Otonom gemi nedir? Otonom gemi türleri

Dijital dönüşüm, otonom gemiler kadar yıkıcı ilerlemeler yaratmak için denizcilik endüstrisine ulaştı. Tasarımları, deniz taşımacılığının gelişimini hızlandıran diğer teknolojilerin yanı sıra yapay zekayı (AI), Nesnelerin İnterneti’ni (IoT), karma gerçekliği (RM, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik) birleştiriyor.

Otonom arabalar ve otonom tekneler hakkında bilgimiz var mı?

Neredeyse doksan yıllık yaratma, test etme ve iyileştirme ile otonom otomobillerin deneyimi, denizcilik endüstrisinde uygulama ile yenilikleri teşvik etti. Otonom araçların iletişimi için 5G teknolojisine sahip uydu ağlarının durumu budur.

Şimdi, bir gemi ne zaman otonom olarak kabul edilir? Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün otonom gemi kabulü şöyledir: “değişen seviyelerde, insan etkileşimine bağlı olmadan seyredebilen herhangi bir gemi.” Bunlar Otonom Deniz Yüzey Gemileri (MASS) adı verilen gemilerdir.

Otonom gemi türleri

Donanma gemilerinde özerklik, navigasyonlarının uzaktan yönetimi sayesinde mümkün olmaktadır. Yani, gemide personel olmadan ve/veya insan etkileşimi olmadan kontrol edilebilme yeteneği.

Otonom gemi türlerini tanımlayan dört özerklik derecesi şunlardır:

1. Kademe: Otomatik süreçlerle sevk edin

Bunlar insanlı gemiler ama süreçlerinin bir kısmı otomatikleştirilmiş, hatta denetimsiz çalışıyorlar. Bu seviyede karar verme hala insan etkileşimine bağlıdır.

2. Kademe: Mürettebatı azaltılmış gemi

Gemide azaltılmış bir mürettebat tutan otomatik süreçlere sahip gemiler. Bakım görevlerinden ve acil durumlara dikkat çekmekten sorumlu profesyoneller ve teknisyenlerdir. Ancak gemi başka bir yerden işletilmekte ve kontrol edilmektedir.

3. Kademe: Uzaktan Kumandalı Gemiler

Bu tür otonom gemiler ayrıca bir operasyon merkezi veya liman gibi başka bir yerden çalıştırılır ve kontrol edilir. Gemide gemi adamı olmaması bakımından 2. dereceden farklıdırlar.

4. Kademe: Tamamen otonom gemiler

Bu deniz taşıtları, bağımsız olarak karar verme ve eylem gerçekleştirme yeteneğine sahip işletme, navigasyon ve robotik sistemlere sahiptir. Gemide veya uzak bir konumdan insan müdahalesi gerektirmezler.

Otonom gemi örnekleri

Malların taşınması ve teslimi için otonom araçların halihazırda kullanılıyor olması gibi, farklı özerklik dereceleriyle çalışan deniz taşıtları da halihazırda mevcuttur. İşte gerçek bir örnek.

Otonom gemi Suzaka – Japonya

749 tonluk bu kargo gemisi, otonom bir gemi olarak dünyanın ilk ticari seferini gerçekleştirdi.

Suzaka’nın operasyonları, akıllı ve otomatik bir bilgi platformu tarafından kontrol edilir: ORCA AI sistemi. Bu son teknoloji Japon denizcilik teknolojisi şunları birleştirir:

 • Seyir rotasının ortasındaki gemiler için otomatik hedef tanıma sistemi.
 • Yapay zeka bileşenleri ve derin öğrenme algoritmaları. Bu elemanlar, geminin menzilini gerçek zamanlı olarak tespit etmek, sınıflandırmak ve tahmin etmek için bir yıl boyunca eğitildi.
 • Suzaka’ya çevredeki nesnelerin riskini algılamak için çözümler sunan bilgisayar görüşü.
 • Görsel yardım, çarpışmadan kaçınma, filonun durumu hakkında gerçek zamanlı bilgi ve uyarıların etkinleştirilmesini sağlayan yerleşik kameralar tarafından kontrol edilen bir güvenlik navigasyon sistemi.

Otonom gemilerin geleceği ve operasyonları

Dijital bir kaptan, önümüzdeki on yılda gemileri işletmek için aşağıdaki gibi teknolojilerle desteklenen komuta merkezlerine sahip olacak:

 • Büyük veri.
 • IoT.
 • Robotik.
 • Al.
 • Karma gerçeklik.
 • 3 boyutlu tasarım.
 • Holografi.

Uzaktan ve otomatik öğrenme özelliğine sahip kontrol sistemleri ile aşağıdakileri öğrenmek ve paylaşmak mümkün olacaktır:

 • Uzak yerler.
 • Navigasyon rotalarının yeri.
 • Denizaltı topografyası ve çevre özellikleri.
 • Geminin durumu ve yükü.

Microsoft Japonya ve denizcilik hizmetleri şirketi JRCS gibi ittifaklar bu sektörün ilerlemesine yardımcı oluyor. Bir örnek, INFINITY Command Service sisteminin yaratıldığı bilgi ve teknolojinin birleşimidir.

Kurgu ya da filmlerle ilgili değil, denizcilik endüstrisini yönlendiren dijital dönüşüm ve inovasyonla ilgili. Gemi uzaktan kumanda teknolojisi, gemilerin ve filoların kısmen veya tamamen otonom olarak çalışmasını mümkün kılar. Diğer teknolojilerin yanı sıra AI, büyük veri, bilgisayar görüşü, otonom gemilerin güvenli bir şekilde gezinmesi ve daha verimli çalışması için bir araya geliyor.