Basketbol zekası nedir?

Basketbol birçok hareketli parçası olan ilgili bir spordur. Bu nedenle, insanlar bir yönü biliyor veya anlıyor olsalar da, oyunun aşina olmadıkları başka bir yönü olabilir.

Basketbol IQ, bir oyuncunun oyunu ne kadar iyi okuduğunu ifade eden bir terimdir. Herhangi bir basketbol oyuncusunun en zor ve tanımlaması en zor yönlerinden biridir. Skorları ve istatistikleri bir sayfada görmek kolay olsa da, kişinin oyuna ne kadar iyi uyum sağladığını ve oyunu okuduğunu anlamak biraz daha zor olabilir.

Burada basketbol IQ’suna pratik bir bakış açısıyla bakacağız. Bu makale sadece bir basketbol oyuncusunu neyin akıllı yaptığını analiz etmeyecek, aynı zamanda bu tür becerilerin zaman içinde nasıl öğrenilip uyarlanabileceğini de açıklayacaktır.

Basketbolda IQ veya oyun zekası ne demektir?

Basketbol IQ’su, en genel anlamda, bir oyuncunun bir oyunu ne kadar iyi görebildiği ve ona uyum sağlayabildiğidir. Bu, doğru zamanda doğru pası bulmak, doğru pozisyona kaymak veya bir oyunu olduğu gibi tanımak anlamına gelir.

Yüksek IQ’ya sahip olanlar, düşük IQ’ya sahip olanların genellikle kaçırdığı fırsatlar yaratabilir. Bu, açıktaki adama pas atmak veya savunmada bir dikiş bulmak gibi gösterişli oyunları içerebilir, ancak kuralları bilmek veya toptan uzaklaşmak gibi daha küçük şeyler anlamına da gelir.

Basketbol IQ’su Nasıl Ölçülür?

Bilişsel yeteneklere dayalı belirlenmiş bir puanı olan normal bir IQ’nun aksine, basketbol zekasını somut bir şekilde ölçemezsiniz. Birinin oyunu ne kadar iyi oynadığına bağlı olarak belirlenir veya puanlanır.

Örneğin, bir oyuncu ribaund almak için her zaman tam zamanında potanın altındaysa veya bir şekilde her zaman açıktaki adamı bulmayı başarıyorsa, o oyuncunun yüksek IQ’ya sahip olduğu söylenir. Bu, diğer alanlarda ne kadar yetenekli olduklarına bakılmaksızın devam eder.

Yüksek bir basketbol IQ’suna sahip olmak için Lebron James olmanıza gerek yok. Sadece sahada olanları görebilmeniz gerekiyor. Çok belirsiz olduğu için basketbol IQ’sunu resmi olarak test edemezsiniz. Birisinin basketbol oyununu ne kadar iyi anladığını ölçmenin resmi bir yolu yok. Birinin yüksek IQ’ya sahip olup olmadığını anlamanın tek gerçek yolu, onları iş başında görmektir.

Bununla birlikte, oyuncular zamanla daha iyi basketbol IQ’su öğrenebilirler. Özellikle post-up hareketleri veya atış şekli gibi mekanik olmadığı için kesinlikle zordur, ancak doğru koşullar altında öğretilebilen bir beceridir.

Kulağa basit gelse de, IQ’nuzu geliştirmenin en kolay yolu oyunu oynamaktır. Sahada diğer insanlarla çalışarak ne kadar çok zaman harcarsanız, oyunlara tepki vermede o kadar iyi olursunuz. Öğretilmek etkilidir, ancak hiçbir şey birinci elden deneyim kadar ölçülemez.

IQ’nuzu geliştirmenin bir başka harika yolu da çokça basketbol izlemektir. Oyun kasetinizi görmek, hatta diğer oyuncuların kasetlerini incelemek size oyunların dökümü hakkında çok şey öğretecektir. Basketbol IQ’su yüksek olanları da incelemek önemlidir.

NBA’de En Yüksek Basketbol IQ’su Kimde?

Nihai olarak öznel bir istatistik olsa da, ligdeki herhangi birinin basketbol IQ’sunun Chris Paul’den daha yüksek olduğunu iddia etmek zor. Kurnaz oyun kurucu, tüm hayatını oyunu son derece derin bir seviyede bilerek kazandı.

Lebron James gibi diğer bazı oyuncuların da yüksek bir IQ’ya sahip olduğu yerlerde, yalnızca atletizmleriyle idare edebilirler. Chris Paul hiçbir zaman en hızlı, en uzun veya en güçlü olmadı. O sadece her zaman doğru zamanda doğru oyunu nasıl yapacağını bilen biri.

NBA’de En Düşük Basketbol IQ’su Kimde?

NBA’de kimin en düşük basketbol IQ’suna sahip olduğunu bilmek imkansız. Ancak, Collin Sexton kesinlikle en önemli örneklerden biri. İyi istatistikleri var, ancak oyunu sürekli olarak gaflar, hatalar veya aptalca oyunlar nedeniyle bozuluyor. Şutları zorluyor ve kolay asistleri de kaçırıyor.