Night of the Dead inceleme

Steam’de Erken Erişim’de yayınlanan ve çevrimiçi akış topluluğunda ilgi çekmeyi başaran hayatta kalma korku oyunu Night of the Dead inceleme sayfasına hoş geldiniz. Jacktostudios tarafından yaratılan bu oyun zombi temasının yanı sıra bir kule savunma oyunudur.

Night of the Dead inceleme

Her 24 saatte bir, bir zombi sürüsü bulunduğunuz yere iner ve yapabileceğiniz en iyi şey, bir dizi kurnaz ve acımasız tuzakla korunan bir üs inşa etmektir. Saldırı dalgaları her gece daha sert zombilerle daha da sertleşiyor. Bulunduğunuz yere çekilirler ve onlarla yüzleşmek neredeyse kesin ölümdür. Böylece oyun, malzeme toplamak, etkileyici derecede büyük haritayı keşfetmek, açlığı yönetmek ve en değerli kaynağınız olan zamana göz kulak olmak için dikkatli bir dengeleme eylemi haline gelir.

Bu kule savunma unsuru, Night of the Dead’ın en önemli özelliğidir. Bir dizi tuzak tasarlamak inanılmaz derecede tatmin edicidir. Bir zombi ordusunun çöken tavanlar, dönen bıçaklar ve çivili zeminlerden oluşan labirentinizde tökezlediğini izlemek gibisi yoktur, mancınık ve alev makinesi gibi daha karmaşık tuzaklar da vardır.

night-of-the-dead-1

Gökyüzü zifiri karanlık. Gece havası soğuk. Birkaç kat yüksekliğinde bir platformun kenarında duruyorum, yeterince yüksekten düşmek beni öldürebilir. Sağlığım düşük, şifalı eşyalarım tükendi, tahta bir mızrak ve ev yapımı bir yaydan başka bir şeyle silahlanmadım. Önümde bir köprü ve o köprünün diğer ucunda ayaklarını sürüyen bir ceset var. Giysileri yırtılmış, eti çürümüş, derisinin döküldüğü yerde yüzü kıpkırmızı. Beni fark ettiğinde böğürüyor.

night-of-the-dead-2

Night of the Dead oynanış

Geliştiriciler, Night of the Dead’in Steam sayfasında oyunculara bir “özgürlük” duygusu vermek istediklerini söylüyorlar. Bunu gerçekleştirmenin bir yolu da zanaatkarlıktır. Tuzakların yanı sıra, bu oyunda yay ve çiftliklerden ışın kılıcı ve taş ocağı makinelerine kadar her şeyi inşa edebilirsiniz. Bir evi inşa etmek, döşemek ve dekore etmek için saatler harcamak, duvarları neredeyse aşılmaz olacak şekilde yükseltmek ve geceyi yatakta rahat bir şekilde oturarak, dışarıdaki tuzaklar tarafından katledilen zombi katliamını dinleyerek geçirmek istiyorsanız, sizi durduracak hiçbir şey yok.

night-of-the-dead-3

Bununla birlikte, ağaç dalları ve çakıl taşları aramak için yerel kırsal alanı yok ederken, kaynakların yeniden doğmadığını not etmek önemlidir. Bu, oyunun, genellikle şehrin kalbine, hem zombilerin hem de nadir yağmaların daha fazla sayıda beklediği keşifleri teşvik etmesinin bir yoludur. Keşfi bu şekilde teşvik etmek akıllıca bir hareket, aksi takdirde zombilerle olan yıpratma savaşınızı kaybedene kadar üssünüzü geliştirmek için tekrarlayan bir çiftçilik kaynakları döngüsüne dönüşebilir.

Ancak daha büyük bir ilerleme duygusu arayan veya oyunu “yenmek” isteyen oyuncular için, haritada gizlenmiş günlük sayfalarını bularak kilidini açabileceğiniz bir plan var. Asıl eğlence onları bulmaktır. Her yeni günlük sayfası, bir dizi koordinat ve bir sonrakine götüren bir ipucu ile birlikte gelir. Boss’ların sık sık pusuya yattığı araştırma istasyonları, hastaneler ve geniş metro ağları gibi yerleri donatmak ve araştırmak heyecan verici.

night-of-the-dead-4

Yeni yetenekler ve avantajlar araştırmanıza ve kilidini açmanıza olanak tanıyan bir beceri ağacı vardır. Muhtemelen her şeye birkaç puan eklemek isteyeceksiniz, ancak bu, mühendislik dehası, dövüş uzmanı veya gurme şef olmaya odaklanmak isteyip istemediğinizi, oyun tarzınızı kişiselleştirme şansı sunuyor.

Night of the Dead ses ve grafik

Oyun çok sayıda yetenekle bazı benzersiz ve korkutucu zombi tasarımları sunuyor. Son olarak, tavşanlar ve geyiklerden yaban domuzu ve kurtlara kadar tuzağa düşürülecek ve avlanacak farklı hayvanlar, zombi katliamından farklı bir tempo sunuyor.

night-of-the-dead-5

Ses tasarımı karışık bir çantadır. Her gece dalgasında çalan müzik, uygun şekilde nabız attırır ve gerilimi artırır. Ancak, istila edilmiş bir binadaysanız, hırlayan, salya atan zombilerin sesi sizi sürekli bir kakofoni ile çevreleyecek ve bu, duyduğunuz hırlamanın açmak üzere olduğunuz kapının arkasından gelip gelmediğini anlamanızı imkansız hale getirecektir. Ayrıca, kadın zombiler öldüklerinde aynı, gıcırdayan, gerçekten kulakları sağır eden bir çığlık atma eğilimindedirler, öyle ki bunu kabuslarımda duyacağım noktaya kadar.

night-of-the-dead-6

Son olarak ve bu tamamen kişisel bir yakınma, kırsal alan yemyeşil, ancak binaların teknik olarak etkileyici dokularına baktığımda kendimi zombi kıyametlerinin neden her zaman bu kadar kasvetli görünmesi gerektiğini merak ederken buluyorum.

Şimdilik, kule savunma oyunu şeklinde ilgi çekici bir çekirdek mekanik ile sağlam bir konsept kanıtımız var. Bütün bunlar özellikle böyle küçük bir stüdyodan etkileyici ve Jacktostudios’un bundan sonra ne yapacağını görmek beni heyecanlandırıyor…