Kedilere ve köpeklere çip nerede takılır?

Tarım ve Orman Bakanlığı, 31 Aralık 2022’ye kadar evcil kedi ve köpeklere çip taktırma zorunluluğu getirdi. Çip taktırmayan hayvan sahiplerine 3 bin 642 TL ceza kesilecek.

Çip taktırma zorunluluğu, ilçe tarım müdürlükleri önünde izdihama yol açtı. Yılın son günlerine doğru yüzlerce kişi Kartal İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü önünde çip taktırmak için sıra beklerken, yoğunluk nedeniyle bazı hayvan sahipleri duruma tepki gösterdi.

Kedi ve köpek mikroçip nerede takılır?

Kedi ve köpeklere çip takma işlemi, il ve ilçe tarım ve orman müdürlüğünde ve veterinerlik kliniklerinde gerçekleştirilir. Kedilere ve köpeklere çip taktırmak için takip etmeniz gereken kuralları öğrenmek için okumaya devam edin.

  • Tarım ve Orman İl Müdürlükleri
  • Tarım ve Orman İlçe Müdürlükleri
  • Veterinerlik Klinikleri

Kedi ve köpek mikroçip fiyatı

Kedi ve köpeklere zorunlu mikro çip taktırma ücreti, tarım ve orman müdürlüklerinde 75 TL olarak belirlenmiştir.

Eğer çip takma işlemini özel veterinerlik kliniğinde yaptıracaksanız, veterinerlikte çip taktırma ücreti 300 TL’den başlıyor ve semte göre fiyatlar bin TL’yi buluyor.

Çip taktırma zorunluluğu hakkında detaylar

Mikroçip temininde yaşanan sıkıntılar ve meydana gelen yoğunluk, Tarım ve Orman Bakanlığı’nı yeni bir açıklama yapmaya itti. Yeni karara göre, hayvan sahipleri 31 Aralık 2022’ye kadar 6 aydan büyük hayvanları için bildirimde bulunmaları durumunda ceza ödemeyecek.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Güçlüklerin aşılabilmesi için, ev hayvanı sahipleri 31 Aralık 2022 tarihine kadar il/ilçe müdürlüklerimize “Beyanname” ile müracaat etmeleri halinde, mikroçip uygulaması ve kayıt işlemi takip eden süreçte herhangi bir cezai işlem uygulanmadan tamamlanabilecektir”