Bir köpeğin üşüdüğünü nasıl anlarız?

Köpeklerin düşük sıcaklıklara belirli bir toleransı vardır, ancak üşüme durumunda bizi uyarabilecek bir dizi çok açık işaret vardır.

Sonbahar gelip çatmış gibi görünüyor ve sıcaklıklar henüz çok düşük olmamasına rağmen, gerçek şu ki, yavaş yavaş daha soğuk günler yaşıyoruz ve bunun sonuçlarını günlük yürüyüşlerinde köpeklerimiz de yaşıyor. Özellikle kısa tüylü köpekler, küçük ırklar, yavru köpekler, yaşlı köpekler veya sağlık sorunu olan köpekler.

Soğuk köpekleri nasıl etkiliyor?

Ve evcil hayvanlarımız, kendilerini şu şekilde gösteren düşük sıcaklıkların etkilerini de fark ederler:

  • Hapşırma.
  • Burun ve göz akıntısı.
  • Fiziksel zayıflık.

Bu nedenle, bu semptomlar ortaya çıktığında dikkatli olmalıyız, evcil hayvanımızın dışarıdaki soğuğa uzun süre maruz kaldığına dair açık göstergeler, bu da bazı durumlarda hipotermiye yol açabilir, bu da sağlıklarını ciddi şekilde etkileyebilecek bir sorundur.

Tüylü dostumuz risk altındadır ve sıcaklığa tolerans her hayvanda değişir. Bu nedenle, bir köpeğin soğuduğunda ve direncinin sınırına yaklaştığında gösterdiği belirtileri bilmek önemlidir.

Köpeğimizin üşüdüğünü gösteren işaretler nelerdir?

  • Görünür titreme. Bu anlamda insanlara benzer bir tepki gösterirler ve köpekler soğuğa, sıcak kalmak için doğal bir tepki olarak çalışan bu tekrarlanan hareketlerle tepki verir.
  • Kulaklar veya vücut normalden daha soğuk. Köpeklerimizin kulakları iyi bir göstergedir. Kulaklar, özellikle kenarlardaki bölgede soğuksa, köpeğimizin üşüdüğünü gösterir. Aynı şey vücudunda da olur, eğer hava normalden daha soğuksa, muhtemelen köpeğiniz çok üşüyordur ve sıcak kalmasına yardımcı olmak için fazladan bir katmana ihtiyaç duyar.
  • Kıvrılıyor mu, bir top gibi mi yoksa kuyruğunu bacaklarının arasına sıkıştırıp titriyor mu? Bu olursa ve bu hareketlerden herhangi birini yaparsa, bunu kendi vücudunun ısısıyla ısınmak amacıyla yapıyor olması çok olasıdır.
  • Sızlanan, ağlayan ve olağandışı sesler. Onlar sizinle iletişim kurma biçimleridir. Bu nedenle, köpeğiniz rahatsız hissediyorsa şikayet ederek, sızlanarak veya havlayarak bunu size bildirmeye çalışabilir, bunun nedenlerinden biri de üşümesi ve aile üyelerinden ilgi istemesidir.
  • Yavaş nefes alma ve uyuşukluk. Köpeğinizin nefesini alışılmadık bir şekilde gevşettiğini fark edebilirsiniz: Bu aynı zamanda üşüdüğünün bir işareti olabilir. Bu, büyük yemeklerden sonra veya çok fazla egzersiz yaptıktan sonra daha sık ortaya çıkma eğilimindedir.
  • Kas sertliği. Başka bir belirti, hayvanın çok sert kaslara sahip olmasıdır. O zaman, kas tonunuzu koruyup korumadığınızı anlamak için eklemlerinizin hareketine bakmak veya düzenli olarak masaj yapmak anahtar olacaktır.

Köpek üşüyorsa ne yapmalıyız?

Köpeğinizin üşüyor olabileceğini anladığınızda, çözüm bulma zamanı. Köpeğiniz yukarıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa, onu sıcak tutmak için önlemler alın. Bu anlamda soğuğa karşı daha hassas bir köpeğiniz varsa onu bir kazak, yağmurluk ya da köpek montuyla sarın; aşırı soğuk ve nemli havalarda çıkardığımız zaman ayaklarımızı sıcacık tutacak botlar; veya köpeğimizin uzun süre dışarıda kalması gerekiyorsa iyi yalıtılmış bir kulübe yapın. Ve tabii ki, aşırı sıcaklıklarda evcil hayvanınızı yakından takip etmeyi unutmayın.