Mermer temizliğinde ne kullanılır?

Son derece estetik ve güncel olan mermerin evlerimize ve iş yerlerimize geri dönüşü, çağımızda hüküm süren bir trend olarak pekişiyor. Zamanın geçişine çok iyi direnen bu asil malzeme, ancak bazı ürünlere karşı hassastır. Bakımı için hangi temizleyicileri kullanabileceğinizi detaylandırmanın yanı sıra hangi malzemelerin kullanılabilir olduğunu ortaya koyuyoruz.

Bu enfes doğal taşın bakımını ve cilasını nasıl yapacağınıza dair şüphelerinizi bu kılavuzla giderin ve bu lüks malzemedeki yüzeylerinizi ilk günkü kadar güzel tutun.

Tüm doğal ürünler mermer temizliği için uygun değildir

Doğal ürünlerin mermer yüzeylere zarar veremeyeceği şeklindeki yanlış fikri bir kenara bırakın, çünkü diğer kullanımlar için mükemmel olan ürünler var ama özellikle bu taş için değiller. Örneğin, diğer malzemeler için ideal olan, ancak yüzeydeki bir lekeyi çıkarmak için ara sıra kullanabilseniz de, tekrar tekrar kullanıldığında asitliği mermere zarar veren güçlü bir dezenfektan olan limon suyundan bahsediyoruz.

Aynı şekilde beyaz sirke de çok asitlidir (temizlik sirkesinden daha az olmasına rağmen), bu nedenle uygulamak istiyorsanız şu oranda seyreltilmelidir: 1/3 beyaz sirke ve 2/3 su. Bu karışım, renginden ödün verebileceğinden, tonu koyu olmadığı sürece mermerin parlatılması için idealdir.

Mermer temizliğinde ne kullanmalı?

Zeminlerde, duvarlarda, mutfak ve banyo tezgahlarında ve masalarında, suyla seyreltilmiş nötr bir sabun kullanın ve en önemlisi, daha sonra iyice kurulayın, aksi takdirde izler kalabilir.

Leke oluşması durumunda hemen süngerle silin ve su ile durulayın, ne kadar uzun süre beklerseniz o kadar zor çıkacaktır. Her durumda, her zaman doğal, düşük asitli ve aşındırıcı olmayan ürünleri tercih etmelisiniz.

Mermer temizliğinde kabartma tozu kullanımı

Mermerin parlaklığını geri kazanmanın en etkili yolu, yağ giderme özellikleriyle bilinen çok işlevli bir ürün olan ve bu taşı zahmetsizce yeni gibi gösterecek şekilde parlatan kabartma tozudur.

250 ml su ve 4 yemek kaşığı kabartma tozu ekleyin ve her şeyi iyice karıştırın. Ardından, bu solüsyonu bir bezle nazikçe uygulamanız yeterlidir. Ardından kurutun ve parlaklığın nasıl yeniden ortaya çıktığını göreceksiniz.

Daha fazla alternatif

Bilmiyorsanız, köpüklü su ve kil taşı (gliserin ve sabunla tamamlanan beyaz kil) kombinasyonu, mermerin bakımı ve parlaması söz konusu olduğunda da harika bir müttefik olacaktır.

Karışım çok sıvı olmamalı, iki yemek kaşığı kil taşı kullanın ve ürünü çok seyreltmeden maden suyu ekleyin ve mermeri bir bezle temizleyin. Sonra iyice durulayın ve ardından kurutun. Bu çözüm, temizlik ve aynı zamanda mermerin parlatılması için idealdir.

Mermerin rengini canlandırmaya mı ihtiyacınız var?

Mermerin rengini canlandırmaya yardımcı olduğu için tekrar polivalan sodyum bikarbonattan bahsediyoruz (dikkatli olun çünkü biraz aşındırıcıdır ve çok sık kullanmamalısınız). Suya karıştırılarak nasıl uygulandığını göreceksiniz, taşın rengi canlanacak.

Öte yandan, yaklaşık iki yılda bir yapılması gereken zemin ve duvarların cilalanması için uzman bir şirketten hizmet almanız önerilir.

Hangi ürünle cila yapılır?

Zeminleri veya tezgahları cilalamak, yüzeylere koruma sağlamak ve daha fazla parlamalarını sağlamak istiyorsanız, piyasada yüzlerce mum bulacaksınız, örneğin, arı mumu bu işlevlerde çok iyi çalışır ve renksiz olması, orijinal mermer renginin keyfini çıkarmanızı sağlar.

Mikrofiber bir beze biraz balmumu koyun ve ürünün iyice nüfuz etmesi için dairesel hareketlerle ovalayın. Son olarak mermeri yumuşak, temiz ve kuru bir bezle temizleyin.

İnatçı lekelere çözümler

Bir leke inatçıysa, şu çok etkili prosedürü uygulayabilirsiniz: kuru bir bezle temizlemeden önce üzerine mısır nişastası serpin ve 20 dakika etki etmesi için bırakın. Bu işe yaramadı mı? Daha sonra bir damla hidrojen peroksit ile kabartma tozu kullanabilirsiniz, karışım bir bezle uygulandıktan sonra lekenin üzerini şeffaf film kağıdı ile örtün ve kurumaya bırakın. Kalıntıları çıkarın ve son adımda her zaman olduğu gibi iyice durulayın.

Uygun olmayan bir ürün kullanmışsam…

Ağartıcı veya pH değeri nötr olmayan deterjanlar gibi kaçınmanız gereken ‘yasak’ ürünler mermere zarar verebilir, bu nedenle bunların yanlışlıkla kullanılması durumunda bu şekilde hızlı tepki verir: her şeyden önce yüzeyi bir bezle iyice durulayın ve ılık suyu temizleyin ve ardından (tabii ki doğal ve gözenekli bir malzeme söz konusu olduğunda) mikro elyaf gibi tüy bırakmayan bir güderi ile kurutun.