Kediler neden saklanmak ister?

Bu davranışı haklı çıkaran birçok neden var. Esas olarak, onun bir kedi olması ve kedigillerin mutlu olmak için zapt edilemez yerlere ihtiyacı vardır.

Kediler neden saklanırlar, hayatımızı bir kediyle paylaşan hepimizin kendimize sorduğu bir sorudur. Kedilerin ölmeden önce saklandığını bildiğimiz için bazen bizi korkutabilir. Ancak kedimizin başkalarının bakışlarından kaçmak için bir yer aramasının tek nedeni bu değil. Ve nedeni her zaman sizi endişelendirmek zorunda değil. Dikkatinizi gerektiren bazı davranış ve jestler olmasına rağmen.

Kediler neden saklanır?

Kedi hem avcı hem de av olduğu için saklanıyor. Doğal haliyle, onu yememeleri için yırtıcıdan önce ve onu gafil avlamak için avın önünde saklanır. Evde kedi saklanır çünkü seçtiği yerde kendini güvende hisseder. Alan ne kadar küçükse o kadar iyidir.

Her türlü yeri seçtiğini göreceksiniz. Örneğin, bir oyun olarak kutularda veya çarşafların altına girer. Neden yaptığını bilmek istiyorsak, bir açıklama bulamayız, çünkü o bir kedi! Aslında tam olarak bir kedinin kendi davranışı olduğu için ‘ne zaman saklanması normal değil’ diye kendimize soramayız.

Birçok nüans var: Kedi eve yeni gelirse, kendini güvende hissedene kadar saklanacaktır. Ziyaretçiler geldiğinde de aynısını yapacaktır. Yetişkin kedinin bir adaptasyon dönemine ihtiyacı olduğunu her zaman aklınızda bulundurmalısınız. Bu yüzden ona yer vermeli, içine girmesi için kutular koymalısınız ve yüksek yerlere koymalısınız çünkü her şeye yukarıdan bakmayı severler. Bu doğal ortamlarında olur ve evde, en azından kedi kendinden emin olana ve evimizin de onun için güvenli bir yer olduğunu bilene kadar aynı olmalıdır.

Bu nedenle, evde bölgeyi kontrol etmek ve odaya hakim olmak için yüksek yerlere sahip olmasını sağlamak gerekir. Erişilemeyen bir yer, kendisi ve ailenin geri kalanı için daha iyi bir yaşam kalitesi sağlayacak bir şey. Ayrıca, ona güvenli yerler sağlarsanız, cihazların arkası veya bir çekyatın boşlukları gibi hayatını tehlikeye atabilecek başka yerleri seçmelerini önlemiş olursunuz.

Ne zaman endişelenmemiz gerekiyor?

Gördüğümüz gibi, bir kedinin saklanması normaldir. Ancak, başlarına kötü bir şey gelmediğinden emin olmak için bazı davranışlara dikkat etmemiz gerekir. Örneğin kedimiz uzun süre saklanıyor ama dışarı çıktığında oynuyor, yiyor, içiyor ve dışkısı normalse endişelenmemeliyiz. Ama eğer kedi tüm zamanını saklanarak geçiriyorsa, ancak bizi yakınımızda görmediğinde ortaya çıkıyorsa, oyun oynamıyorsa ve çöp kutusunun dışına idrar yapmak veya pisliğini evin her tarafına bırakmak gibi başka tavırları varsa, o zaman bir veterinere danışmalıyız, çünkü bunlar kedide bir sorun olduğuna dair işaretlerdir: bir hastalık veya çok stresli.

Bunlar küçük rahatsızlıklar olabilir, ancak sizi rahatsız eder ve sizi huzursuz ve endişeli hissettirir. Bunun nedeni, kedimizin yaşlanması ve eklem veya kemik sorunları yaşaması olabilir. Ya da taş, idrar yolu enfeksiyonu veya böbrek problemi gibi tipik kedi hastalığına sahip olması. Bu nedenle mutlaka veteriner hekimle konuşmalıyız ki ne yapmamız gerektiği veya muayene için kliniğe gitmemiz gerekip gerekmediği konusunda bize yol gösterebilsin.

Kısacası, bir kedinin saklanmasının farklı nedenleri vardır:

  • Güvenlik ve kontrol arayışı: hayatını tehlikeye atan bir tehdidin ortaya çıkması durumunda hazırlıklı olmak veya herhangi bir avı ‘avlamak’ için mümkün olduğunca fark edilmeden bulunmak. Evinize giren bir karınca olsa bile.
  • Stres: özellikle yetişkin bir kediyi yeni sahiplendiğinizde olan bir şey. Kendinden emin olana kadar saklanacak yerler arayacaktır.
  • Rahatlama ihtiyacı: bu yüzden kimsenin onu rahatsız etmeyeceği yerlerde saklanıyor. Ayrıca bir geziden veya veterinerden yeni geldiyseniz. Ya da güvenli bir şekilde uyumak istiyorsa.
  • Hastalık: Kediler iyi olmadıklarında, bir şeyden dolayı canı yandığında saklandıkları için bu olasılığı göz önünde bulundurmak gerekir. Aslında, kediniz genellikle saklanacak yer aramıyorsa, ancak bir veya birkaç günlüğüne arıyorsa, dikkatli olun. Bu nedenle kedilerin ölecekleri zaman saklandıkları söylenir. Gerçekte yaptıkları şey, kendilerini çok kötü hissettikleri için kimsenin onları rahatsız etmemesi için güvenli bir yer aramaktır. Ama öleceklerini bildikleri için değil.