Basketbolda uzun forvet nedir? Power Forward görevleri

Uzun Forvet veya Power Forward (PF), basketboldaki en ilginç pozisyonlardan biridir. Sert ve güçlü olmanızın yanı sıra savunma dışında oynamak veya ribauntları kovalamak için yeterince hareketli olmanız gereken merkez ve savunma arasında bir orta noktada oturuyor.

Bu şekilde, sahadaki tartışmasız en zor pozisyonlardan biri. Uzun forvetler uzun boya ve yeterince güce sahip olmalı, aynı zamanda çeviklik ve çabukluğun iyi bir karışımına sahip olmalıdır. Aşağıda bu özellikleri ve bir bütün olarak konumu keşfedeceğiz.

Power Forward: Temel Bilgiler

Uzun forvetler özünde kısa forvet ve pivot karışımıdır. Blokta alçakta otururlar veya boyalı alanın etrafında çalışırlar, ancak yine de sahadaki tüm farklı yerlerden şut atma yeteneğine ihtiyaçları vardır. Savunmaları da çok yönlü olmalı.

Çoğu zaman, uzun forvetler, merkezin onları desteklemesiyle bloğun etrafında kalır. Bu, savundukları kişi topa sahipken sağlam kalmalarını sağlar, ancak aynı zamanda onlara tepki verme şansı verir ve ribaunt için atlamalarını sağlar.

Tahmin edebileceğiniz gibi, aynı anda uzun ve kısa oynayabilmek, güçlü forvetlerin pivotlardan çok daha hızlı olması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca kısa forvetlerden çok daha güçlü olmaları gerekiyor.

Bu nedenle ortalama NBA boyları 2 metre ila 2.08 metre ve ortalama ağırlıkları 90 kg’ın hemen altında. Daha uzun veya daha kısa olabilirler, ancak bu, tam olarak nerede oturduklarına dair iyi bir tahmin verir.

Power Forward Türleri

Forvet oyuncuları çeşitli şekillerde oynayabildiğinden, çeşitli farklı forvet stilleri vardır. Geleneksel olarak, güçlü forvetler büyük, tıknaz ve sertti. Karl Malone ve Tim Duncan, büyüklüklerini rakiplerini alt etmek için kullanan güçlü güçler olarak, bu kaba stili somutlaştırdılar.

Bununla birlikte, diğer pek çok pozisyonda olduğu gibi, uzun forvetler son zamanlarda biraz daha çok yönlü hale geldi. Topa sahip olduktan sonra boyalı alana sahip olmak için bir zamanlar iyi olsa da, bu modern basketbolda işe yaramayacak. Bu nedenle, forvetler oyun tarzlarını değiştirdi.

“İleriye doğru esnetme” son birkaç yılda gün ışığına çıktı. Bu terim, üç sayı çizgisinde oturarak sahayı açabilen forvetleri ifade eder. Ayrıca gerektiğinde derin üçlükler atabilirler, bu da oyuncuların onlara geçmişte olduğundan çok daha fazla saygı duyması gerektiği anlamına gelir.

Lebron ve Chris Bosh şut atabilen uzun adamlardı. Draymond Green aynı skor yeteneğine sahip olmasa da, güçlü savunması ve koşma yeteneği, Warriors’ın ölümcül ikilisi Stephen Curry ve Klay Thompson’ın derinlerden parlamasını sağladı.

Bugünün oyununda, güçlü forvetlerin her zamankinden daha hızlı olması gerekiyor. Ayrıca şut atabilmeleri gerekiyor. 2.21’lik Kristap Porzingis gibi bazıları birçok kişinin düşündüğünden çok daha uzun olsa da, zamanı geldiğinde hepsi hala dışarıda şut atabiliyor.