarını indirerek yeni hayatınızı biraz daha eğlenceli ve kullanışlı hale getirin. Bir göçmen olarak, yeni evinizdeki günlük yaşamla başa çıkmak zor olabilir. Neyse ki, bugünlerde piyasada İstanbul’da hayatı biraz daha kolaylaştırabilecek çok sayıda mobil uygulama var.

İster Fatih’te çalışacak, ister Kadıköy’de ikinci el eşya almak için pazarlık yapacak olun, hemen hemen her şey için bir uygulama var. Başlamanıza yardımcı olmak için, burada İstanbul’da sahip olunması gereken 10 uygulamayı sıraladık.

İstanbulkart

i̇stanbulkart

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yayınlanan İstanbulkart uygulaması, toplu ulaşımda kullanılan İstanbulkart’ın mobil uygulamasıdır. Kartınıza bakiye yükleyebilirsiniz ve kartınızın işlem geçmişini görebilirsiniz. Ayrıca bakiye sorgulama ve NFC ile işlem etkinleştirme yapabilirsiniz. Geçerli işletmelerde QR kodla ödeme yapabilirsiniz. Dijital kartla indirimlerden faydalanın, QR kodla ödeme yaparak mobiliteye dahil olun. Ayrıca bakiye yükleme, abonman işlemleri gibi işlemleri gerçekleştirin.

Google Maps

google-maps

Harita ile yol bilgilerini görün, gitmek istediğiniz yerlere kolay ulaşın. Yerel restoranlar hakkında bilgi alın ve Street View özelliği ile gitmek istediğiniz yerin nasıl olduğunu uygulamadan görün. Canlı trafik bilgileri ile gitmek istediğiniz yere daha hızlı ulaşın.

IBB CepTrafik

ibb ceptrafik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yayınlanan IBB CepTrafik uygulaması ile anlık trafik bilgisine, her zaman ve her yerden ulaşabilirsiniz. Şehir genelinde canlı trafik yoğunluğunu, anlık hava durumunu, anlık trafik duyurularını, yol durumu bildirimlerini, anlık köprü durumunu, canlı yol kameralarını, İspark noktalarını, İsbike istasyonlarını görebilirsiniz.

Moovit

moovit

Moovit ile tüm yerel mobilite seçeneklerine tek bir uygulamada erişebilirsiniz. Bulunduğunuz noktayı ve gitmek istediğiniz noktayı seçerek en iyi güzergah önerilerini alırsınız. Yakındaki tüm hatlar gerçek zamanlı olarak gösterilir. Buna şehirdeki tüm hatlar dahildir ve hareket saatleri ile bildirimler de vardır. Bu uygulama ile daha rahat bir yolculuğun tadını çıkarabilirsiniz.

BiTaksi

bitaksi

İstanbul’da en çok kullanılan taksi uygulaması. Uygulama size 3 dakikada taksi vaat ediyor. Uygulama içinde bindiğiniz taksiyi puanlayabilirsiniz. Size yalnızca 4.5 puan üstü sürücüler gelir. Gitmek istediğiniz yeri uygulamaya girebilirsiniz, böylece yol tarifi derdi kalmaz ve ödemeniz gereken ücreti de görebilirsiniz. Ödemenizi nakit veya kredi kartı ile yapabilirsiniz.

The Weather Channel

the-weather-channel

İstanbul’da anlık hava durumu bilgileri ve uyarıları için en iyi hava durumu uygulamalarından biridir. Saatlik hava durumu, 10 günlük hava durumu, hafta sonu hava durumu, UV indeksi, rüzgar hızı ve yönü, polen uyarısı, alerji koşulları gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca hava kirliliği bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

getir

getir

İstanbul’da tüm ihtiyaçlarınız için getir uygulamasını kullanabilirsiniz. getir uygulaması ile market alışverişi yapabilirsiniz, yemek siparişi yapabilirsiniz, su alabilirsiniz, taksi çağırabilirsiniz, bir iş için eleman arayabilirsiniz. Ve tüm bunlar için çeşitli indirimler kazanabilirsiniz. Ödemelerinizi nakit veya kredi kartı ile yapabilirsiniz.

Trendyol

trendyol

Trendyol uygulaması da getir ile benzer hizmetleri sağlar. Trendyol’da genel alışverişler yapabilirsiniz ve ürünler kargo ile size gelir, ancak uygulama içinde Trendyol Go kısmını kullanarak market alışverişleri yapabilir ve yemek söyleyebilirsiniz. Bu bölümden yapacağınız alışverişler size kurye ile anında teslim edilir.

letgo

letgo

letgo ile ikinci el ürün alım ve satım işlemleri yapabilirsiniz. Eşyalarınız fazlaysa satın, ihtiyacınız olan bir şey varsa satın alın. Güvenli ödeme ve kargo ile teslim mevcuttur. Eşyalarınızı kolayca satmanız için iyi bir uygulamadır.

Dolap

dolap

Dolap uygulaması da letgo ile benzer bir uygulamadır. Trendyol güvencesinde ikinci el eşya alıp satabilirsiniz. Kazancınız hafta içi aynı gün hesabınıza yatırılır. 400’den fazla kategoride 50 milyondan fazla ürün var.