Twitter yerine ne kullanılır? Twitter alternatifleri

Twitter hiçbir zaman en popüler veya en çok takip edilen sosyal ağ olmadı. Ama her zaman bir referans olmuştur. Ve Twitter’da politikacıların, sporcuların, aktörlerin ve sayısız ünlünün ve ilgili kişinin yorumlarını okuyabilirsiniz. Ancak bu sosyal ağa nefret söylemi, kaba yorumlar ya da son sahibi Elon Musk’ın aldığı kararlar gibi tartışmalar da eşlik ediyor. Bu nedenle, pek çok kişi çok fazla tartışma olmadan Twitter’a alternatifler arıyor.

En belirgin alternatifler, en popüler sosyal ağlardır. Ancak TikTok, Instagram, Facebook, WhatsApp veya Telegram, Twitter ile tam olarak aynı değil. Yukarıdakilerin en benzerleri Telegram olabilir, ancak yine de farklıdırlar. Neyse ki, daha benzer başka mikroblog önerileri var. Yani, fikir veren veya içerik paylaşan kısa mesajların yayınlandığı sosyal ağlar.

Aşağıda, bu sosyal ağı bir ölçüt haline getiren özelliklere en uygun beş Twitter alternatifini inceliyoruz: kısa mesaj yazma ve her türlü içeriği paylaşma yeteneği, diğer kullanıcıları takip etme ve/veya onlarla sohbet etme seçeneği.

Mastodon

mastodon

Tartışmada ortaya çıkan Twitter alternatifleri arasında en çok bahsedileni Mastodon. Aslında, zaten bu sosyal ağda olabilirsiniz. Twitter ile tam olarak aynı değildir, ancak mesaj göndermek, yanıtlamak, kullanıcıları ve konuları takip etmek, mesaj aramak vb. için bir alan sunarlar. Ayrıca Twitter’a göre bazı avantajları da beraberinde getiriyor.

Yeni başlayanlar için Mastodon tek bir şirkete ait değil. Herkes bir Mastodon sunucusu oluşturabilir ve böylece kayıt olmak isteyen herkese sanal bir alan sunabilir. Bu sunucular daha sonra daha büyük bir bütünün parçası olmak için birleşir. Böylece, sunucunuzda ve diğer sunucularda yayınlanan yorumları herkes görebilir.

Mastodon’a web üzerinden ve masaüstü ve mobil uygulamaları aracılığıyla erişilebilir. Kayıt ücretsizdir ve görünüşünün ve işleyişinin mavi kuşun sosyal ağına nasıl benzediğini göreceksiniz. Aslında, bu sosyal ağda Twitter’dan kaçan kullanıcıların çoğunu bulmanız mümkündür. Spesifik olarak, son haftalarda iki milyondan fazla insanın Twitter’dan Mastodon’a göç ettiği tahmin edilmektedir.

Discord

discord

Twitter’a biraz farklı bir alternatif Discord’dur. Arkadaşlarınız, tanıdıklarınız, iş arkadaşlarınızla sohbet etmek veya aynı tutku ve hobilere sahip insanlarla tanışmak için bir platformdur. Kısmen, çoğu gazinin hatırlayacağı klasik IRC’ye benziyor. Genel veya özel olabilen sunuculardan çalışır ve ardından gruplar ve özel konuşmalar için sohbet kanalları oluşturulur.

Discord’da metin mesajları öne çıkıyor. Ancak, İnternet üzerinden sesli görüşme başlatabilir, ekran paylaşabilir vb. Ve daha önce de söylediğim gibi, arkadaşlarınız için bir sunucu oluşturabilir veya ortak sunuculara çıkıp yeni insanlarla tanışabilirsiniz. Twitter’ın diğer alternatifleri gibi, Discord da ücretsizdir, çoğu platform için bir uygulaması vardır ve arkadaş grubunuzu iletişim halinde tutmak, kilometrelerce uzaktaki arkadaşlarınızla iletişim kurmak ve/veya dünyanın her yerinden insanlarla konuşmak için çok kullanışlıdır.

Koo

koo

Mastodon ile birlikte Koo, muhtemelen Twitter’ın orijinaline en çok benzeyen alternatiflerinden biridir. Ayrıca kısa yorumlar göndermek, yanıt almak, diğer kullanıcıları takip etmek vb. için tasarlanmış bir mikroblog platformudur. Mevcut öğeler mavi kuş sosyal ağına benzer. Koo’ya web’den ve/veya iPhone ve Android uygulamalarından erişebilirsiniz.

Şu anda Koo’nun dünya çapında milyonlarca kullanıcısı var. Ünlüler veya politikacılar arasından da kayıtlı kullanıcılar vardır. Ayrıca, takip ettiğiniz kullanıcıların gönderilerini görebileceğiniz bir alana, konuşulanları görebilmeniz için ilgilendiğiniz konulara ve insanları, konuları veya istediğiniz her şeyi bulabileceğiniz bir arama motoruna sahiptir.

CounterSocial

counter-social

Twitter’a bir başka iyi alternatif de CounterSocial. Önceki alternatifler kadar iyi bilinmeyebilir, ancak benzerliklere işaret eder. Yeni başlayanlar için, iPhone ve Android’e, web ve sanal gerçeklik gözlüklerine özeldir. İkincisi, amacı reklam, sahte haber, trol ve saldırgan dil olmamasıdır. Saygı ve eğitimin hakim olduğu bir sohbet ve diyalog alanı.

Görünümü, altın çağındaki Twitter’ı anımsatıyor. Masaüstü sürümü ise size birden fazla konuyu ve içeriği sütunlara ayrılmış olarak aynı anda takip etmenizi sağlayan çevrimiçi bir istemci olan TweetDeck’i hatırlatacaktır. Ancak topluluk oluşturma imkanı, güvenli dosya paylaşımı, sanal gerçeklik işlevleri, sosyal ağ istatistiklerinin izlenmesi, mahremiyete saygı vb. gibi kendine has özellikleri vardır.

Reddit

Reddit

Son olarak, dünyanın en popüler platformlarından biri. Reddit böyle bir sosyal ağ değildir. Aslında konuları ve alt konuları olan bir forumdur. Kullanıcılar mesaj, video, fotoğraf gönderebilir, makalelere bağlantı verebilir, gönderilere yorum yapabilir, puan verebilir vb. Ve çok yönlülüğü sayesinde internette en çok ziyaretçi alan alanlardan biri haline gelmiştir.

Twitter’a en çok benzeyen alternatiflerden biri olmayabilir ama Reddit’te aklınıza gelebilecek her konuda alt başlıklar bulabilir, dünyanın her yerinden insanlarla tanışabilir, uzman ve anonim kullanıcıların yorumlarını okuyabilir ve kısacası hemen hemen her şey hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Reddit’in lehine olan bir başka detay da Web, iPhone ve Android için mevcut olması, kayıt olmadan danışabilmeniz veya ücretsiz bir kullanıcı oluşturabilmeniz ve diğer birçok şeyin yanı sıra içeriği bulunduğunuz yere göre filtrelemenize izin vermesidir. Ayrıca yıllardır içeriği tamamen İngilizce olsa da son yıllarda Türkçe gibi çeşitli dillerdeki alt konuları da bünyesinde barındırmaktadır.