The Thaumaturge inceleme

The Thaumaturge, Fool’s Theory Studio tarafından geliştirilen ve 11 bits Studio tarafından yayınlanan izometrik, anlatısal bir RPG oyunudur. Uzun yıllar evden uzakta kaldıktan sonra geri dönme zamanının geldiğine karar veren Polonyalı bir Thaumaturge ve aristokrat olan Wiktor Szulski’nin hikayesini anlatıyor. Sonunda ailesinin gerçek geçmişini öğrenmesinin zamanı geldi. Tüm oyun, Polonya’nın geçmişine, Slav mitolojisine ve tarihi olaylara atıfta bulunan, hatta bunun bir parçası olan gerçek hayattaki karakterleri tanıtan Paskalya yumurtalarıyla doludur. The Thaumaturge incelemesi ile bize katılın.

The Thaumaturge inceleme

Her şeyden önce, “Thaumaturge”un ne olduğunu açıklamak yardımcı olacaktır. Sıradan insanların büyücüler, çılgın insanlar ve hatta bazen şeytanın hizmetkarları olarak gördüğü kişilerdir. Güçleri öncelikle genetik yoluyla elde edilir ve başka kimsenin göremediği şeyleri görmelerini sağlar. İnsanların düşüncelerini, geçmiş aktivitelerini hissedebilir ve düşüncelerini manipüle edebilirler. Bu genetik sayesinde Thaumaturge’ler, kendilerine yardımcı olabilecek “Salutor” adı verilen iblislerle bağlantı kurabilir ve onları yakalayabilir. Efendilerine sadakatle itaat eden Salutorlar, Thaumaturges’in insanları manipüle etmesine, sırlarını ve güvensizliklerini avlamasına izin verir.

Bu oyunda Polonyalı bir Thaumaturge olan Wiktor Szulski’nin hikayesini takip ediyoruz. 1905’te Varşova’da geçen oyun, şehirde dolaşan tuhaf olayların ardındaki tüm hikayeyi ortaya koyuyor. Polonya’nın 1772, 1793 ve 1795’te bölünmesi nedeniyle Polonya dünya haritalarından kayboldu. Bu olaylar nedeniyle, 1918’e kadar Varşova, Rus İmparatorluğu’nun işgali altındaydı ve bu da bunu oyunun hikayesinin arka planı için daha da önemli kılıyor. Şehrin sakinleri farklı geçmişlere, inançlara ve genellikle çatışan çıkarlara sahiptir. Bunların arasında Rus askerleri, Yahudi tüccarlar, Polonya burjuvazisi ve daha fazlası var.

The Thaumaturge 1

Wiktor Varşova’ya geri döndü çünkü babası (aynı zamanda bir Thaumaturge) açıklanamayan koşullarda vefat etti. Babasını sevmiyordu çünkü Wiktor’a göre babası Stanisław onunla asla gurur duymadı, onu hiç umursamadı ve ondan tek istediği ne olursa olsun her şeyin en iyisi olmaktı. Hikaye, bu sadakatsiz dönemin karmaşıklıklarını araştırıyor ve birden fazla bakış açısı sunuyor. Yoksul insanları, eski askerleri ve vatanseverleri, her biri o dönemde meydana gelen olaylara kendi bakış açısına sahip olarak görebiliriz. Bazıları baskıyı umursamıyor. Onlar kendi işlerine bakmak istiyorlar, diğerleri ise Rusların kıçını tekmelemek için her şeyi yapmak istiyor.

Dahası, oyun ezoterik temalarla yoğun bir şekilde iç içe geçiyor ve diğer Thaumaturge’ları ve tüm “ölüler/canavarlar/hayaletlerle konuşma” durumuna başka bir bakış açısı sağlayan efsanevi ve büyülü konularda uzmanlaşmış insanları içeriyor. The Thaumaturge’nin tüm konusu (tabii ki tam spoiler olmadan) farklı Salutor’lar bulmak, Rus askerleriyle savaşmak, babanızın nasıl öldüğünü öğrenmek etrafında dönüyor.

The Thaumaturge 2

The Thaumaturge oynanış

The Thaumaturge’deki dövüş sıra tabanlıdır ve savaşta kuşanabileceğimiz bazı kartlar kullanırız. Bunlar ya hızlı saldırı (daha zayıf) saldırı, daha yavaş (daha güçlü) saldırı, durum değiştirme saldırıları ve aşırı güçlü bir saldırıdır. Ek olarak, her turdan sonra Salutorlarımızın neler yapabileceğini seçebiliriz. Salutor’un güçleri, düşmanlardan bize hayat vermekten veya onları büyük bir güçle zayıflatmaktan ve muazzam hasar vermekten değişir.

The Thaumaturge 3

Her turda, rakibinizin bir sonraki adımda ne yapacağına ve onları yenmek için neler yapabileceğinize bakmalısınız. Bazen çok zaman alabilir, ancak sonuç çok tatmin edicidir. Hikaye söz konusu olduğunda patronlar farklıdır. İkna yeteneğiniz nedeniyle, farklı diyalogları değiştirebilir ve diğer sonuçları etkileyebilirsiniz, bu nedenle bazı kavgalar olmayabilir. Yakında daha zor bir patronun geleceğini biliyorsanız ve onlarla savaşmak için iyi yapılarınız / yükseltmeleriniz yoksa çok kullanışlıdır. O zaman, bir seçenek varsa, bundan kaçınabilirsiniz.

Etrafınızdaki güzel ayrıntılı dünyayı oluşturmak için işlemcinizi ve grafik kartınızı zorlamadan Varşova’nın farklı bölgelerini keşfetmenize olanak tanıyan 2.5D grafikler sayesinde oyun çok sezgiseldir. Tek yapmanız gereken, parmaklarınızı şıklatarak bir şeyleri ortaya çıkarma yeteneğini kullanmak ve işte karşınızda. Nereye gideceğinizi görebilir, gizli şeyleri görebilir ve yeterince ipucu bulduktan sonra yan görevleri bitirebilirsiniz.

The Thaumaturge 4

Başlangıçta, kaybolduğunu ve kendisiyle ne yapacağını bilmediğini hissedebilirsiniz. Ancak hikayesini ilerledikçe ve geliştikçe, daha deneyimli ve kendinden emin hale geliyor. Oyun her yönden olağanüstü ve 2.5D oyunlar arasında gerçek bir yarışmacı. Mizah, aşk, üzüntü, karanlık, anlayış ve umut içeren harika bir deneyim. Thaumaturge, hayranlara çok uzun süre sevgiyle hatırlayacakları olağanüstü bir deneyim sunmak için büyük bütçeli bir 3D oyun olmanız gerekmediğini kanıtlıyor.