Dağ bisikletleri hakkında bilmeniz gerekenler

Bisikletler şu sıralarda trend olmuş durumda. Pandemi, doğa sporları yapmaya olan ilgimizi yoğunlaştırdı. Herhangi bir hafta sonu sabahı Türkiye’nin yollarında ve patikalarında pedal çeviren daha fazla bisikletçi görüyoruz. Erkekler ve her şeyden önce kadınlar. Bisiklet sektöründe ve bisiklet endüstrisinde hissedilen en büyük etkilerden biri, bisiklet satın alan ve kullanan kadınların sayısının artmasıdır.

Hangi bisiklet seçilmeli

Dağ bisikletine başlamak için ilk tavsiye doğru bisikleti seçmektir. Ve bu sadece bisikleti donatan boyut, bileşen yelpazesi veya aksesuarlarla değil, özellikle çerçevenin geometrisiyle de ilgilidir. Dağ bisikleti içinde farklı yöntemler vardır, orman yolları boyunca sessiz rotalar için bir bisiklet, ormanın ortasındaki teknik yollarda taşlardan, köklerden ve engellerden kaçınarak inip çıkmakla aynı şey değildir. Bu nedenle, ihtiyaçlarımıza ve hedeflerimize en uygun bisikleti seçmek için ne tür bir kullanım yapılacağı konusunda net olmalıyız. Bu anlamda, araba tipini kullanımına göre seçmek gibi olacaktır: şehir içi, aile, spor, cabrio vb. Dağ bisikletinin beş ana yöntemi vardır:

  • Cross country: hızlı sürmek için tasarlanmış bisikletlerdir, dağ bisikleti etkinliklerine ve yürüyüşlerine katılmanın temel yöntemidir. Bir spor arabanın eşdeğeri haline geliyor.
  • Trail: Teknik parkurlarda sürmek için geniş süspansiyonlu bisikletlerdir. Konfor, çevikliğe üstün gelir. Sedan tipi bir arabaya eşdeğer olacaklardı.
  • Enduro: Enduro, engellerle dolu teknik arazide hızlı tırmanış ve inişleri birleştiren bir modalitedir. Arabalarla karşılaştırmanın ardından 4×4 olacaktır.
  • Descent: İniş, bir yokuştan tam hızla inmeyi içeren bir spordur.
  • Sport: Orman yolları, hayvancılık yolları, tarım yolları ve çakıl yollar gibi off-road alanlarda sakince ancak büyük teknik zorluklar olmaksızın sürmek için tasarlanmış bisikletlerdir. Bu tür bisikletler, orta sınıf bir kompakt arabaya eşdeğer olacaktır.

Yeni veya ikinci el bisiklet?

Dağ bisikletine başlamak isteyenler arasında sık sorulan bir soru, yeni bir bisiklet almaya veya ikinci el pazarına gitmeye değer mi? Şu anda sektörde talep fazlası var, bu da bazı bisiklet marka ve modellerinde yeni bisiklet almak için bir yıla varan bekleme listesi olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle, giderek daha fazla bisikletçi ikinci el pazarına yöneliyor.

Bu sektörde oldukça yaygın olan çalıntı, replika ve sahte bisikletlerin satışından kaçınmak için hem mekanik revizyonu yapılmış hem de belgeli doğrulama açısından ikinci el bisiklet garantisi veren sitelerden satın almak önemlidir. İşinize yarayabilecek bir tavsiye: Bir süre sonra dağ bisikletini sevmeyi bırakırsanız veya yetersiz kaldığı için daha yüksek kaliteli bir bisiklet almanız gerekirse, yeniden satabileceğiniz bir bisiklet satın alın. Bu göz önüne alındığında, her zaman tavsiye istemek en iyisidir.

Bisiklete binmeye başlamak için temel aksesuarlar

Dağ bisikletine başlarken dikkate alınması gereken bir husus, bisikletin yalnızca bir aksesuar olduğu, ancak tek aksesuar olmadığıdır. İlk bisikletinizi satın aldığınız an, daha fazla aksesuara ihtiyaç duyulduğunu anladığınız andır. Temel unsurlar şunlardır: onaylı bir kask, spor güneş gözlüğü, şort, bir forma ve klipssiz pedallarla sürmek için bisiklet ayakkabıları.

Basketbol oynamak için mayo giymediğimiz gibi, bisiklete binmek için eşofman veya koşu pantolonu giymemeliyiz. Uygun olmayan bir giysi giyildiğinde kumaşın nefes alabilirliği veya cilde sürtünen dikişleri, özellikle kasık ve perianal bölgede rahatsızlık ve yaralanmalara neden olabilir. Bu amaç için tasarlanmamış pantolonlarla bisiklet koltuğunda oturarak iki saat pedal çevirmek tahrişe neden olur.

İlk rotalar nasıl planlanır?

Bu spora yeni başlayanlar için bisikletle ilk rotalar ve geziler için bir dizi yönergeyi takip etmek önemlidir. İlk bisikletini alıp tek seferde 100 kilometre yol yapmak isteyenler var. İlk koştuğunuzda bir maraton yapar mıydınız? Aynı şey bisiklet sürerken de oluyor.

  • Uzunluğu, çünkü 10 kilometrelik bir rota ile 60 kilometrelik bir rota yapmak aynı şey değil.
  • Engebelilik, 1.000 metrelik pozitif engebeli rotalardansa her zaman düz yollarda başlamak daha iyidir.
  • Arazinin profili, büyük teknik talepler içeren dar patikalardansa orman yolları veya geniş patikalar olması her zaman daha iyidir.
  • Son olarak bir diğer önemli detay da rotanın dairesel mi yoksa lineer mi olduğunu dikkate almaktır çünkü bazen sadece gidilecek kilometreleri sayarız ve geri dönmemiz gerektiğini unuturuz.
  • Unutulmaması gereken bir diğer husus da bisiklet sürmenin fiziksel bir aktivite olduğudur. Uzun süredir spor yapmadıysanız veya fiziksel olarak iyi durumda değilseniz, yeteneklerimizi abartma ve kendimizi yolun ortasında kramplar, kas ağrıları ve yorgunlukla bırakma riskine sahibiz. Azar azar gitmek ve her zaman kısa rotalarla, hafif yokuşlarla ve bisiklete alışmış insanlarla birlikte başlamak en iyisidir.

İlk rotanız için teknik parkurlarda 80 kilometrelik bir yürüyüşe kaydolmayın. Kısa bir şey daha iyidir, 20 veya 30 kilometrelik bir mesafeyi yumuşak bir tempoda ve yolun tadını çıkararak yapabilirsiniz. Acı çekip bir daha hiç bisiklete binmemeyi dilemektense eve keyifle dönmek daha iyidir.

Hidrasyon ve güneş koruması

Yaz aylarında dağ bisikleti için vazgeçilmez unsurlardan biri güneş kremidir. Hava bulutlu olsa bile dışarı çıkmadan önce krem ​​sürülmesi tavsiye edilir çünkü dağın ortasında 2, 3 veya 4 saat geçirirsek hava değişebilir ve güneş çarpması veya kol ve bacaklarımızı yakabiliriz. Yeterince su getirmeyi de unutmayın. Kuyu planlanmaması nedeniyle sıvıların tükenmesi çok yaygındır ve dağın ortasında her zaman içme suyu bulunmaz. Tavsiye, 15 ila 20 dakikalık aralıklarla saatte 500 ml su içilmesidir.