Tırnakları sertleştirme ve güçlendirme yöntemleri

Güzel bir manikür, sevdikleriniz için çok anlamı olabilir, hatta herhangi bir konuk görünümünün veya kıyafetinin son dokunuşu olabilir. Aslında bu sezon en çarpıcı ve renkli tırnak tasarımları tam bir trend haline gelse de ten rengi, kırmızı ya da siyah gibi tonlarda en klasik önerilere her zaman yer var. Ancak jel cilaların, yarı kalıcı manikürlerin ve cilayı sabitlemek için kullanılan tüm ürünlerin aşırı kullanımı tırnakların zarar görmesine ve zayıflamasına neden olabilir.

Bu nedenle çoğu zaman tırnağın nefes almasına izin verilmesi ve güçlendirici tedavilerle korunması tavsiye edilir. Yetersiz beslenme veya kalsiyum ve demir eksikliği gibi faktörler bile daha kolay parçalanmalarına neden olabilir. Bunu önlemek için, size tırnak cilası olmadan da onlara bakım yapabileceğiniz ve görünümlerini iyileştirebileceğiniz farklı nemlendirici, onarıcı ve güçlendirici ürünlerden oluşan bir seçim bırakıyoruz.

Tırnaklar neden kırılır?

Tırnaklar, saçlarımızda da bulabileceğimiz ve mevcut miktar arttıkça güç ve yoğunluk sağlayan bir protein olan birkaç keratin katmanından oluşur. Tırnakların ilk katmanları çeşitli faktörlere karşı hassastır ve birçoğundan etkilenebilir veya çatlayabilir. Tırnakları zayıflatan faktörlerden bazıları şunlardır:

  • Kötü beslenme: Protein, sebze ve lif açısından zengin, dengeli ve çeşitli bir diyet tüketmezseniz, tırnaklarınızın ve yumuşak tırnaklarınızın sağlığını doğrudan etkiler.
  • Demir veya kalsiyum eksikliği: Bu minerallerin eksikliği, düşük kırmızı kan hücresi seviyelerine neden olabilir ve bu, tırnaklarınızı daha yumuşak ve daha kırılgan hale getirir.
  • A, B12, C, D vitaminleri veya folik asit eksikliği: Bu vitaminlerden herhangi birinin eksikliği, tırnağın kalitesi ve zayıflamasıyla yakından bağlantılıdır.
  • Kalitesiz oje kullanımı: Tırnaklarınızın aşırı derecede zayıflamasını istemiyorsanız kaliteli ürünler kullanmanız gerektiğini unutmamanız önemlidir.
  • Kalıcı emayelerin kötüye kullanılması: Hepimiz bu tür emayelerin ne kadar rahat ve güzel olduğunu biliyoruz, ancak tırnağın “nefes alabilmesi” için zaman zaman dinlenmesi tavsiye edilir.
  • Hidrasyon eksikliği: Vücudumuzdaki düşük hidrasyon aynı zamanda tırnaklarımızın kalitesini ve dayanıklılığını da etkiler.
  • Tırnaklarınızı yemek: Oldukça açık, ama bilmiyorsanız diye söylüyorum, tırnaklarınızı yemek onların kolayca kırılmasına ve çatlamasına neden olur.
  • Genetik: Zayıf tırnaklara sahip olmaya yatkınlığınızı sağlayan genetik bir bileşen her zaman olabilir.
  • Çok düşük sıcaklıklar: Aşırı soğuk da tırnağı biraz etkileyerek daha kuru ve daha kırılgan hale getirir.

Tırnaklar nasıl güçlendirilir ve sertleştirilir?

Onları zayıflatan faktörlerin neler olduğunu bilmek, tırnaklarınızın kalitesini ve sağlığını iyileştirmek için hangi adımları izlemeniz gerektiğini bilmek oldukça kolaydır. Vücudunuzdaki lif ve Omega 3 ve 6 seviyelerini iyileştirmek için dengeli ve çeşitli bir diyet uygulayarak, neredeyse her gün meyve, sebze ve balık tüketerek başlayacağız. Ayrıca yumurta sarısı ve baklagiller ile süt ürünleri (süt, peynir, yoğurt…) ağırlıklı olarak A ve B vitamini seviyenizi yükseltmenize yardımcı olabilir.

Öte yandan, tırnaklarınızı cilalamak için kaliteli ürünler kullanmanız, her zaman renkten önce bir ön baz uygulamanız önemlidir. Yarı kalıcı manikürünüzü evde veya bir güzellik merkezinde yapacaksanız, ara sıra dinlenmeniz ve tırnaklarınızın canlılığını ve gücünü geri kazanması için size önerdiğimiz ürünler gibi özel ürünler uygulamanız önerilir.

Genellikle fark edilmeyen ve tırnağın kalitesini doğrudan etkileyen tırnak etlerini unutmayın. Daha güzel, daha güçlü ve daha sağlıklı tırnaklara sahip olmanıza çok yardımcı olabilecek özel yağlar ve bakım ürünleri vardır. Son olarak düzenli olarak nemlendirici bir el kremi kullanmak da bu süreçte size yardımcı olacaktır.

En iyi tırnak güçlendirme ürünleri

Mavala Nailactan Besleyici Kavanoz Tırnak Kremi

İçerdiği vitaminler ve amino asitler sayesinde tırnakların elastikiyetini ve dayanıklılığını geliştirmeye ve güçlendirmeye yardımcı olan besleyici bir kremdir. A, B5, B6, C ve E vitaminleri, Omega 3 ve 6, soya proteini ve kollajen bakımından zengindir; canlılık kazandırmaya ve kırılgan, kuru ve donuk tırnakların görünümünü iyileştirmeye katkıda bulunur.

Yves Rocher Go Green Oil Elixir

Yves Rocher’ın Go Green iksiri, hem tırnağı hem de kütikülü onarmak ve güzelleştirmek için nemlendirmeye odaklanan doğal bir tedavidir. Vegan formülü, derinlemesine nemlendiren jojoba yağı ve tatlı badem yağı ile zenginleştirilmiş kozmetik.

ISDIN SI-NAILS

Tanınmış marka ISDIN de görünmez ve uygulaması kolay bir bitişe sahip tırnak güçlendirici ile manikür dünyasına katılıyor. Büyümeyi teşvik eden ve direnci artıran, böylece korkunç kırılmayı önlemeye yardımcı olan formülü arasında, kütiküller için yıldız nemlendirici olan katyonik hyaluronik asit öne çıkıyor. Ayrıca silikon ve keratin miktarının ve kalitesinin artması sayesinde tırnakların remineralizasyonuna ve yeniden yapılanmasına yardımcı olur.

CND RescueRXX Care Pen 2.36ml

Ayrıca kurşun kalem formatında, yarı kalıcı oje markası CND Shellac’tan tırnak için sadece bir hafta içinde görünümünü güçlendiren ve iyileştiren bu keratin bakımını bulduk. Eğer probleminiz yarı kalıcı yaptığınızda bunların kat kat açılması ise, bu ürünü birkaç gün manikür ve manikür arasında kullanmanızı öneririz.

Mia Cosmetics Paris KERATINIST

Eczacılar tarafından en çok beğenilen tırnak bakımlarından biri hiç şüphesiz Mia Cosmetics Paris’ten Keratinist Tırnak Maskesidir. Gücü en zayıf, en ince ve dolayısıyla en kırılgan tırnaklara güç kazandırmakta yatan bir oje maskesidir. Tırnaklarınızın doğal keratin katmanlarını takviye olarak güçlendiren yün keratinden yapılmıştır.