Grafik tasarım için laptop özellikleri

Grafik tasarım için hangi dizüstü bilgisayarı seçmek gerçekten zor olabilir, çünkü kontrol edilmesi gereken birçok teknik özelliğin yanı sıra dizüstü bilgisayarın yapılandırmasını genellikle tasarım için kullanılan yazılıma göre optimize etmek için gerçekten önemli olan her şeyi bilmek gerekir. Bu nedenle, burada bu rehberle sizin için bu işi kolaylaştırmak istiyoruz.

İşlemci

CPU veya işlemci hayati bir bileşendir. Grafik tasarım için kullanacağınız yazılımın yürütülmesinden sorumludur, bu nedenle elde edeceğiniz performans büyük ölçüde bu bileşene bağlı olacaktır. Bu nedenle, kullanılacak düzenleme yazılımının önerilen gereksinimlerini karşılamanın yanı sıra doğru modeli de seçmelisiniz.

  • Intel: Grafik tasarım için Intel çipli dizüstü bilgisayar modellerini tercih ediyorsanız, i5 veya üstünü seçmelisiniz. Bundan daha azı tavsiye edilmez.
  • AMD: AMD durumunda da Ryzen 5 veya üstünü seçmeniz gerekiyor.
  • Apple: Bir Mac platformu seçecekseniz, kişisel olarak M1 Max veya M2 Pro tavsiye ederim, çünkü bunlarda iGPU üstündür ve dGPU’ya sahip olamayacağınız için, bu bir faktördür.

Ekran kartı

Birçok kişi GPU’nun veya ekran kartının yalnızca oyun oynamak için önemli olduğunu varsayar, ancak durum bu değildir. Grafik tasarımcılar veya video düzenleme, işleme vb. gibi diğer uygulamalar için de önemlidirler. İster 2D ister 3D tasarım için bir dizüstü bilgisayar isteyin, düzenleme yazılımı iyi bir GPU ile daha iyi çalışacaktır. Prensip olarak, bir iGPU önermiyorum veya varsa, dGPU’nuz da olsa iyi olur. Mac söz konusu olduğunda bu mümkün değildir, bu nedenle M-Serisi SoC’nin iGPU’sundan memnun olmanız gerekir.

Ancak grafik dizüstü bilgisayarınızda AMD Radeon RX 7900 Mobile veya NVIDIA GeForce RTX 4090 Mobile gibi piyasaya sürülen en son GPU’lardan birine sahip olup olmadığı konusunda takıntılı olmanıza gerek yok çünkü bu, grafik donanımınızı gereğinden az kullanmak anlamına gelir. Çünkü iyi bir dGPU’ya sahiptir. Örneğin, bir RTX 30 Serisi veya Radeon RX 6000 Serisi modeliyle veya belki de alt seviye RTX 40 Serisi veya RX 7000 Serisi modellerden biriyle işiniz kötü gitmez.

RAM

RAM belleği, grafik tasarım için bir dizüstü bilgisayar seçerken dikkate alınması gereken başka bir faktördür. Yazılımı çalıştırmak için gerekli veriler, CPU’nun bunlara daha hızlı erişebilmesi için içine yüklenecektir, bu nedenle hızlı olması ve kabul edilebilir bir kapasiteye sahip olması önemlidir.

16 GB DDR4 veya DDR5’e sahip olmak en iyisidir. Veya daha ucuza bir grafik tasarım dizüstü bilgisayarı satın alırsanız, ölçeğinin büyütülebileceğinden emin olun. Mac söz konusu olduğunda bu mümkün değildir, dolayısıyla doğru modeli seçmenin önemi.

Depolama

Öte yandan, ikincil kısımda olan ise depolama ortamıdır. Geleneksel HDD’lerle karşılaştırıldığında, bir katı hal sürücüsü (daha iyi bir M.2 NVMe PCIe SSD) tercih etmek daha iyidir. Bu sürücüler verilere daha hızlı erişim sağlar, bu da yazılımınızın daha hızlı yükleneceği ve dosyalara daha hızlı erişilebileceği anlamına gelir, bu da performansın artması anlamına gelir.

Kapasiteye gelince, o kadar önemli değil ve her kullanıcıya bağlı olacaktır. Ancak grafik tasarım için büyük tasarım dosyalarını depolayacaksanız minimum 512 GB veya üzeri bir bilgisayar seçmek en doğrusudur.

Ekran boyutu ve türü

Grafik tasarımda en önemli şey görsellik olduğu için grafik tasarım laptopunun ekranı da çok önemli olacaktır. Ve burada iki temel hususa odaklanmalıyız:

  • Boyut: 17 inç gibi 15 inç veya daha büyük dizüstü bilgisayarları tercih etmelisiniz. 13″ ekran gibi küçük bir ekranınız varsa, oluşturduğunuz tasarımlar bu kadar büyük bir boyutta görüntülenemeyecek, sizi yakınlaştırmaya zorlayacak veya detayları bu kadar hassas çizemeyeceksiniz. Bu nedenle, küçük ekranlar göz ardı edilmelidir.
  • Görüntü kalitesi: Minimum çözünürlüğün 1920×1080 piksel (FullHD) veya daha yüksek olması önemlidir, bu amaçla 2K veya 4K olması daha iyidir. Ayrıca geniş renk gamına (DPI-P3, sRGB) ve tercihen IPS panele sahip olmalıdır.

Profesyonellikte iyi sonuçlar elde etmek söz konusu olduğunda çok önemli olduğu için, rengin kesinliğini tekrar vurguluyorum. Kaliteli grafik tasarım için bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız, en az %100 Adobe RGB veya %100 sRGB olmalıdır.