Ravent nedir ve nasıl pişirilir?

Ravent Asya kökenli, Anglo ülkelerinde çok popüler. Bu tatlı sap, bazı tuzlu müstahzarlarda da kullanılmasına rağmen, her şeyden önce tatlılar için kullanılır.

Orta Avrupa ve Anglo-Sakson şekerlemelerinde ravent çokça bulunur. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir meyve olarak kabul edilen, geleneksel olarak tıbbi amaçlar için kullanılan Asya kökenli bir sebzedir. Türkiye’de tam olarak bilinmemekle birlikte tanıyabilmeniz için, daha önce yapmadıysanız bilmelisiniz ki kırmızı pazıya çok benzer ve sapı kerevizi andırır fakat rengi kırmızımsı ile yeşil arasındadır.

Bu bitkinin kökleri ve yaprakları, oksalik asit adı verilen ve büyük miktarlarda sağlık için toksik olabilen kimyasal bir bileşik içerir, bu nedenle yalnızca gövdesi tüketilir. Asidik ve hafif tatlı bir tada sahip olan, özellikle şekerlemelerde kullanılan ve sağlık açısından önemli özelliklere sahip bir sebzedir. Ravent infüzyonları, özellikle zencefil ile birleştirilenler çok popülerdir.

Ravent’in sağlık yararları

Ravent sindirim özelliklerine sahiptir, kabızlığı ve sindirimi iyileştirir, aynı zamanda kolesterolü ve kan basıncını düşürmeye, hafızayı geliştirmeye ve bunama veya Alzheimer gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olan anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Kalorisi çok düşüktür ve C ve K vitamini açısından zengindir, ikincisi kemiklerdeki kalsiyumu sabitlemeye ve osteroporozu önlemeye yardımcı olur.

Ravent pişirme

Taze, dondurulmuş veya şurup halinde bulabiliriz. Hazırlık ne olursa olsun kullanmadan önce iyice yıkanması tavsiye edilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, ravent fasulyesi ile doldurulmuş bir hamur olan ravent turtasının ve Almanya’da başka bir çok ünlü pasta olan rhababerkuchen’in yıldızıdır. Ravent en çok reçellerde, konservelerde, kompostolarda, keklere, turtalara, böreklere, muffinlere vb. kullanılır.

ravent yemek

Fransızlar onu balık, domuz eti ve ördeğe eşlik eden soslara ekliyor ve İtalyanlar bir aperatif, rabarbaro için alkollü bir içecek yapıyorlar. Norveç’te ravent çorbası hazırlamak tipiktir ve Polonya’da farklı otlarla pişirilmiş patateslerle yenir. İran’da khorest olarak bilinen bir et yahnisi yapmak için kullanılır ve Afganistan’da pişmiş ıspanakla yenir.

Tatlılarda

Ravent daha çok tatlılarda kullanılıyor ama bu pizza gibi dinlenmeye ihtiyaç duymayan ev yapımı hamur özelliği taşıyan lezzetli yemeklere de çok özel bir hava katıyor.

Salata ve yemeklerde

Raventin asit dokunuşu, onu salatalara ve diğer tuzlu yemeklere dahil etmek için mükemmeldir. Renk, tat ve doku sağlar. Burada diğer sebzeler, çam fıstığı ve mozzarella ile birleştiriyoruz.

Reçel

Reçel, reçel, jöle veya coulis şeklinde ravent en yaygın pişirme şeklidir. Çilek ve portakal ile karıştırıyoruz ve kızarmış ekmek, kaz veya peynir ile veya cheesecake tepesi olarak almak için mükemmel bir eşliğe sahip olacaksınız.

Turta

Bisküvi kıvamındaki bu pasta Amerika’da yaygın olarak yapılır -rhuharb pie- ve Almanya’da -orada Rhabarberkuchen- olarak bilinir. Farklı tarifler var ve bu da onlardan biri.

Püre

Bu malzemeyi püre haline getirdiğimiz bu tarifle keşfetmenizi öneririz. Üzerine biraz muhallebi ve bir ‘crumble’ ile eşlik ediyoruz.

Zencefilli dondurma

Dondurmanın mevsimi giderek artıyor ve onu yılın farklı zamanlarında yiyoruz. Ravent ve zencefil ile bir tane yapıyoruz. Çok ferahlatıcıdır ve bir yemeğe son dokunuşu yapmak için idealdir.