Bahçe için çim çeşitleri

Taze, kabarık yeşil bir çim, herhangi bir bahçede gerçek bir lükstür. Bununla birlikte, suni çim olmadığı sürece, ki bu kesinlikle göz ardı edilemez, iyi bir çimin tadını çıkarmanın, türüne ve ekiminin bize dayattığı taleplere bağlı olarak değişen bir maliyeti vardır. Bu nedenle, en iyi çeşidi seçmek her zaman kolay değildir. İşte küçük bir rehber, böylece hata yapmazsınız.

Çim seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Elbette, bahçeniz için çim seçimiyle yüzleşmeden önce, var olan çok çeşitli türler hakkında en ufak bir fikriniz yoktu. Çim çimendi, başka bir şey değil.

Birçok çim türü vardır ve her birinin kendine has özellikleri ve çok farklı olabilecek yetiştirme ihtiyaçları vardır. Hangi türü seçmeniz gerektiğini belirlemeye başlamak için, ihtiyacınız olan çimin nasıl olması gerektiğini düşünerek başlayın: çim çok geniş olacak mı, olmayacak mı? Evde yoğun kullanıma maruz bırakacak çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız var mı? Yüksek sıcaklıkların olduğu bir bölgede mi yaşıyorsunuz? Tüm bu sorular ve diğerleri, sizin için en uygun çimi seçmede belirleyicidir.

Suni çim seçimi

suni cim

Suni çim kullanımını tamamen dışladığınız için bu sorunun uygun olmadığını düşünebilirsiniz. Bu durumda, bizim düşüncemiz, en azından bu kadar hafife alınmaması gerektiğidir. Bazı suni çim türlerinin sağladığı kalitenin yanı sıra sundukları faydalara da şaşırabilirsiniz.

Her şeye rağmen, hem doğal hem de suni çimin avantajları ve dezavantajları vardır. Doğal olan daha güzel ve daha hoş bir dokunuşa sahipken, büyümesi kolay bir tür söz konusu olduğunda bile bakımı çok daha pahalıdır.

Suni çim, daha az gerçek ve hoş bir dokuya sahip olmasına rağmen size iş vermeme ve uzun süre mükemmel kalma avantajına sahiptir. Kurmak istediğiniz çayır uzantısını ve tercihlerinizin neler olduğunu değerlendirmeniz gerekecek.

Suni çim avantajları

Bahçe için suni çim seçmenin, söz konusu malzemenin kalitesine bağlı olmasına rağmen, birçok avantaj ve kabul edilebilir bir görünüm ve neredeyse doğal bir dokunuş sunduğu için geçerli ve mükemmel bir seçenek olduğunu zaten yorumlamıştık.

  • Zahmeti unutun. Evde doğal bir çime sahip olmanın en ilginç yanı, dayanıklı olması ve sizi doğal çim yetiştirme zahmetinden kurtarmasıdır: sık sık sulamanız, kesmeniz, gübrelemeniz vb. gerekmez.
  • Her türlü toprak ve iklim için uygun. Bahçenizdeki toprağın doğal çayır için uygun olup olmadığını, iklimin çok sert olup olmadığını veya çim için çok sıcak olup olmadığını değerlendirmek zorunda kalmayacaksınız.
  • Maksimum sürdürülebilirlik. Yapay çimler, üretim sürecinde daha yoğun kaynak tüketebilir, ancak sonrasında sonsuz derecede daha fazla sürdürülebilirlik sunarlar. Gübrelemeye veya biçmeye gerek olmadığı için su veya herhangi bir enerji tüketmezler.

Suni çimin yalnızca avantajları yoktur. Ayrıca bazı dezavantajları da vardır, çünkü ilk yatırım için olsa bile oldukça pahalı olabilir, çünkü daha sonra bakımdan tasarruf edersiniz.

Suni çim çeşitleri

Farklı kalite, lif, kalınlık vb. birçok suni çim türü vardır. Bunu seçmek için, vereceğiniz kullanımdan başlayarak farklı faktörleri hesaba katmalısınız. Aşırı basmayacağınız bir çayır istiyorsanız, yoğun ve yumuşak bir dekoratif çimi tercih edebilirsiniz. Doğal bir görünüme sahiptir. Spor amaçlı bir çime ihtiyacınız varsa ya da bahçede top oynamayı seven küçük çocuklarınız varsa daha dayanıklı bir malzeme seçmenizde fayda var.

Ayrıca suni çim liflerinin cinsini de dikkate almalısınız.

  • Monofilament çimin kendine özgü lifleri vardır, dayanıklıdır ancak çok doğal değildir ve bu nedenle aynı zamanda en ekonomik olanıdır. Gezilmeyen alanlar için uygundur.
  • Lifli çimi yoğun ve gerçekçi bir havası vardır bu nedenle teras veya bahçeniz için tercih edebilirsiniz.
  • Dokulu çim en kaliteli olanıdır. Daha fazla nüans ve daha fazla gerçekçilik sağlayan ana ve ikincil liflere sahiptir. Yoğun, çok doğal bir dokuya sahip ve aynı zamanda en pahalısı.

Genel olarak, daha uzun lifli suni çim, üst düzey olandır: daha pahalıdır, ancak üzerinde yüründükten sonra görünümünü geri kazanma kapasitesi daha yüksektir. Orta ve kısa liflere sahip olanlar daha ekonomiktir, ancak aynı zamanda daha düşük kalitededir.

Doğal çim seçimi

dogal cim

Yavaş yavaş düşünüp artılarını eksilerini değerlendirdikten sonra doğal çime karar verirseniz, dekoratif gücü yüksek, doğal ve çok güzel bir çayırın keyfine varacaksınız. Bahçenizde çim olması için iki prosedür vardır: tohum ekmek veya çim döşemek.

Doğru tohumların ekimini sağlayan ilk yöntem daha ekonomiktir. Öte yandan, çim veya ekili çim plakaları yerleştirmek daha pahalıdır, bu nedenle küçük bahçeler için uygun bir çözümdür.

Ne tür çim tohumları en iyisidir?

İnanılmaz çayırlara yol açacak çok çeşitli çim tohumları var. Her durumda en uygun olanı seçmek için farklı yönleri değerlendirmeniz gerekir, bunlardan biri çayırdan yapacağınız kullanımla ilgilidir.

Basılması zor olan dekoratif bir çim, daha yoğun trafiğe dayanması gereken daha dirençli bir çim ile aynı şey değildir. İlk durumda, yoğun, ince yapraklı, çok yeşil bir çim seçin. Daha fazla bakıma, sık sulamaya ve haftalık kesime ihtiyaç duyacak ama çok fazla üzerine basmadığınız sürece muhteşem olacak… Bu türün bazı çeşitleri Dichondra repens veya Festuca rubra‘dır.

Dayanıklı çimler

Dekoratif ama aynı zamanda daha fazla keyif sağlayan daha dayanıklı bir çayıra mı ihtiyacınız var? Çocukların oynayabileceği bir çim istiyorsanız, belirli ‘saldırganlıklara’ dayanabilen daha güçlü çeşitleri tercih etmeniz gerekecektir. Bu anlamda Agrostis veya Poas çeşitlerini tercih etmekte fayda var. Sizden daha az dikkat gerektirecek işlevsel bir bitki alacaksınız.

Sıcak iklimler için uygun çimler

Yaşadığınız bölgedeki iklim türü, bahçe için doğal çim türünü seçerken dikkate almamız gereken önemli bir faktördür.

Eğer ılıman bir iklime sahip bir bölge ise Bermudagrass (Cynodon dactylon), Defne otu (Paspalum notatum) veya Pennisetum clandestinum gibi yüksek sıcaklıklara dayanabilen ve çok fazla suya ihtiyaç duymayan geniş ve dayanıklı yapraklı çeşitleri seçmek en iyisidir.

Düşük sıcaklıklara dayanıklı çeşitler

Soğuk ve sert iklimler için düşük sıcaklıklara ve hatta dona dayanabilen çeşitleri tercih etmelisiniz. Bir örnek, hızlı büyüyen ve olağanüstü dirençli bir çim olan Ray Grass veya Lolium perenne‘dir. Agrostis stolonifera‘nın yanı sıra Festuca arundinacea‘yı da seçebilirsiniz.