Aydos hangi ilçeye bağlı? Aydos’un doğal güzellikleri ve tarihi

Aydos, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alan, eşsiz güzelliklere sahip bir tepedir. Aydos Tepesi, Aydos Dağı veya Aydos Ormanı olarak anılan Aydos, aynı zamanda bir kale, bir göl, bir köy ve çok sayıda tepe noktası ve patikayı içerir. Aydos’tan doğan Dragos Çayı, Kartal ve Maltepe’nin sınırını oluşturur ve Dragos sahilinden denize akar.

Aydos, Selçuklu Devleti’nin Kartal’ı fetih etmesinden önce Bizans’a bağlıydı ve ismi “Aetos“du. Yunanca bir kelime olan Aetos, Kartal anlamına gelir. Selçuklu Devleti ile Bizans İmparatorluğu arasında yapılan anlaşmaya göre Aydos’tan doğan Dragos Çayı, iki devletin sınırı olmuştur ve Aydos Kalesi de Bizans askerlerinin sınır güvenliği için önemli bir yer tutmuştur.

aydos orman golu

Aydos hangi ilçeye bağlı?

Aydos Tepesi, Kartal ilçesine bağlıdır. Aydos’un tamamını 4 ilçe sınırları içinde yer alır, ancak Aydos’un büyük çoğunluğu Kartal ilçesinin fiziki sınırları içinde kalır. Kartal’ın dışında Aydos içinde toprağı olan ilçeler; Sultanbeyli, Sancaktepe ve Pendik’tir.

aydos tepesi

Aydos’un büyük çoğunluğu Kartal’da yer alırken, en az parça ise Pendik’te yer alır. Aydos’un topraklarının alan olarak hangi ilçede ne kadar kaldığı konusunda yaptığımız hesaplama şu şekildedir:

  1. Kartal: yaklaşık 9.33 kilometrekarelik alan
  2. Sultanbeyli: yaklaşık 4 kilometrekarelik alan
  3. Sancaktepe: yaklaşık 2.3 kilometrekarelik alan
  4. Pendik: yaklaşık 1.85 kilometrekarelik alan
aydos harita ilceler
Fotoğraf lisansı: Maxar Technologies / Kartal 24

Aydos’ta ne var?

Aydos’ta yer alan köy, Kartal’ın Yakacık Çarşı Mahallesi sınırları içinde yer alır. Aydos’un Kartal tarafında Çamoluk Kaynak Suları, Taşeren Kaynak Suları, Molla Tayyip Cami, özel şirketler tarafından işletilen mesire alanları, adak kurban alanları, köy kahvaltı restoranları, dağ evleri, kır evleri, piknik alanları, ziyaret edilebilir zirveler bulunur.

Aydos Kalesi, Aydos’un kuzey doğu tarafında bulunur ve Sultanbeyli sınırları içinde kalır. Aydos’un Sultanbeyli tarafında ormanın içine yapılan bir imam hatip lisesi, bir park, Sultanbeyli Aydos Sosyal Tesisleri, bazı konutlar ve Kanlıca Orman Bölge Müdürlüğü Aydos Orman İşletme Şefliği bulunur.

aydos kalesi

Aydos Orman Gölü, Aydos’un kuzey batı tarafında bulunur ve Sancaktepe sınırları içinde kalır. Aydos’un Sancaktepe tarafında özellikle orman gölü etrafında çok sayıda işletme bulunur. Ayrıca burada Park Ve Bahçeler Müdürlüğü Bakım Onarım Şefliği ile birkaç site bulunur.

aydos golu-2

Aydos’un Pendik tarafında bir adet duble yol vardır. Ağaçların arasına Pendik Belediyesi tarafından yapılmıştır. Yolun uzunluğu yaklaşık 1.4 kilometredir, yolun yapımı için kaç ağaç kesildiği bilinmemektedir ve yoldan yılda kaç araç geçtiği bilinmemektedir.