Sokak kedisi evde yaşayabilir mi?

İnsanların kontrolü dışında doğmuş, bizim gelenek ve eğitimlerimizle temas etmeden gelişen bir kediye özel bir isim verecek bir kelime var, sokak kedileri veya vahşi kediler, sandığınızdan çok daha fazla sayıları var.

Tahminlere göre İstanbul şehrinde 1 milyondan fazla sokak kedisi yaşıyor ve dişi kedilerin her birinin 10 ila 20 yavrusu olabilir. Bununla birlikte, daha birçok tanımlanamayan koloni olduğu ve hatta sayının ikiye katlanabileceği tahmin edilmektedir. Dolayısıyla sadece İstanbul şehrinde 1 ile 2 milyon arası yabani kediden bahsediyor olabiliriz.

Sokak kedileri bin yıldır bizimle birlikte

Eski Mısır’dan beri hükümdarlar, şehirlerde farelerin çoğalmasını kontrol altında tutmak için kedinin en etkili ve dengeli çözüm olduğunu anladılar, bu sorun antik çağda zaten vardı ve insanoğlunu endişelendirmekten vazgeçmedi. Veba salgını sırasında, fareler hastalığı kontrolsüz bir şekilde yaydı.

Bununla birlikte, teknolojik ve bilimsel ilerlemelere rağmen, bugün bile New York gibi şehirler, farelerin ve diğer istilacı kemirgenlerin büyümesini sınırlamak için vahşi kediler üzerinde olumlu bir kontrol sağlıyor. Ve bu, Avrupa’nın geri kalanında aynı şekilde oluyor. Ancak bu kedilerin sayısındaki denge çok önemlidir, çünkü zararlıları barındırmak için faydalı olsalar da diğer türler, özellikle kuşlar için de zararlıdırlar. Türkiye’de ise kedilere yönelik böyle bir kontrol bulunmuyor ve serbest bir şekilde çoğalıyorlar.

Evime vahşi bir kedi getirebilir miyim?

Sokak kedileri anatomik olarak evcil kedilerle aynıdır, ancak insan ortamında yetiştirilmedikleri için davranışlarının taban tabana zıt olduğunu belirtmek çok önemlidir. Yabani hayvanlar koloniler halinde yaşar, tek başına bir kedinin hayatta kalma şansı çok düşüktür, diğer kedilerle birlikte yaşamak onların olağan geçim yoludur ve bu onların derinlerine kök salmıştır. Onları gördüğünüzde sahipsiz olduklarını gördüğünüz için üzülüyorsanız, bilmeniz gereken ilk şey onların yaşam biçimlerinin bu olduğudur.

Şehirli olmayı başarmış ve hayatta kalma sorunu olmayan bir hayvan türünden bahsediyorsak, cevap kedilerdir. Ama biz onların evcil hayvanlar olduğunu düşünmeye çok alıştık ve insanların koruması olmadan yaşadıklarını görmek, çok köklerinden sökülmüş bir varlık gibi görünebilir. Doğada doğup büyümüş vahşi bir kediyi eve götürmek kesinlikle tavsiye edilmez, onun evcil bir kedi gibi davranması imkansızdır.

Vahşi bir kedinin evcil bir kedi gibi davranmasını engelleyen nedir?

Dönüm noktası, hayvanın yaşamının ilk aylarında, özellikle doğumdan sonraki ilk iki ila yedi hafta arasındadır. Kedinin insanlarla teması varsa, bir arada yaşama yerlerinin ev olduğuna, onlara yiyecek sağlanacağına ve insanların birlikte barış içinde ‘koloni’ içinde yaşayabilecekleri varlıklar olduğuna inanıyor.

Eğer kedi iki aylıktan büyükse ve o imaja sahip değilse, evde kalma, insanlara karşı saldırgan olmama ve onu kendi haline bıraktığımızda gördüğü her şeyi mahvetmeme alışkanlığını kazanması neredeyse imkansızdır.

Bu nedenle hayvan barınakları vahşi kedileri kabul etmez, çünkü bu anlamda adeta ‘başka bir cins’ gibidirler. Doğada doğup büyüyen bir kediyi sokaktan alıp kafese koymak onun gelişimine aykırıdır ve hem kediye hem de onu sahiplenmeye çalışan kişi ya da kurumlara zarar verir. Vahşi bir kedinin hamile kalabileceği tek yaşam yolu, hayatta kalmasına karşı gelse bile, insanların müdahalesi olmadan ve özgürce yaşamaktır, çünkü bir sokak kedisinin evcil kedilerle aynı sağlık ve beslenme önlemlerine sahip olmayacağı açıktır, bu da ortalama yaşam sürelerini kısaltır. Hastalıklar ve diyetlerindeki besin eksikliği nedeniyle %50’ye kadar. Buna ek olarak, sokak kedilerinin genellikle diğer kedilerin neden olduğu, körlük, topallık veya çiğneme güçlüğü gibi kötü iyileşen yaralar veya yaralanmalar nedeniyle sağlıklarının bozulduğu, yaşam kalitesini düşüren ve ölüme yol açan sorunlar çok yaygındır.

Sokakta bir kedi bulursanız ve onu eve götürmek isterseniz, bunun vahşi veya terk edilmiş (veya kayıp) bir evcil kedi olabileceğini aklınızda bulundurmalısınız. Birini veya diğerini ayırt etmek çok önemlidir. Muhtemelen kolayca fark etmişsinizdir, vahşi kedilerin kürkleri daha pürüzlü ve daha bozuktur, daha incedirler ve muhtemelen gözle görülür bir iz veya yara izi vardır. Onu davranışlarından da tanıyabilirsiniz, evcil hayvan kaybolduğunda veya terk edildiğinde kolayca korkutulur ve savunmasızdır, ancak vahşi ona yaklaştığınız anda kendini savunmaya çalışır. Aldıktan sonra çip olup olmadığını kontrol etmeli ve veterinerin tavsiyesi ile nasıl davranacağınızı görmelisiniz.