Giannis Antetokounmpo’nun boyu kaç?

Boy, NBA’deki en önemli şey değil, ama kesinlikle biraz önemli. Her en iyi oyuncu, 2 metre veya üzerinde çok sayıda süperstar ile belirli bir seviyenin üzerinde boya sahip. Ancak, Giannis Antetokounmpo’nun da gösterdiği gibi, önemli olan bu boyla neler yapabildiğinizdir.

Giannis Antetokounmpo’nun boyu kaç? Gerçek boyu 2.11 m’dir. Bu aynı zamanda 211 cm veya 6’11” (6 feet 11 inç) olarak da ifade edilebilir.

Buna daha fazla ışık tutmak için, aşağıdaki paragraflar The Greek Freak’in boyutlarını inceleyecek ve NBA’in geri kalanıyla karşılaştıracaktır. Bu, kendisini rakiplerinden ayırmayı nasıl başardığını ve özel ölçülerinin neden bu kadar özel olduğunu ortaya çıkaracaktır.

Basketbolda Uzun Boyun Önemi

Koçların ve takımların NBA’de öğretebileceği birçok şey var ama boy bunlardan biri değil. Fiziksel bir örnek olmak, yalnızca birkaç oyuncunun başarabileceği soyut bir şeydir. Bu, daha kısa oyuncuların iyi olamayacağı anlamına gelmiyor ama çembere daha yakın olmak çok önemli.

Bir sporcu ne kadar uzunsa, hem hücumda hem de savunmada o kadar çok seçeneğe sahip olur. Defans oyuncularını daha kolay geçebilirler, her türlü şutla mücadele edebilirler, hem yakın hem de uzun ribaundlar için mücadele edebilirler.

Ancak, bu boyutun bir dezavantajı var. Tipik olarak, daha uzun oyuncular daha kısa olanlar kadar hızlı değildir. Guard’lar gibi top sürme yapamazlar, kanatlar gibi manevra yapma yetenekleri yoktur ve küçük forvetler gibi zıplayamazlar. Giannis bu yüzden çok özel.

Uzun, Hızlı, Güçlü

Giannis’in ölçümlerinin hepsi etkileyici. 108 kg ağırlığında ve 2.11 boyunda. Bu, sadece ligdeki en uzun oyuncular arasında değil, aynı zamanda en uzun ve en ağır oyunculardan biri olduğu anlamına gelir. Erişimi, gücü ve bol boyutu var.

Bu paket güçlüdür, ancak her zaman bir lütuf değildir. Bugünün NBA’i, dışarıdan şut atabilen ve sahayı esnetebilen daha kısa oyunculara odaklanıyor. Bu hızlı tempoya ayak uyduramayan ve tozun içinde kalan birçok yetenekli uzun adam var. Giannis onlardan biri değil.

Bucks pivotu, metrelerce boyu ve ağırlığı olduğu için son derece nadir bir türdür, ancak çok daha hızlı hareket edebilir ve yaptığı yerde duran diğer insanlara göre topla çok daha fazla şey yapabilir. Gücü var ama beğenilmekten de korkmuyor.

Ölümcül Bir Kombinasyon

Giannis’in boyu etkileyici. Ligde sadece 33 oyuncu 2.11 metre boya sahip, daha da azı 2.13 metre veya daha uzun. Bu onu küçük bir listeye sokar. Oradan, diğer oyunculara kıyasla vücudunu ne kadar iyi hareket ettirebildiği için liste daha da küçülüyor.

Giannis sadece olağanüstü bir yüksekliğe sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda 96 cm zıplayabiliyor. Onun dikeyi, NBA’deki hemen hemen her güçlü forvet ve pivotun ötesinde. Aynı zamanda inanılmaz derecede koordineli ve boyuna göre hızlı.

O da hızlı. Ne kadar iyi koşabildiğini veya ortalama hızının ne olduğunu bilmek zor olsa da NBA, 2021 Finallerindeki en yüksek hızının saatte 41 km olduğunu takip etti. Bu, özellikle böylesine büyük bir gövdeyi hareket ettirmek zorunda olan biri için inanılmaz derecede hızlı.