Basketbol sahası ölçüleri nelerdir?

Basketbol sahası ölçüleri turnuvaya göre değişir. NBA ve FIBA organizasyonlarında farklı ölçüler kullanılır. NBA’de basket sahası daha büyüktür, FIBA organizasyonlarında ise daha küçüktür. FIBA ölçülerde metrik sistemi kullanırken, NBA ise İngiliz ölçü birimlerini kullanır.

Bir NBA sahası 94 feet (28,65 metre) uzunluğunda ve 50 feet (15,24 metre) genişliğindedir. Bu uzunluk küçük görünse de, rakibinize basket atmaya çalışırken veya onu savunurken 48 dakika boyunca aşağı yukarı koşmayı deneyin.

Ölçülerin neden metre cinsinden tam olmadığını merak edebilirsiniz, NBA’de metrik sistem kullanılmadığı için ölçüler feet cinsindendir. Aşağıda tüm önemli turnuvalar için saha boyutlarını veriyor olacağız.

Bu makaleyi okumadan önce bir basketbol sahasının boyutlarını biliyor muydunuz? Değilse, bizi izlemeye devam edin, çünkü her tür basketbol sahasını ve gerçekte ne kadar büyük olduklarını ortaya koyacağız.

Diğer Basketbol Sahası Ölçüleri

Basketbol sahası, oyunların oynandığı dikdörtgen biçimli bir yüzeydir. Bir basketbol sahasının boyutları, ne kadar uzun ve geniş olduğu ile başlar, ancak burada bitmez. Sahada, sporcuların oynadıkları ölçülerde büyük rol oynayan başka çizgiler de var.

Örneğin, anahtar veya boya olarak da bilinen serbest atış dikdörtgeninin genişliği 16 fittir (4,87 metre). En az bir yıl NCAA basketbolu oynayan NBA oyuncularının çoğu için bu durum, lige girdiklerinde değişti. NCAA basketbol müsabakasında anahtarın genişliği sadece 12 fittir (3,65 metre).

Uluslararası Basketbol Sahası Boyutları

Uluslararası oyun sırasında – Dünya Şampiyonası ve Olimpiyatlar gibi – basketbolcular biraz daha küçük bir sahada oynarlar. Federation Internationale de Basketball Amateur (FIBA) saha boyutları 28 metre (91.86 feet) uzunluğunda ve 15 metre (49.21 feet) genişliğindedir.

Boyutların feet cinsinden neden tam sayı olmadığını merak edebilirsiniz ve bunun nedeni FIBA’nın metrik sistemi kullanmasıdır. Metrik olarak kortun uzunluğu 28 m, kortun genişliği 15 m’dir.

Hatların içinde NBA ve Uluslararası basketbol sahaları arasında başka farklılıklar da vardır. Aslında sahadaki her ölçü farklıdır. Aşağıdaki bazı kompozisyonlara bir göz atın. Bu ölçümler, oyunun oynanma şekli ve hakemlerin uluslararası oyun olarak adlandırdıkları varyasyonlar, denizaşırı ülkelerde çok daha farklı bir basketbol deneyimi sağlar.

 • Turnuva
 • Boyalı Alan
 • Üç Sayı Mesafesi
 • Serbest Atış Çizgisi
 • NBA
 • 4 feet (1,22 m)
 • 23,75 feet (7,24 m), 22 feet
 • köşede 15 feet (4,57 m)
 • FIBA
 • 4,1 feet (1,25 m)
 • 22,15 feet, 21,65 feet (6,75 m)
 • köşede 15,09 feet (4,6 m)
Tablonun tamamı için sola kaydırın.

NBA ve FIBA basketbol ölçüleri arasındaki farklar

 • NBA’de saha uzunluğu 94 feet (28,65 metre) iken FIBA’da saha uzunluğu 28 metre (91.86 feet)’dir.
 • NBA’de saha genişliği 50 feet (15,24 metre) iken FIBA’da saha genişliği 15 metre (49.21 feet)’dir.
 • Hem NBA’de hem de FIBA’da basket potası yüksekliği 10 feet’tir (3,05 metre).
 • NBA’de boyalı alan 4 feet (1,22 m) iken FIBA’da boyalı alan 1,25 metre (4,1 feet)’dir.
 • NBA’de üç sayılık atış çizgisi 15 feet (4,57 m) iken FIBA’da üç sayılık atış çizgisi 4,6 m (15,09 feet)’dir.

ABD’de Lise Basketbol Sahası Ölçüleri

ABD’de Kolej ve NBA sahaları, lise parkesinden 3 feet (0,91 m) daha uzundur. Bir lise sahasının genişliği hala 50 feet (15,24 m) iken, sahanın uzunluğu sadece 84 feet’tir (25,6 m).

Bu, çok fazla görünmeyebilir, ancak hızlı bir hücum sırasında veya oyunun durmadığı uzun bir oyun esnasında bu ekstra mesafe biraz hissedilir. Lise üç sayılık çizgileri de çok daha kısadır, sadece 19,75 feet’tir (6,02 m).

Hiç Değişmeyen Tek Boyut: Potanın yüksekliği

Basketbol potasının yüksekliği 10 feet’tir (3,05 m). Hem basketbolcular hem de taraftarlar için bu yükseklik mükemmel görünüyor.

Basketbol, ​​hiçbir zaman orijinal 3 metrelik çemberi değiştirmek zorunda kalmadı. Önceki oyunculara kıyasla bugün oyuncuların sahip olduğu oyun stili veya atletizm miktarının değişiklik gerektirdiğini düşünürsünüz. Ancak 130 yıl önce icat edilen spor, çemberlerin yüksekliğini doğru ayarlayarak tam 12’den vurdu.

3 metrelik çember ölçüsü, oyunun kurucusu James Naismith tarafından özenle hazırlanmış mıydı? Aslında karar verme şekli tam tersiydi.